Dabartinė gyvūnų padėtis. Kaip yra iš tikrųjų?

Dabartinė gyvūnų padėtis. Kaip yra iš tikrųjų?

Nuo šio rudens Laisvajame universitete (LUNI) bus rengiami ne tik vienkartiniai užsiėmimai, bet ir tęstiniai kursai. Per tęstinius kursus, paprastai sudarytus iš 4-6 užsiėmimų, LUNI studentai galės išsamiau įsigilinti į vieną ar kitą temą ar problemą, tokiu būdu mokymasis taps daug nuoseklesnis.

 

Pirmasis tęstinis kursas Laisvajame universitete – „Gyvūnų teisės: teorija ir praktika“. Jis bus dėstomas Vilniuje ir Kaune, užsiėmimai vyks kartą per mėnesį. Šio kurso lektoriai – du gyvūnų teisių aktyvistai: Ugnė Marija Andrijauskaitė  ir Linas Didvalis. Kursas susidės iš keturių užsiėmimų, kurių tematika gana plati – nuo gyvūnų teisių filosofijos, klausimų apie žmogaus elgesio su gyvūnais problemas iki vegetariško gyvenimo būdo aptarimo ir dalijimosi praktiniais veganiško maisto gaminimo patarimais. Į pirmąją paskaitą Laisvojo universiteto studentai kviečiami jau šį antradienį, rugsėjo 22 d.

 

LUNI viešėsianti anarchistė ir veganė, judėjimo už gyvūnų teises aktyvistė, iniciatyvinės grupės „Gerbk gyvūnų teises!“ narė Ugnė Marija Andrijauskaitė perskaitys pranešimą apie gyvūnų padėtį mūsų laikais, kai besaikio vartojimo situacijoje dėl žmonių godumo be reikalo kenčia kitos gyvos būtybės. Lektorė klausia, ar viskas yra taip, kaip atrodo gražiose gyvulinę produkciją peršančiose reklamose: ar karvutės besišypsodamos duoda mums pieną,  kiaulaitės laimingos ruošiasi gultis ant daugelio mūsų pietų stalo, o gražiai aprengta beždžionėlė džiaugdamasi cirko arenoje važiuoja dviratuku…

 

Paskaitoje lektorė pristatys ne tik įvaizdžius, kuriuos kuria gyvūnus naudojančios pramonės šakos, bet ir nuo tų įvaizdžių dažnai radikaliai besiskiriančią tikrovę. Bus pristatytos įvairios sritys, kuriose gyvūnai naudojami žmonių reikmėms, pateiktas neretai prieštaringas jų vertinimas. Tuo pačiu klausytojai sužinos, iš kur atsiranda daugumos mūsų valgomas maistas, dėvimi rūbai ar naudojama kosmetika. Bus apžvelgta aktyvistų gauta medžiaga iš cirkų bei zoologijos sodų, kuriuos taip mėgsta vaikai ir suaugusieji. Siekiama, jog paskaita būtų interaktyvi, klausytojai skatinami pasisakyti ir diskutuoti.

 

Kaip rašo lektorė, mėsa, pienas ir kiaušiniai nėra žmogui gyvybiškai būtini, jų vartojimui pateisinti sugalvojama daug įvairių priežasčių, pasitelkiamos tradicijos ir įpročiai, formuojamas tam tikras skonio bei malonumo suvokimas. Iš istorijos žinome, kad vergovė ar moterų beteisiškumas taip pat buvo laikomi „tradiciniais“ ir „natūraliais“ dalykais, tačiau dėl to šitoks elgesys netampa priimtinesnis. Gali būti, jog praėjus kiek laiko, tokia „tradicija“ atrodys tik praeities barbariškumo aidas, o ne realybė. Bėda tik ta, jog gyvūnui sunkiau priešintis prievartai nei vergui ar sąmoningumą subrandinusiai beteisei moteriai… Pranešėjos mintis galima būtų reziumuoti šiuo sakiniu: „Joks malonumas ar tradicija nepateisina veiksmų, kurie sukelia skausmą ir atima gyvybę“.

 

Vegetariškas ir veganiškas gyvenimo būdas populiarėja Vakarų pasaulyje. Kada prievartos ir kentėjimo „laisvame ir demokratiškame“ pasaulyje sumažės? Padiskutuokime apie tai antradienį, rugsėjo 22 d., 18 val., „Kultflux“ platformoje, kuri įsikūrusi Neries krantinėje netoli Mindaugo tilto, Vilniuje.

 

Laisvasis universitetas – tai alternatyvi savišvietos erdvė, autonomiška ir nepriklausanti nei valstybiniam, nei privačiam sektoriui. Studentais čia gali tapti visi norintys išgirsti naujų dalykų, padiskutuoti įdomiais klausimais, atrasti naujų minčių, įžvalgų, formuoti savo kritinį požiūrį. Čia nėra hierarchinių santykių tarp studentų ir dėstytojų, išsakyti savo nuomonę gali kiekvienas to norintis, o žiniomis, priklausančiomis mums visiems, dalijamės visada nemokamai. Ateiti ir prisijungti kviečiami visi, nepriklausomai nuo amžiaus, išsilavinimo, profesijos etc.

 

Daugiau informacijos apie Laisvajame universitete rengiamas paskaitas galite rasti svetainėje www.luni.lt. Čia galite klausytis ir radijo laidos „LUNI valanda“ per Start FM įrašų.

 

LUNI iniciatyvinė grupė

2009 09 20

 

DAUGIAU