VMT PREMJERA | INFINITY

VMT PREMJERA | INFINITY

Valstybinio Vilniaus mažojo teatro ir „Nojo Airlines“ orkestro bendras projektas
Teatro performansas

Valstybinio Vilniaus mažojo teatro scena 2022–2023 m. tampa originalaus bendradarbiavimo erdve ir kviečia žiūrovus į unikalų teatro performansą „Infinity“. Tai tarptautinis projektas, teatro bei džiazo muzikos sintezė, atskleidžianti kiek neįprastą formą bei žiūros tašką. Viena pagrindinių šio projekto temų – gėrio ir blogio kova, kurią išplėtoti padės gyvai grojantys ir improvizuojantys „NoJo Airlines“ muzikantai bei VVMT trupės aktoriai. Projekto sumanytojai ir autoriai – režisierė Gabrielė Tuminaitė bei „NoJo Airlines“ įkūrėjas, lietuvių džiazo būgnininkas, perkusininkas, kompozitorius, performansų autorius Dalius Naujokaitis (Niujorkas).  

Teatro performanso „Infinity“ (angl. begalybė, amžinybė) pavadinimas simboliškai atspindi tiek amžiną gėrio ir blogio kovą, tiek jokių ribų neturintį kūrybos gaivalą, kuris būdingas „NoJo Airlines“ muzikai. Pasak rež. G. Tuminaitės, D. Naujokaičio kuriama ir atliekama muzika yra berėmė, laisva, išsiskirianti nepaaiškinama ateities nuojauta, o gėrio ir blogio tema, pasitelkiant šią muziką, nėra primityviai suaktualinama, ji įgauna visai kitokią – kur kas gilesnę ir platesnę – prasmę. 

Anot režisierės, teatro performanse „Infinity“ atskleidžiama režimo ir laisvo žmogaus akistata. Režimas pažeidžia pamatines žmogaus teises ir jo savigarbą, orumą. Žmogus tiki, kad demokratinėje santvarkoje labiau gerbiamas kiekvieno asmens individualumas, gyvybė, teisės, todėl priešinasi ir kovoja už demokratiją, už laisvę mąstyti ir kalbėti, kaip nori. Šiuo atveju teatras kuria spąstus, įtampą režimui, o džiazo muzikantai ir atlikėjai atstovauja gėriui, nes kūrybingas žmogus yra laisvas, neužgožtas. Taigi, teatras ir džiazas čia įkūnija dviejų polių sandūrą bei konkurenciją, o „NoJo Airlines“ improvizacija tampa kuriančiąja – tvarką ir taiką pasaulyje atstatančia bei vilties suteikiančia jėga.

Spektaklyje „Nojo Airlines“ atlieka šias kompozicijas: Gusto Kyno „Relief“, Rocket SCI „I Love my Hut“, Kenny Wolleseno ir Daliaus Naujokaičio „Sky Lake“, Daliaus Naujokaičio „Light to Light“, Kenny Wolleseno „Constitution“.  

Spalio 11 d. „Infinity“ kūrybinę grupę papildys ypatingas svečias – dailininkas, muzikantas Eugenijus Varkalis. 

Spektaklyje naudojami tekstai iš Andrejaus Kureičiko pjesių „Baltarusija. Įžeisti“ ir „Baltarusija. Metabolė“. 

*

Prisimenant nepelnytai pamirštus nesenus Baltarusijos įvykius, kyla klausimas, kodėl revoliucijos, demokratiški piliečių judėjimai vienur pasiekia tikslus, o kitur yra užgesinami ir sutriuškinami. Privalome nepamiršti, kad tos kovos vis dar vyksta, negalime palikti jų praeičiai, turime jas prisiminti, žinoti ir palaikyti. Kai kitos globalios naujienos užgožia svarbius įvykius ir šie tampa tarsi nebeaktualūs, reikia turėti omenyje ir neužmiršti, kad šimtai tūkstančių žmonių po didžiulio atgarsio sulaukusių prezidento rinkimų Baltarusijoje 2020 m. pusmetį stovėjo gatvėse protestuodami, ir šitas judėjimas visgi buvo numalšintas. Iki galo neįvykusi revoliucija yra pasmerkta užmarščiai, dingsta iš istorijos puslapių. Todėl kyla klausimas: kas nutinka su tais, kurie pralaimi revoliuciją? Kas toliau?.. 

Rež. Gabrielė Tuminaitė

*

Apie kūrėjus: 

Dalius Naujokaitis (g. 1967 Vilniuje)

Pasak Jono Meko, su kuriuo D. Naujokaitį siejo ypatingi kūrybiniai saitai, šis muzikantas yra genialus perkusijos meistras, pastaruoju metu pradėjęs diriguoti ir kurti muziką. „Jis yra nenormalus! Visiškai užvaldytas savo meno, ir niekas kitas jam nerūpi! Pametęs protą dėl muzikos mūzų, jis eina į priekį nenuspėjamai ir pavojingai, kaip ir visi poetai“, – teigė J. Mekas.

