Scanorama pristato: Vertikalus kinas (I programa)

Scanorama pristato: Vertikalus kinas (I programa)

Įsivaizduokite 10 m aukščio monolitinį ekraną, kuriame sukasi eksperimentinių audiovizualinių kūrinių kolekcija iš viso pasaulio. Smalsioms žiūrovų akims pristatome išskirtinę kino patirtį industrinėje kultūros ir meno erdvėje „Kablys + Kultūra“.

„Vertikalusis kinas“ yra olandų kuratorių kolektyvo „Sonic Acts“ inicijuotas projektas, pirmą kartą pristatytas 2013 m. Kremso festivalyje „Kontraste“. Žinomi eksperimentinio kino kūrėjai ir vizualiųjų menų atstovai buvo pakviesti sukurti dešimt audiovizualinių kūrinių specialiai sukonstruotam 90 laipsnių kampu pasuktam 35mm juostos projektoriui. Taip gimė įspūdinga abstrakčių filmų, formalių eksperimentų, rastos filmuotos medžiagos, chemiškai apdorotų juostų ir gyvo lazerinio šou kolekcija. Nuo savo pasaulinės premjeros projektas buvo pristatytas prestižiniuose festivaliuose ir muziejuose visame pasaulyje ir tapo vienu plačiausiai išgarsintų pastarojo dešimtmečio eksperimentinio kino įvykių. Šiemet, papildytas dar keturiais kūriniais, jis pristatomas ir Vilniuje. Projektas taps įžanga į didžiausią Lietuvos rudens kino įvykį – Europos kino festivalį „Scanorama“.

Filmus kūrė Tina Frank (Austrija), Björn Kämmerer(Vokietija, Austrija), Manuel Knapp (Austrija), Johann Lurf (Austrija), Joost Rekveld (Nyderlandai), Rosa Menkman (Nyderlandai), Billy Roisz (Austrija) ir Dieter Kovačič (Austrija), Makino Takashi (Japonija) & Telcosystems (Nyderlandai), Esther Urlus (Nyderlandai), Martijn van Boven (Nyderlandai) & Gert-Jan Prins (Nyderlandai), Susan Schuppli (JK), Lukas Marxt (Austrija), HC Gilje (Norvegija), BJ Nilsen (Švedija) ir Karl Lemieux (Kanada).

I Programa 2024-11-06

  1. Joost Rekveld
    Nr. 43
    #43
    2014
    00:10:30

Filmo „Nr. 43“ kadrai sukurti sistemų, kurios pikselius traktuoja kaip organizmo ląsteles. Judant sistemoms atsiranda trikdžiai, todėl pikseliai ima skirtis vieni nuo kitų. Šie mikro pokyčiai tampa irimo ir augimo procesų užuomazgomis. „Nr. 43“ – algoritmų ir jų sąveikos tyrinėjimas, paremtas biologijos ir matematikos idėjomis, kurios iš pradžių radosi kibernetikos moksle, o vėliau išsivystė į naujesnes apraiškas, tokias kaip katastrofų teorija ar dirbtinė gyvybė.

  1.  Hans Christian Gilje
     Plyšys
     Rift
     2017
     00:06:30

Filmą sudaro daugiau kaip 10 000 mikroskopu nufilmuotų plastmasinių pakuočių vaizdų. Tai filmas apie naftos chemikalus ir nevienodas įvairių procesų trukmes – nuo planktono iki naftos, nuo plastiko iki atliekų. Žvelgiant į skirtingus Žemės sluoksnius juostoje apmąstomas gylio ir laiko santykis.

  1. Johann Lurf
    Piramidės blyksnis

    Pyramid Flare
    2014
    00:05:30

Piramidės – vienas paslaptingiausių žmogaus sukurtų statinių, iki šiol trikdantis mokslininkus ir  žadinantis įvairiais pseudomokslines teorijas. Dauguma architektų atsisakė minties atkurti piramidę mūsų laikais: toks pastatas neefektyvus, be to, vargu ar jo funkcija atsvertų pačios piramidės įspūdingumą. Tad kam statyti piramidę šiandien? „Piramidės blyksnis“ – antrasis eksperimentinių filmų apie šiuolaikines piramides visame pasaulyje ciklas. Jame fiksuojamas Prahoje stovintis piramidės formos pastatas, dažniausiai naudojamas kaip muzikinis teatras.

  1. Susan Schuppli
    Atmosferinės grįžtamojo ryšio kilpos

    Atmospheric Feedback Loops
    2017
    00:17:40 25

Netoli Amsterdamo įrengta laboratorija po atviru dangumi, sekdama gamtos atmosferos dažnius, išskiria klimato kaitos signalus nuo meteorologinių pokyčių triukšmo. Nuo 8-o dešimtmečio Kabau eksperimentiniame atmosferos tyrimų centre tiriama, kaip sudėtinga debesų, aerozolių, radiacijos, kritulių ir turbulencijos elgsena sąveikauja su sausumos reiškiniais. Čia dirbantys mokslininkai kaupia nepaprastai išsamius ir kintančius duomenis – natūraliųjų terpių archyvą.

  1. Karl Lemieux
    Judziapu
    Yujiapu

    2017
    00:08:22

Filmas apie liūdnai pagarsėjusius Kinijos miestus-vaiduoklius. Filmo kadrai nufilmuoti Judziapu mieste, kur buvo išnaikinti senieji žvejybiniai kaimeliai, o vietoje jų pastatytas milijoninis nekilnojamojo turto projektas. Taip ir nepabaigtas statyti miestas stovi negyvenamas daugiau nei šešerius metus. Namų linijos, atkartojančios juostos kadrus, pamažu atskleidžia apleistą miesto peizažą.

Visa trukmė 00:58:52

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Perkant 10 ir daugiau bilietų galite kreiptis: [email protected]

Durys atidaromos: ~18:30
Renginio trukmė: ~1:00
Pertraukos: nėra
Vaikai įleidžiami nemokamai: ne
Amžiaus cenzas: N-13
Nuolaidos:
– studentams, moksleiviams, senjorams ir asmenims su negalia 1 bilietui (kontrolės metu pateikti nuolaidą įrodantį dokumentą)

DAUGIAU