Pagal Fiodoro Dostojevskio romaną ”Idiotas” rež. Agnius Jankevičius

Pagal Fiodoro Dostojevskio romaną ”Idiotas” rež. Agnius Jankevičius

IDIOTAS
Variacija Fiodoro Dostojevskio romanų „Idiotas” ir „Demonai” temomis
Režisierius Agnius Jankevičius
Dviejų dalių drama
3 val. 30 min.
Premjera – 2018 12 15
Kūrybinė grupė
 
Režisierius ir inscenizacijos autorius – Agnius Jankevičius
Dailininkė scenografė – Laura Luišaitytė
Muziką parinko – Agnius Jankevičius
Vaizdo projekcijų autorius – Rimas Sakalauskas
Šviesos dailininkas – Rimas Petrauskas
Režisieriaus padėjėjas – Algimantas Kvietkauskas
Režisieriaus asistentas – Andrius Darela
Fiodoro Dostojevskio (1821–1881), rusų ir pasaulio literatūros klasiko, romanas „Idiotas” yra vienas iš kertinių ir populiariausių šio rašytojo kūrinių, pasaulinės kultūros vertybė. Šį romaną jis kūrė gyvendamas Ženevoje, Milane ir Florencijoje, baigė 1869 m. Pagal šį romaną yra sukurta daug spektaklių ir kino filmų, jo pagrindinius personažus – naivųjį kunigaikštį Myškiną, fatališką Nastasją Filipovną ir nuožmųjį Parfioną Rogožiną – vaidino garsiausi pasaulio aktoriai. Spektaklis pagal šį romaną buvo pastatytas ir Lietuvos rusų dramos teatre 1963 m.
 
Šįsyk spektaklį pagal F. Dostojevskio romanus „Idiotas“ ir „Demonai” statė mūsų moderniosios režisūros atstovas Agnius Jankevičius. Ryškiai pasireiškęs teatriniam avangarde, jis savo kūryboje nevengia ir klasikos pastatymų, sėkmingai bendradarbiauja su mūsų teatru. Apie spektaklį režisierius A. Jankevičius kalba taip: „Žymus roko muzikantas ir poetas Džimas Morisonas, kartą paklaustas, kaip jam atrodo, ko iš tikrųjų reikia publikai, atsakė: „Man atrodo, kad žmonėms reikia kažko dvasingo“. Tai išgirdęs jo bičiulis apipurškė jį nenuryto viskio gurkšniu, nes negalėjo suvaldyti juoko. Juokėsi ir pats Morisonas. Tą patį vakarą vykusiame koncerte roko žvaigždė sukėlė viešą skandalą, taip išreikšdamas protestą prieš savo, kaip fiktyviai sukurto įvaizdžio, vartojimą.
 
Perkeliant paralelę į F. Dostojevskio romano fabulą, kunigaikštis Myškinas yra tylus protestas, kuris sukelia didelį cunamį aistros turėti nukamuotuose žmonėse, nors iš tiesų jiems tereikia kažko nedidelio ir dvasingo. Kapitalistiniai santykiai veikia dorovinius, o doroviniai kapitalistiniams turėti įtakos negali. Tai yra F. Dostojevskio romano „Idiotas“ idėjinis raktas, kuriuo bus atrakinta sceninė šio kūrinio versija Lietuvos rusų dramos teatro scenoje.“ Šiame mūsų teatro variante romano „Idiotas“ inscenizacijoje bus panaudoti ir kito garsaus F. Dostojevskio romano „Demonai“ motyvai.
 
Spektaklis rodomas rusų kalba su lietuviškais titrais
 Lauros Vansevičienės nuotraukos
 

1

DAUGIAU