M. Theodorakis „Graikas Zorba“

M. Theodorakis „Graikas Zorba“

DIRIGENTAS – T. Ambrozaitis

KOMPOZITORIUS – Miki Theodoraki

CHOREOGRAFAS – Lorca Massine

ŠVIESŲ DAILININKAS – Eugenijus Sabaliauskas

SCENOGRAFĖ – Sigita Šimkūnaitė

KOSTIUMŲ DAILININKĖ – Sandra Straukaitė

ATLIKĖJAI,

GRAIKAS ZORBA – M. Mordasov

DŽONAS – R. Semeneko

MARINA – D. Verovka

MANOLIUO – A. Gyozalyan

MADAM HORTENZ – Kristina Gudelytė

SOLISTĖ – D. Kužmarskytė

Legendinio Mikio Theodorakio baletą „Graikas Zorba“ Klaipėdoje pristatė pasaulinio garso choreografas ir kūrinio libreto autorius Lorca Massine.

Tai daugiau nei 30 šalių pastatytas spektaklis, kurį matė daugiau kaip 2 mln. žmonių.

“Graikas Zorba” – daugiau nei baletas: tai spektaklis, kuriame susilieja muzika, šokis, literatūra, drama, choro dainavimas. Tai “opera omnia”. Muzika ir šokis sukuria dramą, kurios pagrindas yra laisvė, meilė ir draugystė.

„Graikas Zorba“ – tai istorija apie gyvenimą. Nikas Kazantzakis, apysakos „Graikas Zorba“ autorius, sukūrė herojų, kuris yra gyvenimo čempionas, kuris džiaugsmu įveikiantis liūdesį. Balete jis gaivališkas protagonistas, švenčiantis kiekvieną šio gyvenimo akimirką.

Siužetas

Bevardis kaimelis Graikijoje, kur tebegyvuoja archajinės teisės tradicijos. Jaunai našlei Marinai nereikia dėmesio, kurį jai rodo vietos bendruomenės lyderis Manolios. Į kaimelį atvyksta turistas iš Amerikos – jaunas intelektualas Džonas. Pakerėtas vietinės gamtos grožio ir savitų tradicijų, vaikinas čia bando pritapti.

Pasirodo Zorba, emigrantas iš Makedonijos – nuo nieko nepriklausomas, ne iš kaimo, ne čigonas… Tarsi mesdamas iššūkį likimui, Zorba susidraugauja su Džonu, atskleisdamas jam gyvenimą kaip šokį, kaip laisvę ir dionizišką apsvaigimą. Tačiau miniai nepatinka Zorbos ir Džono draugystė.

Džonas sutinka Mariną. Užsiplieskę jųdviejų jausmai kelia dar didesnį kaimiečių nepasitenkinimą.

Madam Hortens, senstelėjusi turtingos praeities subretė, Zorboje atpažįsta savo buvusių mylimųjų bruožus. Zorba tariamai su tuo sutinka. Dovanos, pažadai vesti sukuria visiško atsidavimo Hortens iliuziją, tačiau iš tikrųjų Zorba neketina atsižadėti įprastų gyvenimo malonumų.

Sudėtinga Marinos ir Džono meilė pasiekia kulminaciją. Manolios pyktis, moterų pavydas… Kaimiečiai negailestingai užmuša Mariną. Džonas lieka vienas, minia stipresnė už jį. Iš pat pradžių nujautęs šios meilės tragišką baigtį, Zorba gelbsti Džoną nuo minios pykčio.

Madam Hortens sunkiai serga. Gulėdama mirties patale, moteris regi, kaip kaimietės jos namuose vagiliauja.

Tragiški įvykiai prislegia Zorbą. Išmokęs atremti likimo smūgius, Džonas kviečia draugą pakilti ir šokti. Tai sugrąžina jėgas, gyvenimo džiaugsmą, viltį, gyvybingumą.

Zorba ir Džonas perduoda šią patirtį visiems…

 

 

 

DAUGIAU