Sainkho Namtchylak – Kazuhisa Uchihashi (AT-JP), L.U.M.E (PT)

Sainkho Namtchylak – Kazuhisa Uchihashi (AT-JP), L.U.M.E (PT)

Sainkho Namtchylak – Kazuhisa Uchihashi (Austria-Japan)
Sainkho Namtchylak – voc
Kazuhisa Uchihashi – g, daxophone, electronics
 
Šie muzikantai jau daugiau kaip tris dešimtmečius verda improvizacinės muzikos katile, priklauso pasauliniam jos elitui. Potraukis eksperimentams, netradicinių raiškos priemonių paieškos juos suvedė scenoje su daugybe avangardo milžinų.
 
Abu improvizuotojai jau pažįstami „Vilnius Jazz“ publikai:  S.Namtchylak čia muzikavo daug kartų su įvairiais partneriais, o K.Uchihashi 2009-aisiais pasirodė su japonų vokaliste Tenko.
 
Sainkho Namtchylak savo profesinę karjerą pradėjo kaip folkloro dainininkė. Gimusi nuošaliame Tuvos kaime prie Mongolijos sienos, vietos folkloro tradicijas ji perėmė iš savo močiutės, dainuodavusios jai vaikystėje lopšines.
 
Tuvoje persipina įvairios kultūrinės įtakos – nuo Mongolijos ir Buriatijos iki Sibiro etninių mažumų ir atklydusių nuo Uralo migrantų tradicijų. Visa tai įtakojo ir S.Namtchylak vokalą. Ji mokėsi iš pradžių Tuvos sostinės Kyzylo universitete, po to – Maskvos Gnesinų institute, bet kartu gilinosi į Sibiro šamanų dainavimo paslaptis ir vokalines technikas.
 
„Jei nebūtų Sainkho, nieko nežinotume apie Tuvą“, – yra sakęs kultinis atlikėjas Peteris Gabrielis.
S.Namtchylak išpopuliarino Tuvos ir Vidurio Azijos muziką ir obertoninį gerklinį dainavimą toli už gimtinės ribų. Ją vadina nacionaline Tuvos heroje ir „žymiausia stepių moterimi“, o jos menas prilyginamas vokaliniam šamanizmui.
 
Menininkei palikus savo pirmąjį kolektyvą – Tuvos valstybinį folkloro ansamblį „Sayani“ ir prisijungus prie Maskvos eksperimentinio trio „Tri-O“, jos vokaliniai talentai sužėrėjo naujomis spalvomis. S.Namtchylak ėmė jungti savo kūryboje senąsias vokalines technikas ir modernius garso išgavimo būdus, tradiciją ir avangardą. Šią manierą vokalistė tobulino ir persikėlusi į Europą, iš pradžių – į Austriją, vėliau į – Didžiąją Britaniją ir Vokietiją.
 
Dėl septynias oktavas apimančio balso ir juo išgaunamų vokalinių efektų kritikai šią menininkę vadina „scenos chameleonu“ ir „tūkstančio balsų dainininke“.  Jos skleidžiamų garsų arsenalas stulbinamas – nuo operinio soprano spalvų ir dainingo niūniavimo iki paukštiško klyksmo. Ją lygina su Zap Mama ir Patti Smith, Billie Holiday ir Nina Hagen.
 
Gyvendama Vakaruose  S.Namtchylak plačiai keliauja ir sparčiai gausina savo diskografiją. Joje – daugiau kaip pusšimtis svarbių kūrybos albumų. Vokalistė dalyvavo visuose pagrindiniuose pasaulio džiazo festivaliuose. Savo patirtimi ji dalijasi gerklinio dainavimo, šiuolaikinių ir tradicinių vokalo technikų meistriškumo kursuose, prodiusuoja festivalius ir koncertus.
 
Be to, improvizuotoja reiškiasi ir kaip dailininkė – iliustruoja savo  albumus, rengia parodas ir hepeningus dailės galerijose, yra išleidusi dvi poezijos knygas.
 
Lietuvoje  S.Namtchylak yra muzikavusi su užsienio kolegomis ir su vietos improvizuotojais – Vladimiru Čekasinu, Vladimiru Tarasovu, Juozu Milašiumi, Vytautu Pilibavičiumi, Andre Pabarčiūte ir Tomu Dobrovolskiu. 
 
Kazuhisa Uchihashi yra ne tik kūrybingas muzikantas, bet ir pedagogas, muzikos prodiuseris. Groti gitara jis pradėjo būdamas 12-kos gimtosios Osakos roko grupėse, vėliau studijavo džiazą ir susidomėjo improvizacine muzika.
 
Menininkas išbandė daugybę įvairiausių garso prietaisų ir naujovių plėsdamas elektrinės gitaros galimybes, o 1998-aisiais įtraukė į savo instrumentų arsenalą ir egzotiškąjį daksofoną, kurį išrado ekscentriškas vokiečių gitaristas ir kompozitorius Hansas Reichelis. Garsai daksofonu išgaunami daužant, gremžiant ir kitaip liečiant stryku siauras medžio juosteles.
 
