Japoniškų rankdarbių paroda

Japoniškų rankdarbių paroda

Japonijos fondas, bendradarbiaudamas su daugiau nei 130 pasaulio valstybių, vykdo plačią kultūrinių mainų programą. Dalyvaudamas tarptautinėse meno parodose, pavyzdžiui, Venecijos ir San Paulo bienalės, organizuodamas bei paremdamas įvairius tradicinio ir šiuolaikinio meno projektus, jis siekia supažindinti užsienio valstybes su Japonijos menu bei parodyti kitų šalių kultūrą Japonijoje.

Kilnojamosios parodos yra viena iš kultūrinių mainų programos dalių. Japonijos fondas rengia keramikos, fotografijos, tapybos, molio darbų bei japoniškų lėlių parodas. Per metus nuolat rodoma dvidešimt kilnojamųjų parodų, jos eksponuojamos daugiau nei 100 muziejų ir visur sulaukia puikiausių atsiliepimų.

Nauja kilnojamoji paroda „Rankdarbiai: tradicijos ir meistriškumas” pristato įvairias rankdarbių grupes – keramikos, tekstilės, metalo, medžio, bambuko, popieriaus dirbinius – tai, kas Japonijoje buvo naudojama kasdieniame kiekvienos šeimos gyvenime. Greta kasdienių daiktų, rodome darbus liaudies meistrų, ypač gebančių puoselėti gamtą, globoti aplinką.

Tikimės, kad įvertinsite parodoje eksponuojamų darbų įvairovę ir turtingumą. Dėkojame Ibaraki keramikos meno muziejaus darbuotojui p. Kazuko Todate, kuris planavo ir vadovavo šios parodos sudarymui, taip pat liaudies meistrams bei menininkams, maloniai padovanojusiems parodai savo darbus.

Taikomojo meno daiktai supa mus kasdieniame gyvenime. Kokia bebūtų naudojama žaliava – molis, metalas, medis – kiekvienai išrasta savita apdirbimo technologija, o sukurti gaminiai yra gražūs ir patogūs kasdieniam naudojimui.

Pramoninė revoliucija Vakaruose turėjo įtakos ir Rytų šalims. Meiji laikotarpiu (1868-1912) Japonijoje prasidėjo pramonės modernizavimas. Atsiradus mašinoms, augo masinė gamyba daiktų, kurių dauguma anksčiau buvo gaminama rankomis. Tačiau greta mechanizuotos produkcijos smulkiose privačiose dirbtuvėse buvo tęsiamos rankų darbo amatų tradicijos. Konkurencija su pramoniniais gaminiais skatino amatininkus kelti savo meistriškumą, ieškoti naujovių, tobulėti.

Įvairiuose Japonijos regionuose, pasižyminčiuose klimato bei kraštovaizdžio savitumu, puoselėtos tradicijos ir technikos formavo tiek taikomojo pobūdžio dirbinių formą, kuriuos gamino patyrę meistrai, tiek meninio pobūdžio objektų stilistiką, prisodrintą vietos dailininkų kūrybinės išmonės. Mėgėjai ir profesionalūs menininkai neišvengė tarpusavio įtakos. Tokia sąveika ypač prisidėjo prie išskirtinumo formavimo ir aukštų kokybės reikalavimų, būdingų visai Japonijos rankdarbių tradicijai.

Ši paroda supažindina su rankdarbiais, pagamintais naudojant tradicines žaliavas ir technikas, žinomas visoje Japonijoje. Parodos šerdį sudaro išskirtiniai dirbiniai, kuriems suteiktas „Tradicinio rankdarbio dirbinio” ženklas pagal Japonijos vyriausybės galiojančią Dailiųjų amatų dirbinių teisę. Čia taip pat pristatomi kiti rankdarbių pavyzdžiai.

DAUGIAU