Algimanto Švėgždos (1941 – 1996) paroda ir koncertas

Algimanto Švėgždos (1941 – 1996) paroda ir koncertas

M. Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12 , Kaune

Birželio 9 d., ketvirtadienį, 18 val.

Įvyks Algimanto Švėgždos (1941 – 1996) parodos atidarymas.

 17 val. kviečiame į Martyno  Švėgždos  von  Bekkerio  ir jo  smuiko  klasės  mokinių,  studentų koncertą „SMUIKAS  SOLO” – II-ąjį festivalio „Alternatyva 2011 – ŠEIMA” renginį. Programoje skambės : J. S. Bacho, G. Ph. Telemanno, V. Barkausko, M. Švėgždos von Bekkerio kūriniai.

A. Švėgždos kūrybos panorama  neįtikėtinai plati ir įvairi: pradedant studijų metais, iškart po jų sukurtais didžiaformačiais tapybos kūriniais ir baigiant nedidukais dializės (kai ilgas valandas  gulėdavo  prijungtas prie aparatų, kad  organizmą apvalytų) piešinukais. Turėdamas ypatingą valią kurti ir suvokęs save pirmiausia kaip kūrėją – menininkas paliko didžiulį  ir  „vokiško periodo”  kūrinių kiekį. Dažnai sunkiai pakildamas iš lovos, piešė tai, kas matėsi per langą ar buvo padėta ant kėdės.  Kūryba  teikė  prasmę kiekvienai  menininko  nugyventai  dienai ir pasižymi meditatyviu  pobūdžiu.

Ankstyvoji menininko kūryba plačiajai publikai, jaunesnės kartos dailininkams ir  dailėtyrininkams yra  terra incognita. Didelio formato poparto stilistikos drobės  dažnokai epatavo aistringu jaunatvišku veržlumu. Tai brangintina ir pažintina A. Švėgždos kūrybos dalis, kaip ir „vokiška”, kurią  žiūrovai kiek geriau pažįsta. Apžvalginėje dailininko  parodoje žiūrovai  gali  išvysti „Tibeto piemenims” ir „Amerikos čiabuviams” ciklus,  giliau suprasti dailininko sumanymus. Tam talkina paties menininko tekstai.

A. Švėgžda parodoje atsiskleidžia kaip vienas iškiliausių XX a. Lietuvos menininkų – tapytojas, grafikas, piešėjas, išminčius, Mokytojas ir patriotas. Sulaukęs nepriklausomybės, menininkas vertingiausių savo kūrinių kolekcijas – šimtus kūrinių dovanojo Lietuvos dailės, Vilniaus dailės akademijos, Kauno M. K. Čiurlionio, Telšių „Alkos”  ir Šiaulių „Aušros” dailės muziejams.

                                                                                                                                                                                                        Ramutė Rachlevičiūtė

 

 

DAUGIAU