FreeFS (LT), Paal Nilssen-Loves Large Unit (NO, SE, DK, FIN, BR)

FreeFS (LT), Paal Nilssen-Loves Large Unit (NO, SE, DK, FIN, BR)

FreeFS (LT)
Kęstutis Sova – s,
Tadas Petkevičius-Grajauskas – g,
Arnas Mikalkėnas – dr
 
Prieš kelerius metus susikūręs trio suvienijo Kauno ir Klaipėdos improvizuotojus. Visi jie – universalūs muzikantai, laisvojo džiazo mėgėjai. Noras groti kartu padeda bendraminčiams įveikti juos skiriančius nuotolius, juolab kad muzikantus sieja ir pedagoginė veikla A.Mikalkėno įkurtoje privačioje „Jazz Academy“.
 
Be to, Arnas ir Kęstutis kartu inicijavo  ir tebegloboja Lietuvos jaunimo džiazo orkestrą, subūrusį jaunuosius talentus iš visos šalies – net atokiausių jos kampelių. Pernai šis kolektyvas tapo „Vilnius Jazz Young Power“ konkurso finalininku. 
 
A.Mikalkėno iniciatyva atsirado ir „FreeFS“. Trio atlieka daugiausia Arno bei  grupės gitaristo kompozicijas, kurioms būdinga įvairiausių stilių – nuo laisvojo džiazo ir avangardo iki roko ir meinstrymo – samplaika.
 
„FreeFS“ yra išleidęs kasetės formatu albumą „Malafa“, koncertavo Estijoje, Serbijoje ir Lietuvoje.
 
Saksofonininkas Kęstutis Sova – klaipėdietis, labiausiai žinomas kaip muzikantas, pedagogas, kolektyvų lyderis Vakarų Lietuvoje.
 
Jis subūrė geriausius šio regiono džiazo muzikantus – profesionalus ir studentus, dabartinius ir buvusius klaipėdiečius – į Klaipėdos džiazo orkestrą, kokio  uostamiestis iki tol neturėjo, taip pat groja didelės sudėties grupėje „Klaipėda SKA Foundation“, dalyvauja džiazo projektuose su bendraminčiais iš Vilniaus ir Kauno.
 
Atlikėjas yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Klaipėdos fakulteto bei šiemet įsteigto A.Mikalkėno „Jazz Academy“ Klaipėdos filialo dėstytojas, Šiaulių bigbendo artistas, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistas.
 
Scena saksofonininką suvedė su daugybe užsienio atlikėjų, tarp jų – Jojo Mayeriu, Lasse Lingrenu, Alessandro Florio, Goranu Krmacu, Adra Karim, Vernu Spevaku, Davidu Katzu, Perico Sambeatu, Viktorija Pilatovič, Nicole Zuraitis.
 
2017 metais  už nuopelnus uostamiesčio džiazui menininkas įvertintas Klaipėdos pilies džiazo festivalio įsteigtu „Džiazo žvaigždės“ apdovanojimu.
 
Tadas Petkevičius-Grajauskas – vienas įdomiausių jaunosios kartos džiazo ir improvizacinės muzikos gitaristų, kuriam neegzistuoja stilistiniai tabu.  Jį sieja ilgametė partnerystė su A.Mikalkėnu. Atlikėjas dėsto ir kolegos įsteigtoje „Jazz Academy“, yra Vytauto Didžiojo universiteto muzikos akademijos Džiazo katedros pedagogas. 
 
Tadui teko muzikuoti su daugeliu iškilių improvizuotojų, tarp jų – Liudu Mockūnu, Michaeliu Moore’u, Yumiko Yoshimoto. Gitaristas pasirodė Novi Sado (Serbija), Vilniaus ir Kauno  džiazo festivaliuose.
 
Arnas Mikalkėnas – improvizacinei muzikai pasišventęs multiinstrumentininkas, kompozitorius, ansamblių lyderis, pedagogas ir daugelio projektų siela.
 
2011-2015 m. menininkas studijavo džiazo fortepijoną Vytauto Didžiojo universiteto muzikos akademijoje, 2015-2017 m. – elektroninės muzikos kompoziciją ir atlikimą Kauno technologijų universitete.
 
