free Giedriaus Paulausko „Laisvės kariai“: partizanų uniformų atkūrimas

Giedriaus Paulausko „Laisvės kariai“: partizanų uniformų atkūrimas

„Dar studijų laikais atsivežiau į Vilnių seną karinį senelio apsiaustą. Žalsvos spalvos, brezentinio audinio, platus, dėvėtas ant palto lietingomis dienomis. Tuo metu man jis atrodė tik įdomi stiliaus detalė, bet nesuvokiau, kokios istorijos siejamos daugelio mūsų senelių su šiuo drabužiu.

Prieš dešimt metų susimąsčiau, o ką iš tiesų aš galiu padaryti svaraus žmonėms, kurie kūrė mūsų istoriją. Todėl ir susidomėjau laisvės karių-partizanų uniformomis. Visuomenėje yra nuomonių, kad partizanai buvo tiesiog jaunuoliai, pasislėpę miškuose. Bet tai buvo savanoriai, kovoję prieš Sovietų Sąjungos valdžią Lietuvoje, susibūrę į organizacijas ir, pagal galimybes, dėvėję uniformas – Laisvės karių uniformas.

Pradėjau ieškoti išlikusių nuotraukų, gilintis į dokumentus, lankytis Lietuvos muziejų archyvų saugyklose, nagrinėjau kiekvieną uniformos detalę. O lankydamasis sendaikčių turguose tikėjausi rasti autentiškų uniformų detalių. Jaučiau, kaip mane įtraukia istorija, užsikrėčiau, pradėjau gyventi šia mintimi. Nuotraukose mačiau jaunus veidus, kurie nebuvo profesionalūs kariai, bet norėjo atrodyti kaip kariai.

Partizanas yra karys! Jie kovojo už nepriklausomą šalį. Mano tikslas – atskleisti tai, ko mažiausiai išlikę, ko praktiškai visai nėra, ko mes negalime rasti, matyti, apčiuopti.“ Giedrius Paulauskas

Parodos atidarymas vyks vasario 20 d. 18:00 val. VDA parodų salių „Titanikas“ I a. (Maironio g. 3, Vilnius).
Atidarymo metu dizaineris Giedrius Paulauskas, atkūręs partizanų dėvėtą uniformą, praves ekskursiją svečiams. Istorikas Dalius Žygelis, tyrinėjęs partizanų kovas, pateiks savo įžvalgas.

Parodos darbo laikas: II – VI 12-18 val. (VII – I nedirbame).

Parodos eksponavimo laikotarpiu, šeštadieniais, 12:00 val., bus rengiami nemokami edukaciniai susitikimai, kuriuos ves parodos autorius. Norint apsilankyti parodos LAISVĖS KARIAI edukacijoje, privaloma užsiregistruoti (vietų skaičius – ribotas):

Prašome registruotis į 02 22 d. edukaciją čia.

Prašome registruotis į 02 29 d. edukaciją čia.

Prašome registruotis į 03 07 d. edukaciją čia.

Prašome registruotis į 03 14 d. edukaciją čia.

Daugiau apie parodą čia.

DAUGIAU