Alexander Hawkins Trio (JK), Oak Birches and Klaipėda Jazz Orchestra (LT)

Alexander Hawkins Trio (JK), Oak Birches and Klaipėda Jazz Orchestra (LT)

Alexander Hawkins Trio (JK), Oak Birches and Klaipėda Jazz Orchestra (LT)
 
Alexander Hawkins Trio (JK)
Alexander Hawkins – p
Neil Charles – db
Stephen Davis – dr
 
Vienu savičiausių moderniojo džiazo balsų vadinamas britų džiazo pianistas, vargonininkas, kompozitorius ir grupių lyderis Alexanderis Hawkinsas „Vilnius Jazz“ publikai jau neblogai žinomas. 2015 metais šioje scenoje jis su italų saksofonininku Roberto Ottaviano atliko JAV saksofono legendai Steve‘ui Lacy skirtą programą, o 2018-aisiais su švedų vokaliste Sofia Jernberg pristatė tradicinės etiopų dainos įkvėptą projektą.
 
Dabar laukia įdomi pažintis su šio pianisto trio, jau spėjusiu per savo gyvavimo dešimtmetį įspausti ryškų pėdsaką šiuolaikiniame džiaze. Mat trio produktyviai bendradarbiavo su JAV moderniojo džiazo ikona saksofonininku Anthony Braxtonu – 2018 metais ansamblis grojo Londone jo projekte, o vėliau su A.Braxtonu kaip jo kvartetas gastroliavo Europoje ir įrašė visus pasirodymus, kurie sugulė į 13-kos albumų rinkinį. A.Hawkinso trio sudaro ir žymaus anglų saksofonininko Johno Surmano kvarteto branduolį.
 
Šių muzikantų jautrumą tarpusavio impulsams kritikai lygina su gyvsidabrio takumu. Kol kas vieninteliame trijulės išleistame albume meistriškai dera racionalumas ir spontanika. Kitų metų pradžioje turėtų pasirodyti naujas grupės albumas.
 
Alexanderiui Hawkinsui pranašaujama neprilygstamų novatorių Cecilo Tayloro ir Andrew Hillo šlovė. Jis sąmoningai atsisakė akademinių džiazo studijų norėdamas groti, kas jam patinka ir kaip patinka. Muzikas studijavo Kembridže teisę ir kriminologiją, bet sugebėjo išsiugdyti stulbinamą grojimo techniką ir pelnyti kūrybingumu bei lakia vaizduote vieno novatoriškiausių JK pianistų ir kompozitorių reputaciją.
 
Savo įkvėpėjais kūrėjas vadina daugelį „free“ džiazo pionierių, o pagrindiniu – JAV pianistą Artą Tatumą. Alexanderis muziko kelią pradėjo nuo klasikos ir vargonų. Tai vėliau jam padėjo tapti vienu įdomiausiu improvizuotoju „Hammond“ vargonėliais. Jo suburtas vargonų trio „Decoy“  sudomino net iškilų „free“ džiazo saksofonininką Joe McPhee, ne kartą prisijungusį prie grupės projektų.
 
A.Hawkinsas  reiškiasi nepaprastai įvairiais amplua, derindamas savitą komponavimo manierą ir laisvą improvizaciją, stebindamas džiazo pasaulį unikalia grojimo technika. Jis groja ansambliuose nuo duetų iki didelių kolektyvų, pasirodo ir solo, kuria bei aranžuoja muziką žinomiems kolektyvams.
 
2012-aisiais A.Hawkinsas pateko tarp jaunųjų kompozitorių, išrinktų dalyvauti Londono simfoninio orkestro eksperimentinėje programoje ir gavo užsakymą sukurti beveik valandos trukmės kompoziciją BBC radijui. Kūrėjas parengė aranžuočių rinkinį Londono „Dedication Orchestra“, sukūrė kompozicijų Londono, Berlyno ir Čeltenhamo džiazo festivaliams, Pierre’o Boulezo salei Berlyne, šiuolaikinės muzikos grupei „Riot Ensemble“.
 
2016-aisiais „Parlamentiniuose džiazo apdovanojimuose“ („Parliamentary Jazz Awards“ ) jis buvo išrinktas Metų instrumentininku, o 2018 metais tapo „Civitella Ranieri“ fondo Umbrijoje (Italija) stipendininku.
 
Muzikas koncertavo ir dirbo įrašų studijose su visa plejada įvairių kartų šiuolaikinės improvizacinės muzikos lyderių, tarp jų – Evanu Parkeriu, Wadada Leo Smithu, Marshallu Allenu, Hanu Benninku, Hamidu Drake‘u, Robu Mazureku, Tayloru Ho Bynumu, Harrisu Eisenstadtu, Shabaka Hutchingsu, Michaelu Formaneku, Nicole Mitchell, Matana Roberts, Esperanza Spalding, Jonny Greenwoodu, Angelika Niescier. Jis taip pat yra žinomas savo pasirodymais legendinio Pietų Afrikos būgnininko Louiso Moholo-Moholo grupėse.
 
Virtuozas įgrojo apie 30 albumų kaip grupių lyderis ir vienas lyderių, koncertais išmaišė didžiausius pasaulio festivalius ir muzikos klubus. Vien šį rudenį jis dalyvauja tarptautiniuose turnė kaip R.Ottaviano ir kanadiečių klarnetininko François Houle grupių narys bei su amerikiečių violončelininke Tomeka Reid, muzikuoja Europos festivaliuose ir džiazo klubuose su įvairiais duetų partneriais ir dideliais ansambliais.
 
Neilas Charlesas baigė klasikinį kontrabosą Londono „Guildhall School of Music and Drama“. Jis nuolat koncertuoja, gastroliuoja ir įrašinėja muziką su džiazo, klasikinės bei šiuolaikinės muzikos kolektyvais, reiškiasi ir popžanruose, be to, yra ne tik paklausus muzikantas, bet ir įrašų prodiuseris,   muzikos kūrėjas.
 
Atlikėjas grojo legendiniame „Mingus Big Band“,  Jacko DeJohnette, Byrono Walleno, Jose Jameso, Jerry Dammerso, Courtney Pine’o, Terence’o Blanchardo grupėse. Jis pats yra subūręs elektroakustinį laisvojo džiazo trio „Zed-U“.
 
Stephenas Davisas improvizacinės muzikos scenoje reiškiasi kaip būgnininkas, kompozitorius ir grupių lyderis. Jo kvartete groja  A.Hawkinsas, Alexas Bonney ir Dylanas Batesas. Jis yra A.Braxtono grupės „The New Standard“ būgnininkas, taip pat groja laisvojo džiazo trio su pianistu Matthew Bourne’u ir kontrabosininku Dave’u Kane’u, išleido su jais puikiai įvertintų albumų.
 
S.Davisas yra įgrojęs ir savo autorinių projektų kaip kompozitorius britų „Babel“ ir šveicarų „Intakt“ kompanijose. Jis muzikavo su daugeliu iškilių atlikėjų, tarp jų – Marku Ribotu, Evanu Parkeriu, Ralphu Alessi, Krisu Davisu, Johnu Tayloru, Rufusu Reidu, Paulu Dunmallu, Django Batesu, Vanu Morrisonu. 
 
