ORGANUM | DUoUD

ORGANUM | DUoUD

2022 m. spalio 22 d., 18 val.

Lina Uinskytė (smuikas, Lietuva-Italija)

Mauro Dilema (fortepijonas, Italija)

Duetas DUoUD pradėjo savo veiklą 2009 m., bendradarbiaujant Bergamo Konservatorijoje.  Duetas apdovanotas įvairiuose konkursuose, tarp kurių: „Città di Padova“, „Luigi Nono“, „Anton Garcia Abril“ (Ispanijoje). Atlikėjus domina klasikos, tango bei kompozicinio džiazo stiliai, ypatingą dėmesį skiriant naujų virtuoziškų kalbų atradimams. Šį kartą muzikantai kviečia prisiminti kompozitorius, kurie buvo palikti muzikos paraštėse.

Mario Pilati trijų dalių kūrinys atsiveria tradicinei neapolietiškai lyrikai būdingais motyvais, pilnais mobilių niuansų, tarp kurių netrūksta ir ironiškų ar juokaujančių intonacijų, pasakojamų bei koloristinių intencijų. Įvairių neapolietiškų temų pasirodymai gali būti pristatyti kaip izoliuoti elementai, tačiau jie meistriškai integruojasi bendros vienybės formose.

Keturios amerikiečių kompozitoriaus George Antheil sonatos yra dviejų skirtingų kūrybinio gyvenimo laikotarpių iliustracija, rodanti jo muzikinį vystymąsi: nuo pirmosios perkusinės sonatos iki antrosios dadaistinės-kubistinės, kuriose kompozitorius prisistato kaip „blogasis muzikos berniukas“ pereinant į trečiąją – neoklasikinę. Ketvirtoji sonata atsiskirs nuo pastarųjų trijų bent 25-rių metų laiko tarpu.

Vakaro pabaigoje pristatomas ir ukrainiečiu kompozitorius, pianistas, žinomas kaip savo muzikos interpretuotojas, Nikolajus Kapustinas. Maskvos konservatorijos, fortepijono klasės auklėtinis, jau studijų laikotarpiu artėjo prie džiazo. Visa Kapustino muzika yra stipriai paveikta džiazo improvizacijos principų, bet kartu išlaikant ir begalinį norą paversti klasikinėmis rašymo technikomis.

Lina Uinskytė, gimusi 1974 m., Vilniuje, Lietuvos M. K. Čiurlionio meno mokyklos dėstytojų A. Griciaus, T. Šerno, P. Stepanovo bei I. Armonaitės auklėtinė. Vėliau studijas tęsė Italijoje, Šveicarijoje, Belgijoje bei Olandijoje. Smuikininkė yra įvairių     konkursų laureatė, tarp kurių „Gesualdo da Venosa”, „Città di Brindisi”, „Guido Rizzo” di Roma, A.M.A. Calabria, „Città di Catania”. Koncertinę veiklą Lina pradėjo nuo 2001-tų metų debiuto Briuselyje, kur lydima Bilkent simfoninio orkestro, atliko Čaikovskio koncertą smuikui. Netrūko jos atlikimų ir šiuolaikinės muzikos pasaulyje, „Milano Musica” asocijacijos „La Scalos” teatro veikloje pristatė koncertų ciklą, bei šiuolaikinės muzikos rečitalį Venecijos „La Fenice” teatro scenoje. Pagrindinė smuikininkės veikla koncentruojasi į originalias bei transkripcijų programas, aprėpiančias klasikos bei džiazo stilius.  

Mauro Dilema, baigęs Materos (Italija) konservatoriją su specialiu apdovanojimu, 1998 m. laimėjo Milano „La Scalos“ teatro pianisto akompaniatoriaus stipendiją ir kitais metais buvo įtrauktas į Volteros teatro solistų su orkestru bei kamerinės muzikos atrankas. Pianisto tiek solinė, tiek kamerinė veikla plėtėsi ne tik Italijoje, bet ir Portugalijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje. Mauro patirčių įvairovėje nestinga ir meistriškumo kursų bei muzikos leidinių: plokštelė įrašyta kartu su Carlos Menezes „Piano en contra baixo“. Portugalijos kultūros ministerijos užsakymu, pianistas įrašė ir Roberto Perez  muziką fortepijonui. Greta koncertų, pianistas užsiima ir pedagogine veikla.

PROGRAMA:

Mario Pilati

Preludio, Aria e Tarantella (senovės liaudies motyvais)

Preludio – Mosso ma non troppo Aria – Andantino appassionato Tarantella – Allegro vivace

 

George Antheil

Antroji Sonata smuikui, fortepijonui ir mušamiesiems

Allegro

 

Nikolaj Kapustin

Sonata Op. 70

Allegro Andantino Con moto

 

Paraphrase on “Aquarela do Brasil” Op.118

(sm. ir fort. aranžavo Mauro Dilema)

DAUGIAU