PAŽEISTA SIMETRIJA | Het Collectief

PAŽEISTA SIMETRIJA | Het Collectief

Renkantis vietas spauskite ant plane esančių laisvų vietų.


Šiuolaikinės muzikos festivalis PERMAINŲ MUZIKA’21

PAŽEISTA SIMETRIJA

„Het Collectief“ (Belgija):

Thomas Dieltjens (fortepijonas, čelesta), Toon Fret (fleita), Tom De Cock (vibrafonas, varpeliai),
Klaas Verpoest (vaizdo projekcija)  

Programa: Morton Feldman. “Crippled Symmetry”

 

Šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“:

 • veržliai ir energingai pristato įdomiausią XX ir XXI a. autorių kūrybą, jau pripažintus  kūrinius ir  premjeras;
 • skatina įsiklausyti į nuolat kintantį ir atsinaujinantį garsų pasaulį;
 • intriguojantis dabarties skambesys inspiruoja tobulėti ir atsiverti pokyčiams!

Klaipėdos koncertų salės rengiamo festivalio „Permainų muzika“ koncertai vyks  rugsėjo 15– spalio 7 d.  dienomis. Šiuo 17-tąjį kartą vykstančiu festivaliu įstaiga pradeda 18-tąjį koncertinį sezoną. Susipažinkime su jame skambėsiančiomis programomis.


 
Festivalis „Permainų muzika“ pateiks ypatingą patiekalą šiuolaikinės muzikos gurmanams  – narkotinę haliucinaciją primenantį ir beveik pusantros valandos trunkantį Mortono Feldmano kūrinį „Pažeista simetrija“/ “Crippled Symmetry”. Klaipėdos koncertų salėje jį atliks kamerinės muzikos ansamblis „Het Collectief“ (Beligija): Thomas Dieltjens (fortepijonas, čelesta), Toon Fret (fleita) ir Tom De Cock (vibrafonas, varpeliai), o Klaas Verpoest muziką palydės vaizdo projekcija. 
 
Šiandien M. Feldmanas daugelio vertinamas kaip vienas svarbiausių radikalios JAV meno tradicijos kūrėjų, priklausančių eksperimentinės muzikos tendencijai, prasidėjusiai nuo Edgard’o Varese’o ir Charleso Iveso. M. Feldmanas nuolatos ieškojo garso grynumo ir siekė atlikimo lankstumo. Jam daug įtakos padarė didysis amerikiečių eksperimentatorius Johnas Cage’as, kurio paskatintas M. Feldmanas pasikliovė vien savo instinktais ir ėmė kurti absoliučiai intuityvias kompozicijas. Kurdamas jis niekada nenaudojo jokių formalizuotų sistemų, o dirbo nuo vieno momento iki kito, nuo vieno garso iki kito. Jis nemažai eksperimentavo su grafinės muzikos notacijomis, atlikėjui suteikiančiomis laisvę ir įvairovę. 
 
Taip M. Feldmanas tapo viena spalvingiausių XX a. 7 dešimtmečio amerikietiškojo avangardo figūrų. Jis sukūrė originalų ir sykiu atpažįstamą stilių, kurio svarbiausias bruožas yra nepaprastai lėtas, ištęstas judėjimas nuo vieno atsitiktine seka pasirinkto, minimaliomis priemonėmis organizuoto muzikinio įvykio iki kito. Tokia muzika pakylėja klausytoją į kitą sąmoningumo lygį, kur tokios nepastebimos objektyvios tikrovės duotybės kaip laikas ir erdvė tampa kone apčiuopiami.
Kūrinyje „Pažeista simetrija“ M. Feldmanui pavyko sukurti mikrovisatą, kurioje trys atlikėjai groja kruopščiai išrašytą partitūrą tuo pačiu tempu, laikydamiesi kompozitoriaus nurodymo nesinchronizuoti savo partijų. Šiame eksperimentiniame garsovaizdyje – nežinia, ar atsitiktinai, ar planuotai – visiškai susilieja skirtingų instrumentų, tokių kaip fleita, čelesta, fortepijonas, vibrafonas ir metalofonas, tembrai.
 
