„Europos pjesių skaitymai” Čechovas boksininkas

„Europos pjesių skaitymai” Čechovas boksininkas

Viliam Klimáček (Slovakija)
„Europos pjesių skaitymai” ČECHOVAS BOKSININKAS
Režisierius: Dalia Survilaitė
Trukmė: 1 val.

Aktoriai: Gediminas Gutauskas, Dainius Jankauskas, Oneida Kunsunga, Gabrielė Malinauskaitė, Julius Paškevičius, Adelė Teresiūtė, Martynas Vaidotas.

(Ištrauka iš pjesės)

Čechovas: „pavydžiu ateities kartoms tos jų televizijos – ji bus protingų žmonių rankose – bus tarsi įkvepianti ir pamokanti ugnis – iš ekranų kalbės didžiausi to laiko mąstytojai – kompozitorių simfonijų vienu metu klausysis milijonai žmonių – ir tolimiausių rytų dykynės nušvis žydra šviesa – eskimai džiaugsis Turgenevo apsakymais, Puškino geraširdiškumu, Tolstojaus išmintimi – televizijos paveikta žmonių giminė bus vis laimingesnė – pasaulyje bus milijonai išsilavinusių žmonių, todėl, kad tas, kurį kartą apšvies grožis iš ekrano, jau nebegalės gyventi niekšiškai…”

Pjesė „Čechovas boksininkas” – tai savotiška V. Klimačeko duoklė A. Čechovo asmenybei, su kuria jis aiškiai tapatina ir save. Ne veltui 2001 m. pasirodžiusioje premjeroje GUnaGU teatre pats dramaturgas atliko pagrindinį – A. Čechovo – vaidmenį. Komedijoje, kurioje nemažai prasimanytų laikmečio neatitinkančių aplinkybių, susitinka visi Čechovo pjesių daktarai. Tarsi razinas iš pyrago V. Klimačekas išrankioja herojus: Astrovą iš „Dėdės Vanios”, Čebutykiną iš „Trijų seserų”, Lvovą iš „Ivanovo”. Veiksmas vyksta rašytojo ir gydytojo Antono Čechovo sodyboje, praėjus keletui dienų po fiasko patyrusios spektaklio „Žuvėdra” premjeros. Čia jo sveikata rūpinasi sesuo, draugai ir gydytojai, kuriems nuo kokainu apsisvaiginusio literatūros genijaus atitenka nemažai „smūgių”. Carinė televizija susidomi rašytojo tekstais ir karietomis atskrieja imti interviu…

Dalia Survilaitė: „Jei Čechovas gyventų šiandien, jis greičiausiai dalyvautų televizijos šokių projekte. Klimačeko pjesė „Čechovas boksininkas” mane patraukė savo tema, nagrinėjamu kūrėjo ir jo aplinkos santykiu. Kiek kompromisų turi priimti menininkas, kad įtiktų aplinkai?

DAUGIAU