Jaunųjų elektronikos konstruktorių konkursas

Jaunųjų elektronikos konstruktorių konkursas

2013 m. balandžio 19 d., penktadienį, 12 val. Šiaulių „Aušros” muziejaus Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) prasidės jau XIX tarptautinis jaunųjų elektronikos konstruktorių darbų konkursas, organizuojamas „Aušros” muziejaus kartu su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru (Vilnius). Šiais metais konkurse dalyvaus Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Telšių ir Rygos (Latvija) geriausi radioelektronikos konstruktoriai.

Pradžioje skirtas tik Šiaulių miesto moksleiviams, 1997 m. šis konkursas tapo respublikiniu, o 2004 m. išaugo į tarptautinį. Konkurso organizatorių tikslas – paskatinti jaunuosius dalyvius kurti, suteikti jiems galimybę pristatyti savo darbus bei susipažinti su kolegų kūryba. Jau devynioliktą kartą rengiamame konkurse dalyvaujantys jaunieji konstruktoriai suteikia vilties, kad Lietuvoje netrūks perspektyvių elektronikos, kompiuterinės technikos specialistų. Tai, kad konkurse varžomasis ir su kitų šalių dalyviais, jaunimui yra dar didesnė paskata kurti vis įdomesnius, sudėtingesnius prietaisus.
Konkurse dalyviai varžosi trijose grupėse: jaunesniųjų – iki 15 metų, vyresniųjų – nuo 15 iki 18 metų ir vyriausiųjų – nuo 18 iki 21 metų. Konkursui pateikiami darbai, susiję su elektronika, ryšio sistemomis, kompiuterija, roboto technika ir kt. Darbai turi būti originalūs, estetiški, saugūs naudoti. Prie kiekvieno darbo privalomas aprašymas su gaminio paskirtimi, pagrindiniais parametrais, nubraižytomis elektrinėmis principinėmis schemomis ir jų trumpu aprašymu. Darbų gynimo metu autorius paaiškina darbo esmę ir pristatyto gaminio privalumus, pademonstruoja gaminio veikimą, atsako į vertinimo komisijos ir dalyvių užduotus klausimus. Vertindama darbus, komisija atsižvelgia į prietaiso originalumą, praktinį pritaikymą, atlikimo kokybę. Vertinimo komisijoje šiemet dalyvauja: Šiaulių universiteto (ŠU) Elektronikos katedros vedėjas prof. dr. Gintautas Daunys, Kauno technologijos universiteto (KTU) lektorius Vladas Juška, ŠU Biomedicininės inžinerijos mokslinio centro jaunesnysis mokslo darbuotojas, keletą metų pats varžęsis šiame konkurse, Saulius Niauronis, UAB „Televizijos ir ryšio sistemos” direktorius Vytautas Marozas.
Konkurso organizatorius džiugina, kad pristatomų darbų kokybė kasmet gerėja, daugelyje darbų pritaikoma šiuolaikinė kompiuterinė technika, pažangios technologijos. Šiemet konkurso dalyviai vėl stebins savo kūryba: telšietis Elijus Gustys pagamino radijo bangomis valdomą visureigį su tiesioginio vaizdo perdavimo įranga. Šiauliečiai pademonstruos kompiuterinę šviesos muziką, mikroprocesorinius lazerinius efektus, o pats jauniausias dalyvis Džiugas Ivaškevičius (9 m.) pagamino elektroninę gėlę. KTU I kurso studentai pristatys rotacinį ekraną, grunto parametrų matuoklį polių kalimo mašinai ir konstrukciją intriguojančiu pavadinimu „Skaitmeninis arbatinukas”, o daugiafunkcinio naudojimo roboto platformą pagamino Kęstutis Vėta ir Karolis Vyčius iš Panevėžio. Moksleiviai iš Rygos sukonstravo mašiną su saulės elementais, „roboto ranką”, „šiaurės pašvaistę” ir daug kitų įdomių dalykų. Iš viso konkurse bus pristatyti 45 darbai. Dešimt geriausiai pasirodžiusių VI-XII klasių moksleivių bus pakviesti į Vilnių dalyvauti konkurse „Saulė veža”, kuris vyks 2013 m. gegužės 23 d. parodoje „Balttechnika 2013″.
Pasibaigus konkursui, nugalėtojai tradiciškai bus apdovanoti prizais, už kuriuos organizatoriai dėkingi rėmėjams UAB „Elektrobalt”, UAB „Milgreta”, UAB „Televizijos ir ryšio sistemos”, UAB „Jung Vilnius” ir partneriui Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijai.

DAUGIAU