Grenlandijos meno paroda „Tarp tirpstančių ledynų“

Grenlandijos meno paroda „Tarp tirpstančių ledynų“

Kodėl per Kalėdas telkšo balos?

Kovo 5 d. 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma Grenlandijos meno paroda „Tarp tirpstančių ledynų” (Klimato kaita Grenlandijoje. Poveikis žmonijai). Parodos atidaryme dalyvaus Danijos kultūros instituto Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje direktorius Simon Drewsen Holmberg bei Baltijos šalių atstovė Lietuvoje Audronė Sabaliauskienė.

Daugumai žmonių klimato kaita atrodo tolimu ir neapčiuopiamu pavojumi. Šiaurės Grenlandijoje klimato kaita tapo realybe. Pastaraisiais dešimtmečiais vidutinė temperatūra Arktyje kilo dvigubai greičiau nei kitur pasaulyje ir tikėtina, kad klimato kaita artimiausiais dešimtmečiais ir toliau greitės. Grenlandijai tai atneš esminius aplinkos, socialinius ir ekonominius pokyčius.

Ši paroda yra skirta supažindinti auditoriją su tuo, kaip klimato kaitą patiria Ilulissat’o gyvenvietės, įsikūrusios netoli garsaus ledo fiordo, kuris yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, gyventojai. 2010 metais atlikus apklausą tapo aišku, kad Šiaurės Grenlandijos gyventojai yra įsitikinę, jog klimato kaita ir nesaikingas gamtinių išteklių naudojimas kelia didžiausią grėsmę jų ateičiai. Parodos tikslas, kad žmonės suvoktų, jog būtina rasti sprendimus klimato kaitos metamiems iššūkiams.

Parodoje eksponuojamos 34 Iulissat žmonių fotografijos – portretai, kur kiekvienas asmuo yra pristatomas vardu, pavarde ir pateikiamas trumpas jų patirties, susijusios su klimato kaita, aprašymas.

Paarsi Petersen: “Keista, kad klimatas pasikeitė. Mes esame pripratę prie sniego. Galbūt tai neturi didesnės įtakos medžiotojams, tačiau netinka odų džiovinimui. Odas geriausia džiovinti žemesnėje nei nulis temperatūroje”.Susanne Thomsen: “Praeityje medžiotojai pasiimdavo savo kajakus ir eidavo ledu į jūrą gaudyti ruonių. Dabar jūra nebeužšąla. Darosi vis šilčiau ir vasarą žemė yra žymiai sausesnė”. Thomas Zeeb: “Praeitais metais tuo pačiu laiku mes vykome šunimis kinkytomis rogėmis į ledo fiordą. Šiemet viskas kitaip. Iki šiol nėra sniego ir lauke šilta”.Ulunnguaq Mølgård: “Šaltis yra svarbus tam, kad galėtumėme lauke laikyti maistą. Manau, kad klimato kaitą sukėlė žmonės, tačiau aš vienas ne ką daug galiu padaryti. Jeigu mes turime ką nors pakeisti, tai reikia galvoti ką mes, kaip visuomenė, galime padaryti”.Milius Reimer: “Aš nieko nežinau apie globalinį atšilimą, tačiau nesuprantu kodėl kai užsidega Kalėdų eglutės, lauke vietoje sniego telkšo balos”.

Parodą „Tarp tirpstančių ledynų” parengė Danijos kultūros institutas, GEUS (Danijos ir Grenlandijos geologinių tyrimų institutas), Qaasuitsup savivaldybė.

Fotografijų autorius – Grenlandijos fotografas Jørgen Chemnitz. Parodos kuratorius yra Danijos kultūros instituto darbuotojas Jesper Boysen. Ši paroda yra pagrįsta medžiaga ir koncepcija, kurią sukūrė Mette Skarregaard Pedersen iš Qaasuitsup savivaldybės Klimato ir aplinkos skyriaus.

Jørgen Chemnitz gimė 1957 metais Nuuk’e. 1983 metais Danijoje mokėsi komercinės fotografijos. Po to mokėsi savarankiškai. 1989-2004 metais dirbo kaip fotografas dokumentalistas, 2004-2007 metais buvo galerijos savininkas Nuuk’e. Nuo 2007 metų Jørgen Chemnitz dirba kaip rašytojas ir fotografas. Keliuose Grenlandijos miestuose jis rodė projekto “Tavo veidas, tavo vardas” parodą, kurią sudaro 280 portretų, nufotografuotų Illoqqortoormiut’e (Scoresbysund’e), Rytų Grenlandijoje. Projektas yra tęsiamas ir siekiama nufotografuoti visus miesto gyventojus, kurių yra beveik 450 žmonių. J.Chemnitz yra išleidęs dvi knygas, jo darbai 2008 metais buvo pristatyti Skandinavijos portreto meno parodoje, vykusioje Frederiksborg’o pilyje esančiame Danijos Nacionaliniame istorijos muziejuje.

GEUS – Danijos ir Grenlandijos geologinių tyrimų institutas yra nepriklausoma Danijos mokslinių tyrimų ir konsultavimo institucija, dirbanti aplinkos geologijos, vandens, energijos ir mineralinių išteklių srityje. Tai yra didžiausia Danijos globalinių geologinių tyrimų institucija. Ji vykdo duomenų rinkimą ir kaupimą, tyrimą, konsultavimą ir informacijos sklaidą, susijusius su Danijos, Grenlandijos ir Farerų salų gamtinių ir geologinių išteklių naudojimu ir apsauga.

Panevėžio miesto dailės galerijos inf.

 

 

 

DAUGIAU