Kamerinės muzikos ansamblis „Het Collectief“ susibūrė 1998 metais Briuselyje. Jo repertuaro pagrindą sudaro Vienos naujosios mokyklos kompozitorių kūryba – pačios modernizmo ištakos. Atsispirdami nuo šio tvirto pagrindo, kolektyvo nariai į savo interpretacijų lauką įtraukia iškiliausius XX amžiaus kūrinius ir naujausias eksperimentinės muzikos kryptis. Savo programose drąsiai derindamas šiuolaikinės ir klasikinės muzikos repertuarą, taip pat įtraukdamas ir senosios muzikos adaptacijas ansamblis dažnai sulaukia kritikų ir publikos liaupsių.
 
Nuolat rengdamas koncertus daugelyje Belgijos koncertų salių „Het Collectief“ dažnai gastroliuoja ir užsienyje – Nyderlanduose, Prancūziijoje, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Austrijoje, Ispanijoje, Maltoje, Kipre, Lietuvoje, Latvijoje, Ukrainoje, Pietų Amerikoje (Peru ir Brazilijoje) ir Azijoje (Honkonge).
 
„Het Collectief“ suformavo savitą, dėmesį patraukiantį skambesį ir dėka savo netipinės sudėties, kuri įvairuoja priklausomai nuo programos. M. Feldmano kūrinį gros trys muzikantai, o prieš porą metų festivalyje „Permainų muzika“ jie koncertavo penkiese. Tąkart belgų kolektyvas atliko provokuojančią amerikiečių autorių programą „Blogi vaikinai“, kurioje pristatė J. Cage‘o, George‘o Crumbo, George‘o Antheilio, Steve‘o Reicho, Ch. Iveso ir Frederico Rzewskio kūrinius.
M. Feldmanas – taip pat amerikietis, bet jis kitoks, jo stilius ryškiai skiriasi nuo „Blogų vaikinų“. Koks jis yra, jūs išgirsite ir pajausite į meditaciją panardinančioje programoje „Pažeista simetrija“. Kviečiame!
 

Klausytojų dėmesiui: 
 • Atvykstant į koncertą (sulaukusiems 16 m. ir vyresniems asmenims) būtina turėti Galimybių pasą / ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą arba kitus dokumentus, įrodančius vakcinacijos, persirgimo, atlikto PGR tyrimo arba greitojo antigeno testo neigiamo rezultato, antikūnų tyrimo teigiamo rezultato faktą įrodantys dokumentai;
 • Atvykstant į koncertą (sulaukusiems 16 m. ir vyresniems asmenims), turintiems Galimybių pasą / ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą ar kt. aukščiau minėtus dokumentus, rekomenduojama dėvėti medicinines kaukes;
 • Nuo 6 iki 15 m. lankytojai, neturintys Galimybių paso / ES Skaitmeninio COVID pažymėjimo, privalo dėvėti medicinines kaukes arba respiratorius (išskyrus vaikus iki 6 m.);
 • Į koncertus draudžiama eiti, jei turite ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (čiaudėjate, kosėjate), kitų užkrečiamųjų ligų požymių, karščiuojate (tokiais laikomi turintys 37,3 laipsnių temperatūros). Asmenys, turintys išvardintus simptomus, į renginį nebus įleidžiami ir pinigai už bilietus nebus grąžinami;
 • Temperatūra bus tikrinama bilietų kontrolierių;
 • Lankytojai, pirkę bilietus kasoje, bus registruojami prieš koncertą;

Perkant 10 ir daugiau bilietų kreipkitės: [email protected]

 

Durys atidaromos: 30 min. iki renginio
Renginio trukmė: 1:30
Pertraukos: 0
Renginio kalba: lietuvių
Vaikai įleidžiami nemokamai: ne
Amžiaus cenzas: N7
Nuolaidos: Taikomos nuolaidos (pažymėtiems koncertams):
50 proc. – studentams, moksleiviams, pensininkams, neįgaliesiems;

 • Neįgaliesiems, turintiems judėjimo negalią, įėjimas nemokamas (su neįgaliojo vežimėliu), vienam lydinčiam asmeniui – 50 proc. (pateikus neįgalaus asmens pažymėjimą);
 • 10 proc. – grupėms (20 ir daugiau žmonių).

Į vakarinius koncertus, išskyrus edukacinius projektus, ikimokyklinio amžiaus vaikai neįleidžiami.

DAUGIAU