Garsui atidus kūrėjas drąsiai laužo muzikinius rėmus, gludindamas savitą kūrybos braižą. Itin dažnas jo kūrybos partneris yra L.Mockūnas, su kuriuo Arnas įkūrė „Improdimensijos“ orkestrą, pasirodo „Improdimensijos“ cikle įvairių sudėčių ansambliuose, nuo 2013 metų muzikuoja trio su Danijoje gyvenančiu norvegų būgnininku Haåkonu Berre. Trijulė apkeliavo su koncertais Lietuvą, Estiją, Norvegiją ir Čekiją, išleido originalios kūrybos albumą „Plunged“ („Barefoot Records“).
 
Dar vienas svarbus Arno kolektyvas yra „Fluxus“ įkvėptas laisvojo džiazo trio „Ąžuoliniai berželiai“. Menininkas taip pat groja duetuose su Tomu Razmumi ir Dominyku Vyšniausku, produktyvi partnerystė improvizuotoją siejo su šiuolaikinio alternatyvaus teatro bei hepeningų kūrėju Justinu Kalinausku.
 
A.Mikalkėnas bendradarbiavo su daugeliu žinomų  improvizacinės muzikos meistrų, tarp jų – Yumiko Yoshimoto, Michaelu Moore’u, Santiago Quintansu, Krestenu Osgoodu, Anto Pettu, Kenny Wollesenu, Anne Liis Poll, Lasse Lindgrenu, Jerome Fourrier, Kenu McCannu, Francesco Angiuli, Nuria Andorrà, Mikolajumi Trzaska, Davidu Stackenu, Kirke Karja.
 
Menininkas daug laiko skiria pedagoginei veiklai. 2018 metais jis kartu su Daiva Masaityte atidarė Kaune neformalaus muzikinio ugdymo erdvę, skirtą improvizacinei muzikai „Jazz Academy“, taip pat dėsto LMTA.
 
A.Mikalkėnas koncertavo Italijoje, Vokietijoje, Airijoje, Lenkijoje, Estijoje, Norvegijoje, Latvijoje, Čekijoje, Austrijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, Serbijoje, Rumunijoje, Prancūzijoje ir kitose šalyse.
 
Atlikėjo diskografiją sudaro per 20 albumų.
 
Paal Nilssen-Love’s Large Unit
Norway/Sweden/Denmark/Finland/Brazil
 
Paal Nilssen-Love (NO) – dr, perc, composition
Niklas Barnö (SE) –  tp

Mats Äleklint (SE) – tb

Kristoffer Alberts (NO) – ts, as

Julie Kjær (DK) – as, fl

Klaus Holm (NO) – bcl, as, bs

Per Åke Holmlander (SE) – tba
Kalle Moberg (NO) –  acc

Ketil Gutvik (NO) – elg

Tommi Keranen (FIN) – electronics

Jon Rune Strøm (NO) – db, elb

Christian Meaas Svendsen (NO) – db, elb

Andreas Wildhagen (NO) – dr, perc


Celio DeCarvalho (BR) –  perc

Christian Brynildsen Obermayer (NO) – sound
 
Vienas veikliausių ir produktyviausių naujojo džiazo būgnininkų Paalas Nilssenas-Love savo „Large Unit“ subūrė iš šiaurės šalių – Norvegijos, Suomijos, Švedijos ir Danijos – muzikantų 2013-aisiais ir nuo pirmųjų kūrybos žingsnių stebino kolektyvo užmojais, kaitaliojo bigbendo sudėtį įvairiems projektams. 
 
Po debiuto Paalo gimtojo Moldės miesto džiazo festivalyje ir įgroto EP „First Blow“ grupė išleido daugiau kaip dviejų valandų trukmės muzikos albumą „Erta Ale“. 2015-aisiais išplėstas kolektyvas su dviem brazilų perkusininkais gyvai studijoje įrašė braziliško kolorito kompaktinį diską „ANA“, o tų pačių metų Europos turui Nilssenas-Love jau turėjo naują kompozicijų rinkinį, kuris buvo įamžintas albume „Fluku“. 
 
Įsimintinas įvykis bigbendo praktikoje buvo projektas su 20 Oslo muzikos studentų naujosios muzikos festivalyje „Only Connect“ Norvegijoje – specialiai jam buvo užsakyta kompozicija „More Fun, Please!“, taip pat papildžiusi grupės diskografiją. 
 
Penktojo gimtadienio proga Moldės festivalyje prie bigbendo prisijungė Brazilijos muzikantai ir Etiopijos muzikos ir šokių grupės „Fendika“ nariai.
 
„Paal Nilssen-Love’s Large Unit“ vizitinė kortelė – galingas skambesys, bet jam nesvetimi ir subtilūs kameriški pasažai. Grupei muziką kuriantis Nilssenas-Love nevaržo scenos partnerių vaizduotės, leidžia pasireikšti jiems kaip solistams ir grupėse.
 
