Gandrinės Sereikiškių parke

Gandrinės Sereikiškių parke

Parskrendančius gandrus nuo seno žmonės pasitikdavo švente, vadinama Gandrinėmis arba Bloveščium. Gandrinės – šiltojo pusmečio pradžia. Sugrįžęs gandras tarsi išvaiko paskutinius žiemos ledus. Gandro sugrįžimas iš tolimosios Afrikos tokia didelė šventė, kad, pasak senolių, „net paukščiai tądien lizdų nesuka”. Ypač smagi ši šventė yra vaikams, kadangi gandras, sugrįžęs iš šiltųjų kraštų, parneša ne tik pavasarinį orą, bet ir įvairiausių dovanų.

Lietuvos ornitologų draugija, puoselėdama gražias senovines tradicijas, Vilniaus miesto gyventojus ir svečius kviečia į gandrinių šventę, kuri vyks balandžio 9 dieną 15-18 val. Sereikiškių parke. Renginio metu žaidybine forma šventės svečiai galės iš arčiau susipažinti su Lietuvos nacionaliniu paukščiu gandru, su kitų paukščių globa ir priežiūra, paukščių migracijos keliais, prisiminti gražius ir prasmingus mūsų senolių, patyrusių žemdirbių, tradicijas ir papročius.

Kažkada Gandrinės buvo laikomos prosenoviškais Naujaisiais metais. Tad ne veltui šią dieną vyko svarbūs spėjimai ir tikima, kad kokios pirmos naujų metų dienos, tokie ir visi metai. Tikėta, kad pirmą kartą pamatytas gandras gali daug nulemti visiems metams. Labai svarbu, kaip gandrą pirmąkart tais metais pamatysi. Jei skrendantį,- gerai, visus metus darbus spėriai nudirbsi. Tik šeimininkės tais metais daug puodų netyčiomis sudaužys. Jei tupintį, – vangiai viskas seksis. Netekėjusioms merginoms pamatytas skrendantis gandras reiškė, kad jos šiemet ištekės, tupintis – kad dar tebetupės savo tėvų namuose. Mokiniui skrendantis gandras – kad sėkmingai „perskris” į kitą klasę, stovintis – kad pasiliks toje pačioje klasėje antrus metus.

Visų šventės dalyvių laukia linksmi žaidimai, kūrybiniai užsiėmimai, prizai, karšta arbata bei kitos vaišės. O patys aktyviausi mažieji šventės dalyviai dovanų gaus nuostabią ekskursiją į Rambyno regioninį parką, Bitėnų kaime esančią baltųjų gandrų koloniją. Į ekskursiją taip pat vyks Vilniaus vaikų globos namų auklėtiniai, kuriems ją dovanoja Lietuvos ornitologų draugija.

Lietuvos ornitologų draugijos (www.birdlife.lt) informacija

DAUGIAU