“Barbora ir Žygimantas”

“Barbora ir Žygimantas”

J. Vaitkaus poetinė improvizacija pagal J. Griniaus pjesę „Gulbės giesmė”

BARBORA IR ŽYGIMANTAS

Režisierius: Jonas Vaitkus

Trukmė: 2 val.10 min.

Scenografas – Artūras Šimonis

Kostiumų dailininkė – Agnė Kuzmickaitė

Kompozitorius – Bronislovas Vaidutis Kutavičius

Videodizaineriai – Paulius Juodzevičius, Rūta Vaitkevičiūtė

Premjera – 2010 m. balandžio 23 d. 

Vaidina:

Severija Janušauskaitė

Algirdas Latėnas

Emilija Latėnaitė – Bieliauskienė

Vidas Petkevičius

Kostas Smoriginas

Kristina Andrejauskaitė 

Aleksas Kazanavičius 

Aldona Bendoriūtė

Dovilė Šilkaitytė

Gediminas Storpirštis

Jurgis Damaševičius

Nerijus Gadliauskas

Ignas Ciplijauskas

Saulius Sipaitis

Eglė Špokaitė

Dovydas Stončius

Vytautas Taukinaitis

Jonas Grinius (1902 – 1980) buvo žymus lietuvių literatūros tyrinėtojas, kritikas, rašytojas ir vienas pirmųjų lietuvių estetikos kūrėjų. Visą gyvenimą paskyręs literatūros mokslui, Jonas Grinius rašė straipsnius meno, politikos, estetikos temomis ir dėstė Lietuvos bei užsienio universitetuose. Jo manymu literatūros kūrėjai turi laikytis esminio principo: kelti didžiąsias gyvenimo problemas ir skiepyti meilę žmogui.

1962 metais parašyta eiliuota drama apie Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto legendomis apipintus santykius, yra įkvėpta vienos garsiausių Lietuvoje meilės istorijų. Iki šiol įvairių šalių tyrinėtojai aiškinasi Barboros ir Žygimanto asmenybių charakterio bruožus, jų draugystės ir mirties aplinkybes. Nenuostabu, jog skirtingai interpretuojamas šios žymios poros gyvenimas vilioja ir menininkus : dailininkus, rašytojus, kompozitorius ir,žinoma, teatro režisierius.

Jonas Vaitkus, regis, atrado savo kuriamam teatrui neištirtus literatūros klodus. Tai jau ne pirmas kartas, kai režisierius susidomi iš pirmo žvilgsnio didelės dramaturginės vertės neturinčia lietuviška pjese. 2008 m. Petro Vaičiūno “Patriotai” – kūrinys, kupinas moralizuojančių, tautinių idėjų, atsiskleidė visai kitu pavidalu, kai atsidūrė Jono Vaitkaus rankose. Sukurtas spektaklis pelnė net penkis “Auksinius scenos kryžiaus” apdovanojimus.

„Barborą ir Žygimantą” galima pavadinti nauju iššūkiu ne tik režisieriui, bet ir Jaunimo teatro aktoriams. Barboros vaidmenį atliks jau spėjusi išgarsėti jaunosios kartos aktorė Severija Janušauskaitė, o Žygimanto – teatro vadovas, aktorius Algirdas Latėnas. Karalienės Bonos vaidmeniui sukurti, režisierius pasikvietė ilgametę teatro aktorę Kristiną Andrejauskaitę. Radvilos Juodojo ir Rudojo vaidmenis atliks žymūs Lietuvos teatro ir kino aktoriai Vidas Petkevičius ir Kostas Smoriginas.

 

DAUGIAU