Sofoklis, Euripidas, Aischilas, John von Düffel „OIDIPO MITAS“, rež. G.Varnas

Sofoklis, Euripidas, Aischilas, John von Düffel „OIDIPO MITAS“, rež. G.Varnas

Pagal Sofoklio („Oidipas karalius“ ir „Antigonė“, iš senosios graikų kalbos išvertė Antanas Dambrauskas), Euripido („Foinikietės“, iš senosios graikų kalbos išvertė Mindaugas Strockis), Aischilo („Septynetas prieš Tėbus“, iš senosios graikų kalbos išvertė Ričardas Mironas) tragedijas ir Johno von Düffelio dramą „Oidipo miestas“ (iš vokiečių kalbos išvertė Mindaugas Strockis).

Režisierius – Gintaras VARNAS

Scenografas – Gintaras MAKAREVIČIUS

Kostiumų dailininkė — Aleksandra JACOVSKYTĖ

Kompozitorė – Onutė NARBUTAITĖ

Videoprojekcijų autorius — Rimas SAKALAUSKAS

Vaidina:

Oidipas — Valentinas NOVOPOLSKIS

Antigonė — Jovita JANKELAITYTĖ

Kreontas — Arūnas SAKALAUSKAS

Jokastė — Nelė SAVIČENKO

Teiresijas — Vytautas ANUŽIS

Polineikas — Mantas ZEMLECKAS

Menoikėjas / Haimonas — Arnas AŠMONAS

Choro vadovas — Povilas BUDRYS

Eteoklis — Paulius MARKEVIČIUS

Ismėnė — Dovilė KUNDROTAITĖ

Šauklys — Rimantas BAGDZEVIČIUS

Euridikė — Vesta GRABŠTAITĖ

Pasiuntinys — Šarūnas ZENKEVIČIUS

Piemuo — Saulius BALANDIS

Sargybinis — Marius ČIŽAUSKAS

Labdakidų šeimos – Tėbų karaliaus Labdako palikuonių – prakeikimas yra vienas svarbiausių antikinių Graikijos mitų, taip pat ir dalis teatro ištakų.

„Oidipo mitas“atskleidžia karaliaus Oidipo, jo besivaržančių sūnų Eteoklio ir Polineiko, dukterų Antigonės ir Ismenės šeimos sagą. Šioje valdovų šeimos istorijoje vaizduojamos jų nesėkmės, ydos, žlugimas, čia smurtas gimdo smurtą, galia kelia pavydą, o baimė maitina baimę. Netgi Kreontas, gudrus politikas-patarėjas, visą laiką buvęs „antru-trečiu“, o galiausiai sėdęs į sostą, padaro tragišką klaidą ir sulaukia atpildo – netenka artimiausių žmonių bei sunaikina miestą, kurį turėjo apsaugoti.

Režisierius Gintaras Varnas: „Dievinu klasiką, ypač Antiką, Shakespeare’ą, Calderóną. Pjesėje „Oidipo mitas“ sujungtos visos trys Oidipo mito dalys, nors ir rašytos skirtingų autorių. Atsisakyta chorų, kai kurios ilgesnės vietos patrumpintos, ir štai – visa kelių kartų tragedijų grandinė. Juk šiandien niekas (išskyrus filologus ir teatro meną studijuojančius žmones) viso mito nežino. O vertėtų. Senieji graikų tragikai buvo genialūs tuo, kad teatre nenusipigino iki kasdienių buitinių dalykų. Teatre jie siekė atverti ESMES – žmogaus ir pasaulio, tiksliau, jo vietos pasaulyje. Manau, kad tai jiems patiems buvo mįslė, todėl ir dabar daugelis tragedijų „tamsios“, neaiškios, įvairiopai interpretuojamos ir aiškinamos. Tai minties teatras, kuris kėlė klausimus žiūrovams, vertė juos ne tik atjausti, bet ir mąstyti. Gal todėl kai kas to meto graikų teatrą vadina „aukštąja graikų visuomenės mokykla“.

Juk Oidipo mitas kelia daugiau klausimų, nei duoda atsakymų. Kas yra žmogaus lemtis? Kodėl vaikai turi atsakyti už tėvų klaidas / nuodėmes / nusikaltimus? Kas yra prakeiksmas? Kas – pranašystė? Ar gali savo poelgiais nutraukti blogą giminės karmą? Žmogus – didis ar menkas? O dievai? Kodėl jie tokie abejingi žmogui ir jo naikinimo instinktui?“

DAUGIAU