DIBUKAS

DIBUKAS

Bilietai: 30Lt (8.69€), 40Lt (11.58€)

Bilietus įsigykite visose Ticket Market kasose, www.ticketmarket.lt ir teatro kasoje.

Aleksas TarnasDIBUKAS

Dviejų dalių mistinė muzikinė drama
(to paties pavadinimo Szymono Anskio pjesės motyvais)

Premjera – 2014 m. rugsėjo 21 d.

Spektaklio trukmė –  2 val. 30 min.

 

Režisierius – Raimundas Banionis
Dailininkas – Sergėjus Bocullo
Kostiumų dailininkė – Daiva Petrulytė
Kompozitorius – Faustas Latėnas
Choreografija – Vesta Grabštaitė

 

VAIDINA:

Chonenas – Aurimas Žvinys, Anicetas Gendvilas
Senderis – Sigitas Jakubauskas
Lėja – Agnė Kiškytė, Inga Jarkova
Enochas – Rolandas Dovydaitis, Vladas Baranauskas
Frada – Lina Bocytė
Pirmasis senukas – Eduardas Saulius Pauliukonis
Antrasis senukas – Juozas Bindokas
Moteris – Nomeda Bėčiūtė
Rabi Elchanas – Antanas Venckus

 

 

Tai spektaklis – sakmė, paremta žydų tautos sakmėmis ir tautosaka. Dibukas – tai „nuoga siela”. Žydų folklore taip vadinama mirusiojo siela, kuri negali nusiraminti ir patekti į aną pasaulį. Dibukas įsiskverbęs į gyvo žmogaus kūną ir sielą, pakeičia to žmogaus asmenybę. Jis pradeda net kalbėti jo lūpomis, bet savo balsu. Dibuką išvaryti gali tik rabino egzorcizmas.

Padavimai apie dibuką nuo XVI a. plito tarp Vidurio ir Rytų Europos žydų. Juos išpopuliarino, beje, Vilniuje 1916 m. Szymono Anskio jidiš kalba parašyta pjesė „Dibukas”. Autorius ją parašė po 1914 m. etnografinės kelionės po chasidų gyvenamas vietoves Vakarų Ukrainoje, kur domėjosi turtinga liaudies tautosaka, gražiomis sakmėmis, mistinėmis Kabalos mįslėmis. Pjesėje atkurti chasidų papročiai ir religinės apeigos patraukė ne vieną kūrėją. Pjesė 1920 m. buvo pastatyta Vilniaus dramos teatre, metais vėliau – Niujorke. Drama įgijo tarptautinę šlovę: buvo ne vieną kartą ekranizuota, statoma teatre ir televizijoje, pagal ją sukurta daug muzikos kūrinių, baletas ir opera. 1937 m. ji tapo vieno geriausių lenkų prieškario filmo pagrindu. Jau mūsų laikais ją teatre ir televizijoje interpretavo Andrzejus Wajda, Agnieszka Holland, Hanna Krall, Krzysztofas Warlikowskis. Dibukas buvo pretekstas susimąstyti apie žmogaus ribas, mirties ir meilės galią.

Iš tiesų autentiškas liaudies legendos tekstas neegzistuoja. S. Anskio pjesės tekstas jam mirus irgi buvo laikomas prarastu, kol XX a. pabaigoje buvo atrastas carinės cenzūros archyve. Juo, kaip pirminiu šaltiniu, ir naudojasi Aleksas Tarnas. Iš originalo A. Tarnas skolinasi tik pagrindinių veikėjų vardus ir chasidų folkloro pavyzdžius. Turtingo pirklio dukters Lėjos vaidmuo dramoje tampa pagrindinis, nes juo perteikiama pasirinkimo problema: tarp vienatvės ir meilės, gyvenimo, mirties ir amžinybės. Turtingas pirklys nori ištekinti savo dukterį Lėją už pasiturinčio ir išvaizdaus jaunuolio, nepaisydamas merginos jausmų dingusiam mylimajam ir jaunystės draugui duoto pažado, kad jų vaikai ateityje susituoks. Meilė nugali viską, net mirtį, tiesiog ją paneigdama.

 

Tai muzikinis dramos spektaklis, paremtas žydų etnografija ir tautos savitumu, mistika ir giliu psichologiškumu. Liaudies gelmėse gimusi legenda „Dibuke” įgyja mitologinį lygmenį. Kodėl žmonės palieka šį pasaulį? Kas juos verčia nutraukti visas sijas, jungiančias su aplinka, artimaisiais ir gyvenimu. Ar tai nusivylimas, ar geresnio, šviesesnio paieškos. Į šiuos klausimus autoriai gilinasi pastatyme.

DAUGIAU

Kiti renginio laikai:

2014 gruodžio 19 18:00 2015 sausio 24 18:00