Marius Ivaškevičius ”Rusiškas romanas” rež. Oskaras Koršunovas

Marius Ivaškevičius ”Rusiškas romanas” rež. Oskaras Koršunovas

RUSIŠKAS ROMANAS
Marius Ivaškevičius
 
Režisierius Oskaras Koršunovas
Dviejų dalių dramos spektaklis; N-16
3 val. 35 min.
Premjera – 2018 09 15
 
Kūrybinė grupė
Režisierius – Oskaras Koršunovas
Dailininkė – Irina Komissarova
Kompozitorius – Antanas Jasenka
Vaizdo projekcijų autorius – Mikas Žukauskas
Šviesos dailininkas – Eugenijus Sabaliauskas
Choreografė – Vesta Rasa Grabštaitė
Režisieriaus padėjėja – Gelena Ivaškevič
Režisieriaus asistentas – Andrius Darela
Titrus į lietuvių kalbą vertė – Marius Ivaškevičius
Šiuolaikinio lietuvių dramaturgijos lyderio Mariaus Ivaškevičiaus rusų kalba sukurta pjesė „Rusiškas romanas“ – tai svarbus įvykis Rytų ir Vakarų kultūrų sankirtoje. 2017 m. ši pjesė pelnė svarbiausią Rusijos teatro apdovanojimą „Auksinė kaukė“ kaip geriausias tų metų Rusijoje suvaidintas dramaturgijos kūrinys (Maskvos Vladimiro Majakovskio teatras, rež. Mindaugas Karbauskis). Lietuvoje ji statoma pirmą kartą.
 
M. Ivaškevičiaus pjesė pasakoja apie žūtbūtinę kovą, verdančią rusų klasiko Levo Tolstojaus (1828-1910) šeimoje kelis mėnesius iki rašytojo mirties. O. Koršunovas meistriškai konstruoja spektaklį iš fantastiškai turiningos M. Ivaškevičiaus pjesės. Režisieriaus pageidavimu dramaturgas praplėtė vieną iš pagrindinių vaidmenų – Čertkovo, kuris irgi yra realus istorinis asmuo. Tai žmogus, tapęs rusų klasiko Levo Tolstojaus šeimos draugu, įgijęs visišką rašytojo pasitikėjimą, tapęs jo „žmogumi – slaptuoju ginklu” ir rašytojo šeimyninį gyvenimą paskutiniais jo gyvenimo metais pavertęs pragaru. Pagrindine šios intrigos auka tapo Tolstojaus žmona Sofja Andrejevna.
 
Tolstojaus nei pjesėje, nei šiame spektaklyje nėra. Nacionalinės premijos laureatė  aktorė Nelė Savičenko čia vaidina už du – ir už nematomą rašytoją, ir už aistrų ir beribės meilės kamuojamą fantastiškai stiprią moterį, jo žmoną. Jeigu Antonas Čechovas buvo minėjęs, kad vienoje iš jo pjesių yra „trys pūdai meilės”, tai šioje M. Ivaškevičiaus pjesėje apie Levą Tolstojų yra visi trys šimtai pūdų aistringos, beatodairiškos, nežmoniškos, visa kuriančios ir visa griaunančios moteriškos meilės, ir visas šis svoris gula ant Nelės Savičenko personažo (taigi ir ant pačios aktorės) pečių. Ir ji tai meistriškai pakelia.
 
Dramaturgas M. Ivaškevičius ir lietuvių teatro režisūros lyderis Oskaras Koršunovas L. Tolstojaus žmonos personaže įžvelgė ir pateikė rašytojo kūrinių moteriškų personažų (visų pirma – Anos Kareninos) bruožus. „Šis spektaklis bus ryškus reiškinys, – sakė prieš premjerą režisierius O. Koršunovas. – Dirbdamas čia išsiaiškinau, kad Lietuvos rusų dramos teatras turi ypač stiprią aktorių trupę, sugebančią ir įvykdyti sudėtingas scenines užduotis, ir atlikti puikias „solo partijas“. Taip pat čia man atsitiko su šia pjese, kaip visuomet atsitinka su Ivaškevičiaus dramaturgija: pradedi suvokti, kokią gerą pjesę jis sukūrė, tik tuomet, kai ją pastatai teatro scenoje. Taip buvo atsitikę ir su jo „Išvarymu“, taip yra ir dabar čia. Juk šiuolaikinė drama yra ne vien tik tai, ką dramaturgas sukuria dabar. Tikra šiuolaikinė drama yra ta, kuri ir sukuriama dabar, ir kuri suteikia impulsą, padiktuoja visam mūsų teatrui naujos sceninės kalbos pavyzdį. Tai tikrai egzistuoja šioje Ivaškevičiaus pjesėje“.
 
Perspėjame, kad spektaklio metu scenoje rūkoma.
 Spektaklis rodomas rusų kalba su lietuviškais titrais
 Lauros Vansevičienės nuotraukos
 
Spektaklyje vaidina:
 
Sofja Tolstaja – Jelena Bogdanovič / Nelė Savičenko
Levas Tolstojus; Timofejus; Mužikas – Valentin Novopolskij
Levinas; Balsas; Mužikas – Viačeslav Lukjanov
Kiti; Maša; Saša Tolstaja – Juliana Volodko / Aleksandra Metalnikova
Ana Karenina – Jevgenija Gladij / Inga Jankauskaitė
Agafja Michailovna – Valentina Lukjanenko
Aksinja – Anžela Bizunovič
Jaunoji Aksinja – Liuda Gnatenko
Čertkovas; Stoties viršininkas; Konduktorius – Vytautas Anužis / Andrius Darela
Ščerbackaja; Maskvos visuomenė; Tania – Jevgenija Rusakova
Įžymus gydytojas; Šventikas; Mužikas; Serioža – Dmitrij Denisiuk
Makovickis; Senis – Nikolaj Antonov
Vronskis; Žmogaus iš kairės balsas; Antras iš krašto minioje; Andrejus – Telman Ragimov / Edgaras Bechteris
Kareninas; Kuzmos balsas; Viduriniojo balsas; Šeimininko balsas; Mužikas; Trečias minioje iš kairės; Miša – Vladimir Dorondov
Oblonskis; Totorius; Žmogaus iš dešinės balsas; Mužikas; Titas; Pirmas iš krašto minioje; Ilja – Artur Svorobovič
Nordston – Jekaterina Makarova
 
 

1

DAUGIAU