„Large Unit“ diskografijoje – septyni įvairaus formato albumai. Kolektyvas prisistatė daugelyje pasaulio kraštų, tarp jų – Japonijoje ir Šiaurės Amerikoje. Gastroliuodamas Adis Abeboje (Etiopija) ir Rio de Žaneire (Brazilija), jis bendradarbiavo su vietos muzikantais, šokėjais ir dainininkais.
 
Vadovaudamas šiam orkestrui Paalas Nilssen-Love įkvėpimo semiasi iš Peterio Brötzmanno Čikagos tenteto, Keno Vandermarko „Territory Band“, Frode’s Gjerstado „Circulasione Totale Orchestra“.  Jų įtaka „Large Unit“ akivaizdi, nepaisant lyderio pastangų suteikti savo kolektyvui unikalų veidą.
 
Paalas Nilssenas-Love pats muzikuoja Čikagos tentete ir „Territory Band“, jis taip žinomas kaip trio „The Thing“, grupių „Ballister“, „Hairy Bones“, „Original Silence“ narys,  Arto Lindsay, Otomo Yoshihide’s, Akiros Sakata, Jimo O’Rourke, Thurstono Moore’o ir daugelio kitų muzikos korifėjų scenos partneris. Būgnininkas groja ir Frode‘s  Gjerstado,  Steno Sandello, „Scorch“ trio,  duetuose su Kenu Vandermarku, Johnu Butcheriu, Matsu Gustafssonu, vargonininku Nilsu Henriku Asheimu, garso menininku Lasse Marhaugu. 
 
Paalas Nilssenas-Love džiazuoja nuo paauglystės, nes užaugo džiazo klube, kuriam Stavangeryje vadovavo jo tėvai. Tai nulėmė jaunuolio karjerą. 
 
Jau studijuodamas džiazą Trondheimo universitete jis būrė grupes ir sulaukė pripažinimo. Devyniolikmetis Paalas įkūrė kvartetą „Element“, kuris vėliau tapo jo projektų su bosininku Ingebrigtu Håkeriu Flatenu ir pianistu Havardu Wiiku pagrindu, nutiesė būgnininkui kelią bendradarbiauti su Iainu Ballamy and Chrisu Potteriu.
 
1996-aisiais muzikantas persikėlė į Oslą, kur tapo grupių „Vindaloo“,  „SAN“ , Håkono  Kornstado trio ir kvinteto,  Frode‘s Gjerstado trio nariu, o vėliau susitelkė į savo paties projektus ir bendradarbiavmą su švedų improvizuotojais Stenu Sandellu ir Matsu Gustafssonu.
 
1999-aisiais Paalas Nilssenas pagrojo savo pirmąjį solinį rečitalį ir nuo tada liko ištikimas šiam amplua, nes solo muzikavimas, jo įsitikinimu, „leidžia suprasti, kas iš tikrųjų esi“. 
 
Vienu metu reikštis skirtingos sudėties grupėse tapo būgnininko darbo metodu. Anot jo, visi muzikanto kultivuojami stiliai ir amplua – tai vienos visumos detalės, o grojimas – procesas, kurio kiekvienas naujas kūrinys yra ankstesniojo tąsa.
 
Nesulaukęs nė 30-ties, Paalas Nilssenas įsitvirtino džiazo pasaulyje kaip vienas ryškiausių Europos būgnininkų. Jis nuolat koncertuoja Europos ir JAV festivaliuose bei klubuose, įsiamžino daugiau kaip 200 muzikos albumų. Be viso kito, jis rengia Osle savo improvizacinės muzikos festivalį „All Ears“. 
 
„Vilnius Jazz” scenoje būgnininkas jau pasirodė su trio „The Thing“ (2016 m.) ir su JAV saksofonininku Davidu Murray’um bei tautiečiu I.H.Flatenu (2019 m.)
 

Galimybių pasas yra privalomas šio koncerto atributas. Šį pasą galite nemokamai gauti pasiskiepiję, persirgę Covid-19 arba sulaukę neigiamo tyrimo rezultato.
https://gpasas.lt

Durys atidaromos: ~18:30

Pertraukos: nėra
Vaikai įleidžiami nemokamai: ne
Amžiaus cenzas: nėra
Nuolaidos: netaikomos

Perkant 10 ir daugiau bilietų kreipkitės: [email protected]

DAUGIAU