„Esu gamtos dalis…“

„Esu gamtos dalis…“

Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, V. Putvinskio g. 55, Kaune

Aldonos Gustas (g. 1932) piešinių paroda „Esu gamtos dalis…”.  

Aldona Gustas (g. 1932) – lietuvių kilmės rašytoja ir dailininkė, nuo 1945 m. gyvenanti bei kurianti Vakarų Berlyne. Meninkę garsina tiek jos kūryba, tiek faktas, jog 1972 m. moteris subūrė legendinę „Berliner Malerpoeten” grupę. Jai priklauso (ar priklausė) tokie garsūs asmenys, kaip 1999 m. Nobelio literatūros premijos laureatas Günteris Grassas, Friedrichas Schröderis-Sonnensternas, Kurtas Mühlehauptas ir kiti. Grupės menininkai rašo ir patys iliustruoja savo eiles ar prozą. A. Gustas išleido keliolika lyrikos rinkinių, kurių didžiąją dalį taip pat pati iliustravo. Jos literatūrinė kūryba verčiama į užsienio kalbas, publikuota daugiau nei 100 antologijų.

Parodos „Esu gamtos dalis…” ekspoziciją sudaro 1990-2012 m. sukurtų piešinių ciklas moters tema, kuri menininkės kūryboje užima išskirtinę vietą. A. Gustas labiausiai domina laisva, juslinė moters prigimties pusė, grąžinanti prie pirminių ištakų, prie gamtos. Kūrėjai visuomet buvo svarbus ryšys su gamta, susiliejimas su ja. Tai savo pasisakymuose atskleidžia ir ji pati: „…esu gamtos dalis, ir viskas aplink mane yra vientisa”. A. Gustas piešinius, kaip ir visą poeziją, persmelkia švelnus, subtilus erotiškumas. Ciklą sudaro darbai, iliustruojantys įvairius A. Gustas literatūrinės kūrybos veikalus: „Simbiozės moterys”, „Dabar”, „Žodžių kubeliai” ir kt. Tačiau galima sakyti, jog visos A. Gustas moterys yra simbiozės moterys – tai moterys-žuvys, moterys-paukščiai, moterys-žvėrys, moterys-augalai. Šiuo ciklu A. Gustas taip pat siekia atkreipti dėmesį į moters grožio sampratą, griaudama tradicines jos vaizdavimo klišes.

Kūrinius Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui maloniai paskolino Berlyno Mühlenhaupt muziejui priklausanti „Browse galerija”. Tad Lietuvos visuomenė turi išskirtinę galimybę susipažinti su A. Gustas darbais. Parodą taip pat papildo VDU Menų fakulteto Vaidybos kurso studenčių kūrybinė improvizacija – video performansas.

Paroda veiks: 2015 05 29-2015 08 02

DAUGIAU