
Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda Lukiškių kalėjime: „kovotoJOS XIX–XX“
Kovojusių moterų istorijos paroda „kovotoJOS XIX–XX“
Į politinę kovą prieš diktatorių stojusi lyderė; vaiko teisę mylėti ginanti mama; korupciją sistemoje įveikti norinti darbuotoja; laisvalaikį Šaulių sąjungai skiriančios savanorės…
Taško nededame – šiandien kovojanti moteris Lietuvoje ne tik kad nebestebina, bet ir yra savaime suprantamas reiškinys. Tačiau taip buvo ne visada. Būtent du praėję šimtmečiai, apie kuriuos ir pasakoja paroda „kovotoJOS“, buvo šio virsmo visomis prasmėmis laikas. Moterys vadavosi iš socialinių stereotipų, kovojo už emancipaciją, o iškovojusios teises prisiėmė ir pareigas – įsitraukė į tiesioginę kovą už laisvę. Tokios kovos XIX–XX amžiaus Lietuvoje tikrai netrūko, todėl savanoriškas moterų vaidmuo joje tik dar labiau įtvirtino jų teisę į teises.
Tai pirmoji tokia paroda Lukiškių kalėjime ir dar viena nauja partnerystė. Lukiškių kalėjimo konversijos autoriai ir Lietuvos nacionalinis muziejus šią parodą organizuoja ir kuria kartu. Parodoje pristatomos kovojusių moterų istorijos griaus stereotipą, jog kova buvo ir yra vyrų laukas: ginkluota ir neginkluota kova, parama ir pagalba, aktyvesnis ar mažiau matomas pasipriešinimas vedė prie svaraus ir lygiaverčio indėlio ar net įtakų, vertusių ir šiandien vis dar tebeverčiančių permąstyti lyčių vaidmenis.
Simboliška, jog paroda rengiama atnaujintame ir kultūrinio veiksmo vieta tapusiame Lukiškių kalėjime 2.0. Būtent buvusi kalėjimo versija galėjo tapti, o kai kurioms ir tapo savanoriško pasirinkimo kovoti išdava – suėmimu ir kalinimu. Ir nors lankytojų laukia pasakojimai iš jau istorija tapusių kovų, tačiau ji atidaroma kaip niekada aktualiu metu. Moterų indėlis kovoje vėl tampa nepaprastai svarbus vykstant kovai už laisvę kaimyninėse valstybėse.
Todėl ir tos kalėjimo celės, kurios parodoje taip ir liks neatvertos, netiesiogiai perša išvadą: istorijų yra tiek daug, jog didelė dalis jų vis dar lieka nepapasakotos arba dar tik bus sukurtos.
Paroda „kovotoJOS XIX–XX“ Lukiškių kalėjime (Lukiškių skg. 6) veiks nuo gegužės 18 dienos iki gruodžio 4 dienos (išskyrus birželio 17–19 dienomis). Parodos lankymas vyksta pirmadieniais–sekmadieniais nuo 12 iki 20 val. Ją galima aplankyti savarankiškai arba su gidu.
Atviras ir nemokamas parodos atidarymo renginys vyks gegužės 18 d. 19:30 val. Lukiškių kalėjime 2.0. Programoje – parodos pristatymas, specialus pasivaikščiojimas ir grupės „Graži ir ta galinga“ koncertas atvirame ore.
Lankydami ekspoziciją gyvai turėsite visišką laisvę patirti parodos pasakojimą savarankiškai, susipažinti su parodą papildančiais tekstais ir multimedija.
Ekskursijoje su gidu jūsų lauks profesionalaus Lietuvos nacionalinio muziejaus edukatoriaus pasakojamas nuoseklus parodos naratyvas, atskleisiantis pačias įdomiausias istorijas ir eksponatus.
Nuorodos
https://www.facebook.com/lnmuziejus
https://www.instagram.com/nacionalinis_muziejus
Mažos šeimos bilietas (1 suaugęs asmuo + iki 4 nepilnamečių)
Didelės šeimos bilietas (2 suaugę asmenys + iki 4 nepilnamečių)
Perkant 10 ir daugiau bilietų galite kreiptis: [email protected]
Vaikai nemokamai neįleidžiami.
Amžiaus cenzas: nėra
Nuolaidos: