
„EQUUS“
Dviejų dalių psichologinė drama
N – 18
Režisierius – Rimas Morkūnas
Dailininkas – Kęstutis Vaičiulis
Kompozitorius – Raimondas Januševičius
Muzikos segmentus parinko – Rimas Morkūnas
Vaidina:
PSICHOLOGAS DAISERTAS – V. Fijalkauskas
ALENAS STRENGAS – M. Klementjevas
TĖVAS – O. Kazarinas
MOTINA – E. Karoblytė
DŽILĖ MEISON – R. Bronušaitė
PROKURORĖ – A. Kuriakina
Šiandien nieko nebestebina kasdienis jaunų žmonių smurtas ne tik viešose vietose, bet ir gimtuosiuose namuose. Kas atsitiko? Tai Kaino sindromas ar kompleksas? Pats pjesės pavadinimas „Equus” kviečia iš arčiau pažvelgti į biblijinį-istorinį konfliktą.
Pjesės pradžia yra nusikaltimo kulminacija: žirgus nuo vaikystės dievinantis septyniolikmetis Alenas Strengas šešiems iš jų metaliniu virbu išdūrė akis. Šio nusikaltimo ir jaunuolio užsisklendimo savyje priežastis aiškinasi vaikų psichiatras. Jiedu kartu išgyvena svarbiausius Aleno vaikystės epizodus (juose veikia religijos fanatikė motina, ateistas tėvas ir pirmoji vaikino meilė Džilė), stipriausiai paveikusius psichinę jaunuolio griūtį. Seanso metu išaiškėja keistas jaunojo Aleno potraukis žirgams, balansuojantis tarp savotiško religinio fanatizmo ir fizinio geismo įsivaizduojamai žirgo pavidalo dievybei – Equus.
Bandant suvokti iki beprotybės keistą, nusikalstamą poelgį, per psichoterapinį nagrinėjimą žiūrovas vedamas vis giliau ir giliau: į pirmapradį ryšį su gamta, šeimos tarpusavio santykius, aistros ir geismo paslaptį… Pjesės gilumą, aštrumą ir intymumą padeda išjausti itin subtiliai sukurtos dekoracijos, muzikos ir vaizdų elementų persipynimas. Šis dviejų dalių veiksmo spektaklis aprėpia kelių žmonijos kartų tradicijas, išgyvenimus, požiūrį į savo paties ir šalia esančių pasaulius mumyse. Kaltės, nežinomybės, atsakomybės jausmas užgriūva ne tik pjesės herojus, bet ir žiūrovus.
1