G. Sviridovas – Koncertas chorui “Puškino vainikas”

G. Sviridovas – Koncertas chorui “Puškino vainikas”

2014 metai bus tikrai ypatingi Šiaulių valstybiniam kameriniam chorui „Polifonija”. Vienas žinomiausių ir didžiausią pripažinimą pelniusių Lietuvos chorų šiemet švenčia savo veiklos 40-metį. 1974 metų gruodžio 31-oji simboliškai laikoma choro gimimo diena, nes Naujų metų išvakarėse įvyko pirmasis tuomet dar Senosios muzikos ansamblio koncertas, kuris išaugo į gražią tradiciją – kasmet rengiamus naujametinius koncertus. Dirigentų Danutės ir Sigito Vaičiulionių įkurtas ansamblis vienintelis Lietuvoje tada dainavo Renesanso ir Baroko epochų kompozitorių kūrinius. Iš pradžių kolektyvą globojo Šiaulių pedagoginis institutas, o vėliau – Šiaulių aukštesnioji muzikos mokykla. 1979 m. kolektyvui suteiktas liaudies kolektyvo vardas ir choras pavadintas „Polifonija”. 1986 metais „Polifonijai” suteiktas profesionalų statusas ir ansamblis tapo Lietuvos valstybinės filharmonijos Šiaulių valstybiniu kameriniu mišriuoju choru. Naujojo kolektyvo branduolį sudarė buvę „Polifonijos” dainininkai, turintys muzikinį išsilavinimą. Kolektyvą palikus ilgamečiams jo vadovams Danutei ir Sigitui Vaičiulioniams, 2006 – 2010 m. „Polifonijai” vadovavo Gediminas Ramanauskas. Nuo 2011 m. choro vadovo pareigas eina Tomas Ambrozaitis.

Solidžią sukaktį „Polifonija” minės ištisus metus. Ta proga kolektyvas ruošia įspūdingą programą – keturis koncertų ciklus, simboliškai įprasminsiančius kiekvieną veiklos dešimtmetį. Kiekvieno ciklo programa savaip unikali. Pirmoji – „Lietuvos chorinės dainos lobiai” – nepelnytai primiršti ir labai retai koncertų salėse atliekami lietuvių kompozitorių kūriniai. Pirmojo ciklo koncertai jau nuskambėjo kovo mėnesį. Antrasis bus skirtas rusų muzikai. „Polifonija” jau turi tokios muzikos atlikimo patirties – su choru programas yra ruošę Vladimiras Beglecovas (Rusija) ir Tatjana Rinkevičienė. Šįkart klausytojai turės galimybę išgirsti išskirtinio grožio Georgijaus Sviridovo koncertą chorui „Puškino vainikas”. Prie pulto stos žinomas Lietuvos dirigentas, pedagogas, kompozitorius Laurynas Vakaris Lopas

Šiemet bus švenčiamos 215-osios bene garsiausio Rusijos poeto Aleksandro Puškino gimimo metinės. Jis nesilankė Lietuvoje, tačiau poetą su mūsų šalimi sieja biografiniai ir literatūriniai ryšiai. Vilniuje tuokėsi ir gyveno poeto jaunesnysis sūnus Grigorijus su žmona Varvara. Jie čia ir palaidoti. Manoma, kad Vilniuje, Piatnickajos cerkvėje caras Petras I krikštijo poeto prosenelį Ibrahimą Hanibalą.

Prieš 35-erius metus, 1979-aisiais, kai buvo švenčiamas A. Puškino 180-metis, pirmąkart buvo atliktas naujausias Georgijaus Sviridovo kūrinys – koncertas chorui „Puškino vainikas”.

Tai dešimt eilėraščių, kuriems muziką parašė vienas žymiausių XX amžiaus rusų kompozitorių G. Sviridovas. Savo turiniu jie visiškai nesusiję vienas su kitu, tačiau juos vienija muzika, pakili savo nuotaika ir tuo pačiu metu konkreti savo vaizdingumu.

Kūrinio pavadinime atsispindi ir koncerto kompozicinė idėja. Savo prasme ir nuotaika giminingi chorai yra atskirti, bet jungdamiesi vienas su kitu per atstumą tarsi sukuria sudėtingos kompozicinės grandinės „vainiką”. „Puškino vainikas” – ypatingai spalvingas ir savo žanrais, ir temomis, ir vaizdais. Muzikinis eilių įkūnijimas išsiskiria stulbinančia formų ir harmonijos įvairove.

Nustatant kūrinio žanrą galima spėti, kad kompozitorius norėjo užfiksuoti būtent tokį tikslingumą, reikšmingumą: ne „ciklą”, ne „chorus”, o „koncertą”. Ir iš tikrųjų, vienas iš pirmųjų ir svarbiausių įspūdžių, kylančių išklausius „Puškino vainiką” – jame užslėpta poeto gyvenimo filosofija. Kūrinio paskirtis – karūnuoti galvą išminčiaus, pažinusio didžias gyvenimo paslaptis: žmogaus požiūrio į pasaulį, į kitą žmogų ir į patį save.

DAUGIAU