MIESTŲ SIMFONIJOS | Kristina Žaldokaitė, Darius Meškauskas, LNSO

MIESTŲ SIMFONIJOS | Kristina Žaldokaitė, Darius Meškauskas, LNSO

Renkantis vietas spauskite ant plane esančių laisvų vietų.


Šiuolaikinės muzikos festivalis PERMAINŲ MUZIKA

MIESTŲ SIMFONIJOS

Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas

Solistė Kristina Žaldokaitė (vokalas), Darius Meškauskas (aktorius)

Programa: Vytautas Barkauskas, Aleksandr Skriabin, Michael Gordon, Heiner Goebbels

 

Šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“:

 • veržliai ir energingai pristato įdomiausią XX ir XXI a. autorių kūrybą, jau pripažintus  kūrinius ir  premjeras;
 • skatina įsiklausyti į nuolat kintantį ir atsinaujinantį garsų pasaulį;
 • intriguojantis dabarties skambesys inspiruoja tobulėti ir atsiverti pokyčiams!

Klaipėdos koncertų salės rengiamo festivalio „Permainų muzika“ koncertai vyks  rugsėjo 15– spalio 7 d.  dienomis. Šiuo 17-tąjį kartą vykstančiu festivaliu įstaiga pradeda 18-tąjį koncertinį sezoną. Susipažinkime su jame skambėsiančiomis programomis.


 
Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro programa „Miestų simfonijos“, tikėtina, taps šiuolaikinės muzikos festivalio „Permainų muzika“ garsine kulminacija. Ypač ryškūs ir saviti bus joje atliekami kūriniai ir dalyvaujantys solistai – Kristina Žaldokaitė (vokalas), Darius Meškauskas (aktorius) bei LNSO meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Modestas Pitrėnas. 
 
„Nesilaikau vienos apibrėžtos kompozicinės sistemos, bet nuolat ieškau natūralios stilistinės sintezės. Siekiu, kad mano muzika būtų išraiškinga, emocionali ir koncertiška“, – yra sakęs kompozitorius Vytautas Barkauskas. Į muzikos sritį jis atėjo iš matematikos mokslų ir neapleisdamas skaičių, loginio mąstymo išliko labai komunikatyvus, meistriškai valdė emocines temperatūras. Šiemet jam būtų sukakę 90 metų, tačiau talentingas kūrėjas jubiliejaus nebesulaukė… Kompozitoriai išeina, bet jų muzika lieka, tad koncerte klausysimės vieno žinomiausių V. Barkausko simfoninių opusų „Konzertstück für Orchester“. 
 
Žymaus rusų kompozitoriaus Aleksandro Skriabino „Ekstazės poema“ – tai pačioje XX a. pradžioje sukomponuotas didingas himnas žmogaus valiai, protui, ekstazei, kurią sukelia kūrybos džiaugsmas. Poemos muzika trykšta aistra, pakiliais jausmais ir veržlia energija. Joje vyrauja dvi kontrastingos emocinės būsenos, kurias Skriabinas vadina „didžiausiu subtilumu“ ir „didžiausiu grandioziškumu“.
Beje, A. Skriabinas taip pat buvo puikus pianistas, kuris XX a. II dešimtmečio pradžioje savo autorinius koncertus rengė ir Vilniuje.
 
Antroji koncerto „Miestų simfonijos“ dalis – tai du simfoniniai kūriniai apie miestus. Pirmasis jų – pripažinto šiuolaikinio amerikiečių kompozitoriaus Michaelo Gordono “Beijing Harmony” / „Pekino harmonija“. Kompozitorius pasakoja, kad projektui „Composing China“ / „Komponuojame Kiniją“ jis buvo paprašytas „sukurti kompoziciją, kuri atspindėtų asmeninius įspūdžius apie Kiniją. Ir pats gyvenu nemažame mieste – Niujorke, bet buvau priblokštas Pekino, kuris pasirodė dar didesnis. Kiekvienas miestas sukuria tam tikrą harmoniją ar sąskambių sekas. Mums atrodo, kad ji triukšminga, bet miestai turi ir savo meditacines erdves. Pekine mane pakerėjo Aido siena, – Dangaus šventyklos dalis, – atspindinti garsą taip, kad balsai ataidi nuo vienos statinio pusės iki kitos.
 