Oak Birches and Klaipėda Jazz Orchestra (LT)
 
Tomas Razmus – reeds
Simonas Kaupinis – tba
Arnas Mikalkėnas – perc
 
Kęstutis Sova – bs, leader
Mindaugas Apulskis – ts, 
Dovydas Stalmokas – as,
Mindaugas Vadoklis – tp
Dmitrij Levencov – tp
Jonas Katauskas – tp
Domas Grumbinas – tp
Valdas Surdokas – tb
Artūras Staigys – tb 
Sigitas Saukalas – tb
Ryškiausius Laikinosios sostinės ir uostamiesčio džiazo bei improvizacinės muzikos atstovus subūręs projektas žada intriguojantį koncertą. Jis paliudys, kad geografinės ribos šalies džiazui tampa nebesvarbios – ne tik sostinėje muzikantai imasi pažangių idėjų, įdomūs procesai vyksta ir už jos ribų.
Šio projekto dalyvius sieja ne vienas įdomus darbas. Bet šį kartą Vidurio ir Vakarų Lietuvos džiazo pažibos pristatys 2020-aisiais išleistą vinilo plokštelės ir kompaktinio disko formatais „Ąžuolinių berželių“ ir Klaipėdos džiazo orkestro albumą „Bon Bon Paris“.
 
Ąžuoliniai berželiai“ (angl. „Oak Birches“) – Laikinojoje sostinėje susikūręs analogų šalyje neturintis dinamiškas multiinstrumentinis trio, kuriame groja Arnas Mikalkėnas, Tomas Razmus ir Simonas Kaupinis. Jam svetimos tradicinės muzikos kūrybos formulės. Trijulės pasirodymuose galima išvysti ir retai scenose matomus instrumentus.
 
Šiuos muzikantus sieja ilgametė partnerystė, jie puikiai žino vienas kito individualų braižą. Grupė aktyviai koncertuoja Lietuvoje ir svetur. „Ąžuolinių berželių“ muzika yra įamžinta penkiuose albumuose.
 
Saksofonais ir bosiniu klarnetu grojantį Tomą Razmų dažniausiai matome įvairių bigbendų pasirodymuose, kurie jį scenoje suvedė su Bobu Mintzeriu, Lasse Lindgrenu, Vladimiru Čekasinu, Kenny Wollesenu, Francesco Angiuli ir daugeliu kitų iškilių džiazo kūrėjų. Vertinamas kolegų kaip vienas lanksčiausių savo kartos improvizuotojų, T.Razmus nuolat dalyvauja įvairiuose avangardo ir improvizacinės muzikos projektuose, groja dviese su A.Mikalkėnu.
 
Simonas Kaupinis baigė tūbos bakalauro bei šiuolaikinės muzikos ir improvizacijos magistro studijas LMTA, tobulinosi pagal mainų programą Gioachino Rossini konservatorijoje Italijoje.
 
Atlikėjas dalyvauja projektuose su kompozitoriais, groja įvairiuose improvizacinės muzikos kolektyvuose, tarp jų – „Improdimensijos“ orkestre, grupėse „Laivo Troupe“, „Kanalizacija“, šiuolaikinės muzikos ansamblyje „Synaesthesis“, yra „Rakija Klezmer Orkestar“ narys.
 
Tūbininkas dalyvauja džiazo ir akademinės muzikos festivaliuose Lietuvoje ir svetur.
 
Įvairiais instrumentais grojantis Arnas Mikalkėnas – vienas aktyviausių laisvosios improvizacijos ir džiazo muzikos atlikėjų Lietuvoje, grupių vadovas, kompozitorius ir pedagogas. Jis kūrybingai reiškiasi taip pat performanso žanre.
 
Itin dažnas jo kūrybos partneris yra Liudas Mockūnas, su kuriuo Arnas įkūrė „Improdimensijos“ orkestrą ir inicijavo „Improdimensijos“ koncertų ciklą, kuriame ir pats pasirodo įvairių sudėčių ansambliuose. Nuo 2013 metų Liudo ir Arno tandemas muzikuoja trio su Danijoje gyvenančiu norvegų būgnininku Haåkonu Berre. Trijulė apkeliavo su koncertais Lietuvą, Estiją, Norvegiją ir Čekiją, išleido originalios kūrybos albumą.
 
