Jausmų peizažai smėlio paveiksluose – Kristinos Danilevičienės parodoje „Smėlynai“

Jausmų peizažai smėlio paveiksluose – Kristinos Danilevičienės parodoje „Smėlynai“

Spalio 26 d. – lapkričio 22 d. Užupyje įsikūrusioje „AP galerijoje“ eksponuojama menininkės Kristinos Danilevičienės smėlio paveikslų paroda „Smėlynai“.

Monumentalūs, akmenyje išraižytus kūrinius primenantys darbai žiūrovą nukelia į pilkus, lietuviams gerai atpažįstamus peizažus ir kultūrinę atmintį atspindintį simbolių pasaulį. Jame dera modernus abstrakcijų minimalizmas su lietuviška archaika, Kuršių nerijos gamtos didybė su asmeniniais žmogaus būties apmąstymais.

Kristina Danilevičienė (g. 1958) – dailininkė, menotyrininkė iš Vilniaus, jau beveik tris dešimtmečius gyvenanti ir kurianti viename paslaptingiausių Lietuvos kraštų, Kuršių nerijoje. Menininkė dirba pasitelkdama autorinę smėlio ir lakų techniką. Autorės kūryba buvo pristatyta ne tik Lietuvoje, bet ir Olandijoje, D. Britanijoje, Italijoje, Rusijoje.

„Kai pirmą sykį pamačiau Danilevičienės kūrybą, atmintis asociatyviai mane atplukdė prie japonų rašytojo Kobo Abės romano „Moteris smėlynuose“. Tąkart pagalvojau, kad menininkai atrastų daug bendrų dalykų, jeigu turėtų progą susipažinti. Kristinos paveikslams būdinga tam tikra rytų grafikos estetika su lietuviška rimtimi ir egzistencializmu. Ji tiki, kad visų mūsų likimai, veiksmai yra persipynę tarsi kilimo raštai. Atsispirdama nuo šios minties, pasitelkdama savitą simbolių, ženklų, linijų ir smėlio raiškos kalbą, menininkė kuria pasaulį, primenantį melancholiškus sapnus. Prabėgusio laiko kartoteką. Smėlynuose nėra žmogaus, o gal – nebėra. Bet jį galima pajusti. Vis tik man regisi, kad ši paroda yra ne tiek apie žmogų, kiek apie patį pasaulį, jo istoriją. Nuolatinius ciklus, pasikartojimus“, – mintimis dalinosi parodos kuratorė Kamilė Pirštelytė.

Pasak parodos partnerio, natūralios lietuviškos kosmetikos prekinio ženklo „MANILLA“ atstovės Monikos Petravičiūtės, smėlio paveikslų parodoje atsiskleidžia ir tam tikra šiems laikams tendencinga problematika: žmogus vis dažniau tolsta nuo gamtos, užmiršdamas anksčiau turėtą prigimtinį ryšį.

„Kristinos Danilevičienės kūryba sudomino mūsų lietuviškos kosmetikos prekinį ženklą MANILLA dėl vertybiškai artimų tyrinėjamų temų. Menininkė pasitelkia ne tik natūralius gamtos išteklius kaip raiškos priemones, ne tik atskleidžia unikalų moters vidinio pasaulio grožį, bet taip pat išryškina žmogaus ir gamtos ryšio svarbą. Mes visuomet bandome akcentuoti, kaip svarbu sugrįžti prie natūralumo, pasinaudoti tais įrankiais, kuriuos suteikia nuolat šalia tyliai egzistuojanti gamta. Išorinis žmogaus grožis retai įmanomas be vidinės, emocinės harmonijos. Kartais šio balanso atstatymui užtenka paprasčiausio pasivaikščiojimo gamtoje, įsiklausymo į save ir supančią aplinką, natūralumo siekio savo rutinoje”, – teigė M.Petravičiūtė.

Galerijos tradicija tapo pasitikti naują parodą su koncertu, taigi pirmąją „Smėlynų“ eksponavimo dieną, 19 val. žiūrovai galės išgirsti unikalias saksofonų dueto, Armino Bižio ir Danieliaus Pancerovo, muzikines improvizacijas. Bilieto kaina 7 Eur, jaunimui iki 25 m. – 5 Eur: https://bit.ly/2FTqkei

Spalio 27 d. 19 val. vyks susitikimas su parodos autore Kristina Danilevičiene, įėjimas į renginį nemokamas.

Įprastomis dienomis galerijos lankymo bilieto kaina 1 Eur, vaikams ir jaunimui iki 25 m. nemokamai.

Galerijos darbo laikas I-VI 11-20 val., VII 12-17 val.

DAUGIAU