Arvydo Pakalkos grafikos paroda „Keliamieji metai” vėl atvira lankytojams

Arvydo Pakalkos grafikos paroda „Keliamieji metai” vėl atvira lankytojams

Karantino metu nutraukta paroda „Keliamieji metai“, kurios atidarymas vyko vasario 29 dieną, šiuo metu vėl atverta galerijos lankytojams. Ją aplankyti galite iki gegužės 10 d. AP galerijoje (Polocko g. 10, Užupis).

 

Arvydo Pakalkos kūrybinės veiklos statistika neabejotinai stebina: daugiau nei 250 grupinių, 30 personalinių parodų ir kuriamų žanrų įvairovė. Įvairūs įvertinimai ir nominacijos Lietuvos bei užsienio diskurse. Menininko kūryba pristatyta mažiausiai 18-likoje šalių skirtinguose pasaulio žemynuose, o jo meno darbų yra įsigiję virš 30 viešų ir privačių kolekcininkų.

Arvydas Pakalka (1957) – vienas žinomiausių šiandien kuriančių grafikos ir tapybos autorių, debiutavusių su garsiąja 9-ojo dešimtmečio menininkų karta (Ramūnu Čeponiu, Algiu Skačkausku, Audrone Petrašiūnaite, Šarūnu Sauka, Nomeda Saukiene ir kt.). Ši karta ryžtingai leidosi iš tyliojo modernizmo į drąsėjančią, nonkonformistinę meninę kalbą, jungiančią Vakarų estetikos tendencijas su esamomis geopolitinėmis patirtimis, lietuviškai meno raiškai būdingu regioniniu individualumu.

Stiprią įtaką menininko kūrybinei pasaulėjautai ir plastinei išraiškai padarė ne tik revoliucinės valstybės nuotaikos, kūrimas besikeičiančių santvarkų akivaizdoje, bet ir mokslai pas lietuviško modernizmo klasikus – A. Stasiulevičių, V. Kisarauską, V. Gečą, V. Antanavičių, L. Katiną ir kitus.

Keliamųjų metų simbolika neatsitiktina. Ne vien dėl to, kad parodos atidarymas vyks simbolišką vasario 29 d., pasirodančią kas ketverius metus, bet dar ir todėl, kad ketverių metų gimtadienį švenčianti galerija pristato įvairialypę, beveik nerodytą, skirtingais laikotarpiais sukurtą A. Pakalkos grafiką iš meno kolekcininko Edmondo Kelmicko archyvo.

Ekspozicijoje pristatomi darbai atspindi 1994-2009 metus, juos vienija reprezentatyvi ir autonomiška A. Pakalkos estetika, jo grafikos lakštams būdinga raižinių įvairovė ir nemažas dydis. Vaizdais kuriamas meditatyvus jausminės švaros pojūtis. Minimalizmas, išreikštas linijų ir vos kelių spalvų dėmėmis, arba atvirkščiai, tik linija, pulsuojanti ant itin ryškaus popieriaus, kūriniams priduoda subtilumo. „Keliamųjų metų” parodoje A. Pakalkos kūriniai pasakoja poetiniais urbanistiniais vaizdais, augaliniais motyvais, geometrizuotomis figūromis, kartais primena vitražus ar rytietiškas mozaikas.

Arvydas Pakalka gimė 1957 m. Vilniuje. 1981 m. įgijo tapybos specialybę Valstybiniame Dailės institute. Nuo 1984 m. tapo LDS narys. Dailininko kūryba pristatyta Italijoje, Prancūzijoje, JAV, Argentinoje, Kanadoje, Japonijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje, Švedijoje, Suomijoje, Ukrainoje, Turkijoje, Rusijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje, Belgijoje, Jugoslavijoje ir kt. šalyse.

Menininkas buvo įvertintas įvairiomis stipendijomis ir apdovanojimais, tame tarpe – 2001 m. nominacija Carbunari’01 Rumunijoje, 2001 m. Pawel Steller vardo diplomas ir medalis Tarptautinėje medžio raižinių ir lino atspaudų apžvalgoje, Lenkijoje, 1995 m. II vietos premija Vokietijos simpoziume „Fränkische Strasse der Skulpturen Symposion 95″ ir kt.

A. Pakalkos darbų yra įsigiję solidūs Lietuvos bei tarptautiniai muziejai, privatūs kolekcininkai, tarp jų bene garsiausi – Wulf & Maria von Moltke Berlyne (Vokietija) ir Niujorke (JAV); Gen. Jose de San Martin Vaizduojamosios Dailės muziejus, Buenos Airėse (Argentina); KIWA dailės kolekcija Kiote (Japonija), EASL Ženevoje (Šveicarija); Maskvos parodų direkcija (Rusija), Lietuvos dailės muziejus, M.K. Čiurlionio dailės muziejus, AB „Lietuvos dujos”, AB „Klaipėdos nafta”, LR Vyriausybės rūmai, Edmondas Kelmickas ir kt.

 

Tekstas: Kamilė Pirštelytė, menotyrininkė

 

Galerijos lankymo bilieto kaina 1 Eur,

vaikams ir jaunimui iki 25 m. nemokamai.

Galerijos darbo laikas I-IV 11-20 val., VII 12-17 val.

DAUGIAU