Trys filmai reflektuoja kokius pėdsakus kolonializmas palieka kultūriniuose, architektūriniuose ir ekologiniuose kraštovaizdžiuose dar ilgai po naikinančios intervencijos. N-13
Kur baigiasi Rusija
Tam, de zakinchuyetʹsya Rosiya
Rež. Oleksiy Radynski Ukraina 2024 liet., angl. subt. 25 min.
1980 m. ekspedicija iš Ukrainos išsiunčiama sukurti reportažo apie tolimus Sibiro kampelius. 2022 m. vasarį Rusijai pradėjus karo veiksmus Ukrainoje, užmiršta medžiaga atrasta Kyjivo mokslo populiarinimo filmų studijoje. Ji aktualiai primena apie didžiulę Rusijos savininkišką jėgą, lyg uraganas nunešančią su savimi visa, kas gražu ir gyva. Imperialistinė šalies ekspansija, kurią mėginama dangstyti „savanorišku prisijungimu“, gaji visais laikais, nesikeičia ir metodai . Kaip ir gamtos naikinimas bei vietinių bendruomenių (evenkų, buriatų, jakutų ir kitų) engimas ir išnaudojimas.
Projektas
Projekt
Rež. Dane Komljen Serbija 2023 liet., angl. subt. 23 min.
1973 m. konkursą laimėjusi serbų įmonė imasi statyti tarptautinį prekybos mugių kompleksą Lagose, Nigerijoje. Atidarytas 1977 m. kompleksas neišgyvena šalyje įsivyravusios recesijos ir po dešimt gyvavimo metų oficialiai užveria duris. Didingi ir ambicingi užmojai virsta kasdienio gyvenimo dalimi. Suvešėjusi laukinė gamta bando atsiimti savo teritoriją iš apleisto pastato . Erdvę perima ir vietiniai, čia įkūrę stalių dirbtuves ir dviračių taisyklą. O vaikams tai – milžiniška žaidimų aikštelė.
Dumblas
Silt
Rež. Ssi Saarinen, Ona Julija Lukas Steponaitytė, Iida Jonsson Lietuva, Danija, Švedija 2023 be dialogų 35 min.
2012 metais Likančiuose staiga patvino laukas. Iš pirmo žvilgsnio primenantis ežerą, šis vandens telkinys yra užsikimšusio melioracijos griovio pasekmė. Melioracija Lietuvoje buvo sparčiai vykdoma sovietmečiu, siekiant pritaikyti sąlygas žemdirbystei. Dauguma griovių liko neprižiūrėti, vandens tėkmė sutriko ir, praėjus dešimtmečiams po nepriklausomybės atgavimo, vis dar keičia kraštovaizdį. Onos Julijos Luko Steponaitytės, Iidos Jonsson ir Ssi Saarinen filme „Dumblas“ telkinys tyrinėjamas perspektyvomis, labiau tinkančiomis avarinėms situacijoms vaizduoti: galvos kamera, tiriamaisiais nardymais ir skrydžiu iš sraigtasparnio. Aleksandro Iezzi sukurtas garso takelis veikia kaip dar vienas peizažas, neapsistojantis ties konkrečiu ritmu ar harmonija.
Filmai su lietuviškais ir angliškais subtitrais.
With Lithuanian and English subtitles.
Vilniaus dokumentinių filmų festivalis, įkurtas 2004 m., yra seniausias tarptautinis dokumentinio kino festivalis Baltijos šalyse ir iki šiol vienintelis festivalis Lietuvoje skirtas vien kūrybinei dokumentikai. Pagrindinę programą sudaro pastarųjų metų filmai, pasirodę svarbiausiuose dokumentikos festivaliuose. Paralelinės festivalio programos skiriamos autorių retrospektyvoms ir specialiems renginiams. VDFF yra susitikimų bei pokalbių erdvė: į festivalį atvyksta filmų kūrėjai, kuratoriai, autorių atstovai, leidžiamas renginio katalogas su filmus lydinčiais tekstais.
19–29 d.
vdff.lt
Organizatorius Vaizdų kultūros studija, „Skalvijos“ kino centras
Finansuoja: AVAKA, Vilniaus miesto savivaldybė
Informacinis partneris EPIKA
Pertraukos: nėra
Renginio kalba: lietuvių
Vaikai įleidžiami nemokamai: ne
Amžiaus cenzas: N-13