Menininkas taip pat groja duetuose su Tomu Razmumi ir Dominyku Vyšniausku, produktyvi partnerystė improvizuotoją siejo su šiuolaikinio alternatyvaus teatro bei hepeningų kūrėju Justinu Kalinausku.
 
A.Mikalkėnas bendradarbiavo su daugeliu žinomų improvizacinės muzikos meistrų, tarp jų – Yumiko Yoshimoto, Michaelu Moore’u, Santiago Quintansu, Krestenu Osgoodu, Anto Pettu, Kenny Wollesenu, Anne Liis Poll, Lasse Lindgrenu, Jerome Fourrier, Kenu McCannu, Francesco Angiuli, Nuria Andorrà, Mikolajumi Trzaska, Davidu Stackenu, Kirke Karja.
 
2018 metais jis kartu su Daiva Masaityte atidarė Kaune neformalaus muzikinio ugdymo erdvę, skirtą improvizacinei muzikai „Jazz Academy“, taip pat dėsto LMTA.
 
A.Mikalkėnas koncertavo Italijoje, Vokietijoje, Airijoje, Lenkijoje, Estijoje, Norvegijoje, Latvijoje, Čekijoje, Austrijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, Serbijoje, Rumunijoje, Prancūzijoje ir kitose šalyse.
 
Atlikėjo diskografiją sudaro per 20 albumų.
 
„Ąžuoliniai berželiai“ ir Klaipėdos džiazo orkestras jau yra susitikę „Improdimensijos“ koncerte Vilniaus plokštelių studijoje. Orkestro vadovas saksofonininkas Kęstutis Sova mėgsta koncertus netradicinėse erdvėse.
 
Jis 2013 metais ir subūrė geriausius Vakarų regiono džiazo muzikantus – profesionalus ir studentus, dabartinius ir buvusius klaipėdiečius – į Klaipėdos džiazo orkestrą, kokio uostamiestis iki tol neturėjo, padėjo jam tapti Vakarų Lietuvos džiazo ambasadoriumi.
 
Orkestras atstovauja uostamiesčiui įvairiuose tarptautiniuose džiazo festivaliuose ir projektuose, nuolat rengia edukacines programas Klaipėdos jauniesiems atlikėjams. Jis koncertavo su daugeliu žinomų užsienio muzikų, tarp jų – Jojo Mayeriu, Vernu Spevaku, Davidu Katzu, ispanu Francesko Angelu Latino, ukrainiete Anastasia Bukina, „Grammy“ nominante iš JAV Nicole Zuraitis, italų gitaristu Allesandro Florio.
 
Klaipėdietis Kęstutis Sova tapo savotiška jungtimi tarp Vidurio ir Vakarų Lietuvos džiazo aistruolių. Šalia pajūrio kolektyvų („Klaipėda SKA Foundation“, Klaipėdos džiazo orkestro kombo, kitų bigbendų) jis groja su kauniečiais grupėje „FreeFS“, kartu su A.Mikalkėnu inicijavo ir globoja Lietuvos jaunimo džiazo orkestrą, subūrusį jaunuosius talentus iš visos šalies – net atokiausių jos kampelių. 2020-aisiais šis kolektyvas tapo „Vilnius Jazz Young Power“ konkurso finalininku.
 
Be viso kito, nuo permai K.Sova dėsto saksofonono specializaciją ir džiazo ansamblio disciplinas LMTA Klaipėdos fakultete.
 
2017 metais už nuopelnus uostamiesčio džiazui menininkas įvertintas Klaipėdos pilies džiazo festivalio įsteigtu „Džiazo žvaigždės“ apdovanojimu.

Durys atidaromos: ~18:30
Pertraukos: nėra
Vaikai įleidžiami nemokamai: ne
Amžiaus cenzas: nėra
Nuolaidos: netaikomos

Perkant 10 ir daugiau bilietų kreipkitės: [email protected]

DAUGIAU