Pagrindinę savo grupę – iki šiol gyvuojančią galingo rokinio užtaiso „Altered States“ – K.Uchihashi įkūrė 1990-aisiais.  Daugiau kaip 30 metų kūrybinė draugystė jį sieja ir su japonų teatro trupe „Ishinha“. Muzikantas taip pat žinomas kaip Otomo Yoshihide „Ground Zero“ narys. 
 
Jis dalyvavo šimtuose muzikos festivalių įvairiuose žemynuose, muzikavo su nesuskaičiuojama daugybe scenos grandų, tarp jų – Hansu Reicheliu, Fredu Frithu, Tomu Cora, Nedu Rothenbergu, Peteriu Brötzmanu, Dereku Bailey, Sammu Bennettu, Steve’u Beresfordu, Elliottu Sharpu, Leo Smithu, Bobby Previte’u, Stomu Takeishi, Chrisu Cutleriu , Satoko Fujii, Wayne’u Horvitzu, Hanu Benninku, Kazutoki Umezu, Andy Mooru, Marku Feldmanu, Phillu Mintonu, Steve’u Colemanu, Joelle Leandre, Aki Takase, Peteriu Kowaldu, Gerry Hemingway. 
 
K.Uchihashi dalijasi patirtimi su jaunimu rengdamas meistriškumo kursus „New Music Action“ Japonijoje, Austrijoje, Anglijoje, Norvegijoje, Lenkijoje, Singapūre ir Tailande. Jis įkūrė savo įrašų kompaniją ir naujosios muzikos festivalį „Beyond Innocence“,  rašo muziką kino filmams, teatro ir šokio spektakliams. 
 
2007-aisiais muzikas apsigyveno Vienoje, nuo 2012-ųjų reziduoja Berlyne.
 
Lisbon Underground Music Ensemble L.U.M.E (Portugal)
Marco Barroso – p. composition, direction 
Manuel Luís Cochofel – fl
Paulo Gaspar – scl
João Pedro Silva – ss
Tomás Marques – as
Mateja Dolsak – ts 
Gabriela Figueiredo – bs 
Gileno Santana, João Silva, Ricardo Carvalho – tps
Rúben da Luz, Eduardo Lála, Mário Vicente – tbs 
Miguel Amado – b
Vicky Marques – dr
 
Ansamblį 2006-aisiais subūrė džiazo pianistas ir kompozitorius  Marco Barroso iš džiazo ir klasikinės muzikos virtuozų, kuriuos sieja panašūs muzikiniai polinkiai, noras žengti neišbandytais kūrybos keliais.
 
15 muzikantų vienijantis kolektyvas laužo klasikinio bigbendo kanonus ir konvencijas. Savo eksperimentinės dvasios muzika, kuriai pasitelkia džiazo, roko, fanko, akademinės muzikos ir kitų žanrų žodyną, jis atveria naujus estetinius horizontus ir tarsi klausia: „O jeigu…?“
 
Kritikai L.U.M.E vadina unikaliu skambančiu organizmu, dinamiškai laviruojančiu tarp kompozicijos ir improvizacijos, gebančiu suderinti net kakofoniją ir  baladžių lyriką. 
 
Per 15 gyvavimo metų L.U.M.E muzikavo daugybėje festivalių ir koncertų, gastroliavo Ispanijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Nyderlanduose, Slovėnijoje. Ansamblio pasirodymas prestižiniame Moers festivalyje Vokietijoje 2016-aisiais buvo pripažintas vienu geriausių ir pelnė jam „London Jazz News“ pagyras kaip vienam efektingiausių ir dinamiškiausių šio žanro kolektyvų šiandienos džiazo scenoje.
 
Labai sėkmingai L.U.M.E prisistatė ir 2018-ųjų Europos džiazo tinklo konferencijos dalyviams, o 2019-aisiais sužibėjo džiazo mugėje „jazzahead!“ Bremene.
 
Portugalai yra įsiamžinę trijuose autoriniuose albumuose. Pirmąjį „L.U.M.E“, išleistą 2010-aisiais, vėliau perleido olandų kompanija „Challenge“. 2016 metais pasirodęs antrasis grupės albumas „Xabregas 10“ jai pelnė aukščiausius „All About Jazz“, „Free Jazz Blog“, NPR, „jazz.pt“ įvertinimus, ne vieną Metų grupės nominaciją, pateko į metų geriausiųjų sąrašus.
 
Šį rudenį kolektyvo diskografiją papildė trečias albumas „Las Californias“, kurio pristatymui ir skiriamas šis europinis turas. Jo muzika apibūdinama, kaip „utopiškas prarastų svajonių prisiminimų kraštovaizdis“.
 
„Vilnius Jazz“ – antroji iš septynių šio albumo pristatymo stotelių.  Po pasirodymo Lietuvoje L.U.M.E tęs turą Portugalijoje ir Makedonijoje, o lygiai po mėnesio užbaigs Londono džiazo festivalyje.

Galimybių pasas yra privalomas šio koncerto atributas. Šį pasą galite nemokamai gauti pasiskiepiję, persirgę Covid-19 arba sulaukę neigiamo tyrimo rezultato.
https://gpasas.lt

Durys atidaromos: ~18:30

Pertraukos: nėra
Vaikai įleidžiami nemokamai: ne
Amžiaus cenzas: nėra
Nuolaidos: netaikomos

Perkant 10 ir daugiau bilietų kreipkitės: [email protected]

DAUGIAU