Kaip rašo muzikologė Jūratė Kučinskaitė, D. Naujokaitis – avangardinės eksperimentinės muzikos bei laisvojo džiazo piligrimas, šiuo metu (nuo 1995 m.) gyvenantis ir kuriantis Niujorke (JAV), muzikinę karjerą pradėjęs Lietuvoje ir nuolat su įvairiais projektais čia sugrįžtantis. Dalius Naujokaitis-Naujo – laisvas muzikas, grojantis laisvą muziką – nepriklausomą nuo bet kokių muzikinių klišių ir stilistinių rėmų, nuo tradicinių garso išgavimo tradicijų ir įprastų kūrybos formų. Į D. Naujokaičio muzikos audinį įsigėrė visas turtingas skambantis pasaulis – jame ir įvairių šalių bei regionų muzikos elementai, ir įvairių krypčių bei žanrų bruožai, ir jį supančio pasaulio garsai bei triukšmai. Nepaprasta ekspresija išsiskiriantis kūrėjas ir atlikėjas muziką suranda visur – nuo gamtos garsų iki miestų skambesio, o jo rankų paliesti muzikos instrumentais gali tapti patys įvairiausi objektai – indai, laiptų turėklai, pjūklas ir kt. Vitališka energija trykštantis kūrėjas vertina spontanišką muzikavimą ir aistringai dalyvauja įvairiuose performansuose bei pats juos inicijuoja.

„NoJo Airlines“

„NoJo Airlines“ – tai daugiau kaip pusės šimto keleivių ir pilotų komanda iš Niujorko, Neapolio ir Lietuvos ir kitų šalių. Projekto sumanytojas D. Naujokaitis-Naujo nuo 2006 m. grojo Butcho Morriso orkestre „Nublu Orchestra“. Įkvėptas unikalaus mirusio maestro dirigavimo metodo, D. Naujokaitis tapo jo pasekėju ir subūrė Niujorko muzikantus į Daliaus Naujo orkestrą, su kuriuo dažnai koncertuodavo „Nublu“, „Zebulon“ ir kitose Niujorko gyvos muzikos vietose.

2020-ųjų pabaigoje jis pradėjo įrašinėti savo solinį albumą. Vienai ilgai (daugiau nei pusvalandžio trukmės) kompozicijai subūrė per 40 draugų – muzikantų ir poetų iš Japonijos, JAV, Prancūzijos, Italijos, Ispanijos, Anglijos ir Lietuvos. Grupę ir albumą jis pavadino „NoJo Airlines“. Iš esmės taip ir gimė ši mobilioji grupė, kurios sudėtis keičiasi, atsižvelgiant į situaciją, temą, nuotaiką, publiką, įkvėpimą bei bendrą atmosferą. Tai projektas, kuriame nėra nė užuominos apie akademizmą, o kiekvienas jų pasirodymas – unikalus ir niekada nebepasikartojantis, nes muzika kuriama ir atliekama čia ir dabar, pasiduodant akimirkos nuotaikai ir jausmui.

KŪRYBINĖ GRUPĖ: 

režisierė – Gabrielė Tuminaitė, 

scenografas – Marius Nekrošius, 

kostiumų dailininkė – Elvita Brazdylytė, 

šviesų dailininkas – Eugenijus Sabaliauskas, 

videomenininkas ir dekoratorius – Aistis Kavaliauskas

choreografė – Gintarė Šmigelskytė, 

garso režisierė – Kristina Juškevičiūtė. 

VAIDINA: 

SENAS – Arvydas Dapšys

POZITYVI / JI – MIRA – Agnė Šataitė

PAUKŠTINIS / GENEROLAS – VASIA – Daumantas Ciunis

MIRĘS – Tomas Stirna

PAMOKSLINGA: Larisa Kalpokaitė, Jūratė Brogaitė, Rasa Jakučionytė

RENATIKAS – Jonas Braškys

PIRMASIS – JAROŠENKO – Jonas Braškys, Mindaugas Capas

ANTROJI – KOTLIAROVA – Larisa Kalpokaitė

TREČIASIS – PIMANOVAS – Edmundas Mikulskis

MERGINA – Aušra Giedraitytė

ATLIKĖJAI:

„Nojo Airlines“ muzikantai:

dirigentas, vienas iš muzikos autorių ir būgnininkas Dalius Naujokaitis,

Paulius Vaškas – elektrinė gitara, 

Pijus Oras – bosinė gitara, 

Dovydas Stalmokas – bosinis saksofonas, 

Simonas Kaupinis – tūba, 

Mėta Gabrielė Pelegrimaitė – fleita, 

Ignas Kasikauskas – būgnai, 

Aurimas Rimeikis – trimitas, 

Povilas Jurkša – trombonas.

Choras: 

Aistė Motiejūnaitė, Kristina Svolkinaitė, Lina Saveikytė, Marius Mockevičius, Darius Navickas, Gintarė Šmigelskytė, Mindaugas Ancevičius.

Premjera – 2022 m. spalio 8, 9, 11, 12 d. 

Trukmė – 2 val.

Perkant 10 ir daugiau bilietų galite kreiptis: [email protected]
 
Salės plane a ir b raidėmis pažymėtos vietos, kuriose kėdės yra be atlošo.
Ikimokyklinio amžiaus vaikai į spektaklį neįleidžiami.
Vaikai nemokamai neįleidžiami.
Nuolaidos (prieš renkantis vietas, suveskite kodą):

Durys atidaromos: ~18:00
Renginio trukmė: ~2:00
Pertraukos: nėra
Renginio kalba: lietuvių
Amžiaus cenzas: nėra
Nuolaidos:
15% studentams ir moksleiviams 1 bilietui (kontrolės metu pateikti nuolaidą įrodantį dokumentą)
30% senjorams 1 bilietui ( į nuolaidos laukelį įvesti SENJORAS)
–  30% asmenims su negalia 2 bilietams ( į nuolaidos laukelį įvesti NUOLAIDA30)
15% perkant 10 ir daugiau bilietų
25% šeimos bilietas (3+1)( į nuolaidos laukelį įvesti ŠEIMA)
 
DAUGIAU