A. Jonuškaitės-Šaltenienės paroda „Kelias…“

A. Jonuškaitės-Šaltenienės paroda „Kelias…“

Keramikos muziejuje, Rotušės a. 15, Kaune

 Aldonos Jonuškaitės-Šaltenienės paroda „Kelias…”.

 Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Aldona Jonuškaitė-Šaltenienė aktyvią kūrybinę veiklą pradėjo XX a. 8-jame dešimtmetyje, kaip drąsi ir novatoriška asmenybė.  

Paroda „Kelias…” – devintoji A. Jonuškaitės-Šaltenienės kūrybinėje biografijoje. Tai dar viena galimybė pasižvalgyti po menininkės kūrybinių idėjų ir vizijų labirintus. Svarbų vaidmenį šiuokart kūrinių koncepcijos sutvirtinimui vaidina ir Keramikos muziejaus erdvės – renesansiniai XVI a. Kauno rotušės rūsiai. Istorinės erdvės faktorius, skliautuotos patalpos, prieblandos apšvietimas  tarsi sustiprina menininkės darbuose slypintį kūrybos motyvą – dualistinę gėrio ir blogio priešpriešą.

Parodoje eksponuojamas svarbus Lietuvos kultūros ir meno istorijai kūrinys: instaliacija „Puota” (1994-1995), kuri 1998 m. pažymėta vienu svarbiausiu šalyje apdovanojimu – nacionaline kultūros ir meno premija.

Mažoje, karcerį primenančioje patalpoje eksponuojama kompozicija „Ikaras” (2012). Erdvė vienam, niekieno nesuprastam mitologiniam Ikarui, sustingusi pomirtinė keraminė kaukė – vis gi spinduliuoja palaimą ir viltį – tai mirties ir atgimimo aliuzija.

Trečioje muziejaus salėje eksponuojama naujausia 2013 m. sukurta intaliacija „Kelionė į niekur” (2013). Tai simetriškai ir ritmiškai erdvėje keliaujančių „žvėržmogių” vora. A. Jonuškaitė-Šaltenienė meistriškai naudoja groteskišką vaizdavimo būdą, grįstą  bjaurumo estetika. „Žvėržmogiai” veikia hipnotizuojančiai: stipria, monumentalia ir raiškia forma, jutimiškumu ir ypatinga psichologine situacija, kuri  sukuriama kreipiant žvilgsnį (akys figūrose nepaprastai išryškinamos) į žiūrovą. Autorės darbai visada stebina gebėjimu sukurti netikėtas ir neįprastas situacijas.

/Dr. Vaida Ščiglienė, Vilniaus dailės akademija/

Iliustracijos Vidmanto Ilčiuko.

Paroda veiks: 2014 01 31-2014 03 02

 

DAUGIAU