Aidui ir reverberacijai „Pekino harmonijoje“ tenka kone pagrindinis dėmesys. Rašydamas šį kūrinį, mąsčiau apie Pekino architektūros didybę, apie tai, kaip praeitis ataidi dabartyje. Įsivaizdavau, kaip skambėtų XV amžiaus Dangaus šventykloje griežiantis šiuolaikinis orkestras. Kaip aidas juda erdvėje, taip ir orkestro garsas nuolatos juda kūrinio garsinėje architektūroje.“
 
Kompozitorius ir režisierius Heineris Goebbelsas – nepaprastai ryškus šiuolaikinės muzikos ir teatro atstovas, kuriantis utopinį, socialinį multimedijos teatrą, stūksantį ant aukštosios kultūros griuvėsių. 
“Surrogate Cities” / „Surogatiniai miestai“ – tai šio kūrėjo bandymas iš įvairių pusių pažvelgti į didmiesčio fenomeną. Autorius teigia: „Aš neketinau atkurti miesto visumos ar parodyti jį stambiu planu iš arti; mano intencija – pabandyti miestą perskaityti kaip tekstą ir išversti šiek tiek jo mechanikos bei architektūros į muziką“. 
 
Koncerte skambės dvi dalys iš minėto H. Goebbelso kūrinio – „The Horatian – Three Songs“  /  „Trys Horacijaus dainos“ ir  „Surrogate“ /  „Surogatinis“.
„Trys Horacijaus dainos“ pasakoja apie pilietinį karą primenantį dviejų kaimyninių miestų konfliktą, kai į kovą turi stoti du vyrai, kuriuos sieja giminystės ryšiai (vienas yra susižadėjęs su kito seserimi). Kai vienas iš Horacijų, atstovaujantis Romai, įveikia už Albos miestą kovojantį Kuriacijų, jis tikisi, kad namuose jam bus atlyginta pergalingu sutikimu. Kai vietoje triumfo jo sesuo apsipila ašaromis, jis ją nužudo. Dabar Roma turi du asmenis viename – nugalėtoją ir žudiką. Kaip su juo reikėtų elgtis? Šį klausimą kels ir atsakymo ieškos kartu su LNSO pasirodysianti solistė Kristina Žaldokaitė.
 
„Ji bėga. Kodėl?.. Kas verčia jauną moterį bėgti? Dienos metu? Didmiestyje?“ – ši nerimo pilna  aktoriaus Dariaus Meškausko partijos pradžia suskambės finalinėje H. Goebbelso kūrinio dalyje „Surogatinis“. Lietuvos nacionalinės premijos laureatų D. Meškausko ir M. Pitrėno tendemas žada įtaigią šio įspūdingo H. Goebbelso simfoninio opuso interpretaciją.


 
Klausytojų dėmesiui: 
 • Atvykstant į koncertą (sulaukusiems 16 m. ir vyresniems asmenims) būtina turėti Galimybių pasą / ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą arba kitus dokumentus, įrodančius vakcinacijos, persirgimo, atlikto PGR tyrimo arba greitojo antigeno testo neigiamo rezultato, antikūnų tyrimo teigiamo rezultato faktą įrodantys dokumentai;
 • Atvykstant į koncertą (sulaukusiems 16 m. ir vyresniems asmenims), turintiems Galimybių pasą / ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą ar kt. aukščiau minėtus dukumentus, rekomenduojama dėvėti medicinines kaukes;
 • Nuo 6 iki 15 m. lankytojai, neturintys Galimybių paso / ES Skaitmeninio COVID pažymėjimo, privalo dėvėti medicinines kaukes arba respiratorius (išskyrus vaikus iki 6 m.);
 • Į koncertus draudžiama eiti, jei turite ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (čiaudėjate, kosėjate), kitų užkrečiamųjų ligų požymių, karščiuojate (tokiais laikomi turintys 37,3 laipsnių temperatūros). Asmenys, turintys išvardintus simptomus, į renginį nebus įleidžiami ir pinigai už bilietus nebus grąžinami;
 • Temperatūra bus tikrinama bilietų kontrolierių;
 • Lankytojai, pirkę bilietus kasoje, bus registruojami prieš koncertą;

Perkant 10 ir daugiau bilietų kreipkitės: [email protected]

 

Durys atidaromos: 30 min. iki renginio
Renginio trukmė: 1:20
Pertraukos: 1
Renginio kalba: lietuvių
Vaikai įleidžiami nemokamai: ne
Amžiaus cenzas: N7
Nuolaidos: Taikomos nuolaidos (pažymėtiems koncertams):
50 proc. – studentams, moksleiviams, pensininkams, neįgaliesiems;

 • Neįgaliesiems, turintiems judėjimo negalią, įėjimas nemokamas (su neįgaliojo vežimėliu), vienam lydinčiam asmeniui – 50 proc. (pateikus neįgalaus asmens pažymėjimą);
 • 10 proc. – grupėms (20 ir daugiau žmonių).

Į vakarinius koncertus, išskyrus edukacinius projektus, ikimokyklinio amžiaus vaikai neįleidžiami.

DAUGIAU