„Dvasios gidas po senąjį Kauną“

„Dvasios gidas po senąjį Kauną“

Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje, Vilniaus g. 33, Kaune

Gegužės 5 d., ketvirtadienį, 18 val. bus pristatomas unikalus audiovizualinis maršrutas „Dvasios gidas po senąjį Kauną”.

Maršruto autoriai kalba apie gyvą emocinę patirtį, kurioje susipina istoriniai faktai ir meninė tikrovė, miesto praeitis ir čia gyvenusių žmonių dramos. Renginyje dalyvaus maršruto kūrėjai – projekto sumanytoja Daiva Citvarienė, scenarijaus autorius žurnalistas Rytis Zemkauskas, istorikas Arvydas Pakštalis ir kiti.

Žurnalisto Ryčio Zemkausko sukurtas intriguojantis „dvasios” pasakojimas (matomas planšetiniame ekrane ar išmaniajame telefone, iPade ir pan.) įtraukia į XX a. pradžioje, Antrojo pasaulinio karo metu, vykstančią istoriją, kurios personažai gyvena, kuria, kenčia ir myli čia pat – mūsų mieste, Senamiesčio gatvėse, jo kiemuose ir namuose. XX a. pradžios Kaunas, jo gyventojai ir tuometinio miesto atmosfera, kasdienybės istorijos ir miestiečių likimai negailestingos Istorijos vingiuose – visa tai kartu su audiovizualiniais elementais ir šiandieninio Senamiesčio peizažo fragmentais susijungs į savotišką asmeninį filmą, fiziškai ir emociškai patiriamą miesto erdvėse.

Projekto autorė, meno projektų kuratorė dr. Daiva Citvarienė sako: „Idėją inspiravo vieno Niujorko profesoriaus papasakota istorija. Mokslininkas, tyrinėdamas iš Kauno kilusios savo močiutės biografiją, susidomėjo Juozo R. asmenybe, kurio gyvenimas, kaip pasirodė, buvo vertas „Šindlerio sąrašo” scenarijaus. Juozas R. gimė apie 1900 metus Kaune, išgyveno du pasaulinius karus, mokėsi Vytauto Didžiojo universitete, keletą metų kalėjo kalėjime. Buvo vedęs vokietę, kuri, Hitleriui įžengus į Klaipėdos kraštą, išsivežė jų tris sūnus į Vokietiją. Šie kovėsi vokiečių armijoje Prancūzijoje, kai tuo metu jų tėvas su beatodairiška drąsa iš getų „vogė” žydų vaikus. Įdomiausia pasirodė ne tik tai, kad amžių sandūroje gimęs žmogus išgyveno du pasaulinius karus ir patyrė tiek, kiek užtektų keliems gyvenimams. Suintrigavo tai, kad per vieno asmens biografiją galima papasakoti viso miesto ir net šalies istoriją.”

Pasaulyje miesto atminties, istorijos ir paveldo animacija yra itin paplitęs reiškinys. Alternatyvūs gidai, meninėmis priemonėmis pristatantys pamirštas ar istorijos vadovėliuose nutylimas miesto istorijas, ypač populiarūs kūrybinio turizmo industrijoje ir šiuolaikinio meno kūriniuose. Tačiau ne tik Kaune, bet ir Lietuvoje tokios praktikos dar visiškai naujos.

Skaitmeninį gido failą miestiečiai galės nemokamai parsisiųsti nuo gegužės 5 dienos (daugiau žr. www.atmintiesvietos.lt, maršrutai). Jam reikalingas mobilusis prietaisas (išmanusis telefonas, planšetinis kompiuteris arba nešiojamasis medijų grotuvas) ir ausinės. Maršruto trukmė – 70 min.

Kūrėjai:

Sumanymas – Daiva Citvarienė, scenarijus – Rytis Zemkauskas, vaizdas – Akvilė Anglickaitė, garsas – Vytautas V. Jurgutis, Daiva Stubraitė. Kūrybinės komandos nariai: Arvydas Pakštalis, Jolita Butkevičienė, Ana Čižauskienė.

DAUGIAU