Ana Karenina

Ana Karenina

Rodion Ščedrin

ANA KARENINA

2 veiksmų baletas pagal Levo Tolstojaus romaną

Choreografas  Aleksej Ratmanskij (Rusija)
Dirigentai Valerij Ovsianikov (Rusija), Alvydas Šulčys
Dailininkas  Mikael Melbye (Danija)
Projekcijos dailininkė  Wendall K. Harrington (JAV)

Premjera 2005 m. lapkričio 4 d.

Baletą „Ana Karenina” R. Ščedrinas sukūrė 1972 m., paskiręs žmonai Majai Pliseckajai, kuri buvo ir premjeros Maskvos didžiajame teatre choreografė.
Kad ir kokios būtų kūrėjų vizijos, „Ana Karenina” – pirmiausia L. Tolstojaus kūrinys. Iš viso didžiulio romano balete išskirta pagrindinė tema – meilės intriga, Anos Kareninos pasirinkimo dilema. Jos širdis blaškosi tarp vyro valstybės tarnautojo ir meilės žaviajam grafui Vronskiui. Su vyru jos gyvenimas saugus ir dorovingas, čia ji gali džiaugtis visuomenės dėmesiu ir svarbiausia – mylimu sūneliu. Bet šis gyvenimas – be jokios aistros, ji savo vyrui – lyg dar vienas baldas. Santykiai su Vronskiu kupini aistros. Tačiau jei Ana ir gali pasipriešinti socialinėms normoms (nors ir tai anais laikais labai drąsu), jos aistra Vronskiui negali nustelbti motinos meilės sūnui. R. Ščedrino muzika kupina skvarbaus psichologinio dramatizmo, juk L. Tolstojaus herojai ne tik atitinkamai elgiasi, bet ir daug galvoja, abejoja, samprotauja, mąsto… Aštrus veiksmo atmosferos pojūtis, puikios muzikinės dramos veikėjų charakteristikos, didžiulis emocinis muzikos krūvis – visa tapo derlinga dirva statytojams.

Netrukus, 1975 m. „Anos Kareninos” premjerą parengė ir Lietuvos baletas. Spektaklį visai neseniai atidarytuose naujuosiuose teatro rūmuose rengė ta pati Maskvos didžiojo teatro statytojų komanda – M. Pliseckaja, choreografai N. Ryženko, V. Smirnovas-Golovanovas, dailininkas V. Leventalis, dirigavo mūsų Jonas Aleksa. Tai buvo vienas įdomiausių to meto teatro pastatymų, žavėjęs ir pačios M. Pliseckajos, ir mūsų baleto žvaigždžių – Ninos Antonovos ir Svetlanos Masaniovos (Ana Karenina), Vytauto Kudžmos ir Raimundo Minderio (Vronskis), Voldemaro Chlebinsko ir Jono Katakino (Kareninas) – šokiu.

„Ana Karenina” sugrįžo į LNOBT sceną. Šį kartą mūsų teatre statomas Danijos karališkojo baleto spektaklis, sukurtas jauno choreografo Aleksejaus Ratmanskio ir dailininko Mikaelio Melbye. Pagrindinius vaidmenis atlieka Eglė Špokaitė, Miki Hamanaka, Nerijus Juška, Aurimas Paulauskas, Vytautas Kudžma, Edvardas Smalakys.

Spektaklio trukmė 2.15 val.

DAUGIAU