Keturiais vėjais

Keturiais vėjais

Pagal Kazio Binkio ir keturvėjininkų kūrybą
KETURIAIS VĖJAIS
Režisierius: Tomas Jašinskas
Trukmė: 1 val. 20 min.

Scenografijos ir kostiumų autorės – Agnė Kupšytė, Lauryna LiepaitėPremjera – 2011 m. kovo 3 d.

Vaidina:

Nerijus Gadliauskas
Aleksas Kazanavičius
Saulius Sipaitis
Dalia Morozoavitė
Ignas Ciplijauskas
Lukas Petrauskas
Simonas Storpirštis

Tik nesakykite, kad mokykloje nesimokėte apie keturvėjininkus – vienus maištingiausių avangardistų lietuvių literatūros istorijoje. O apie Kazį Binkį? Keturvėjininkų idėjinį vadą, poetinį lyderį, charizmatišką asmenybę? Kaip rašė vienas poetas: „ iš prigimties baisus nenuorama, mokęsis daugely mokyklų, bet nė vienos nebaigęs, dirbęs devynis darbus, turėjęs daugelį didelių sumanymų, bet nė vieno jų visai nerealizavęs, poetas su genialumo žymėmis, savo talentą herojiškai paaukojęs literatūrinėms revoliucijoms ir kaimiškos poezijos žanrui.” Apie visą tai pasakoja spektaklis „Keturiais vėjais” ir patikėkite, nuobodžiomis literatūros pamokomis čia nekvepės.

Spektaklio idėjos autorius, jaunosios kartos režisierius – Tomas Jašinskas. Įdomu, jog su keturvėjininkais ir K. Binkiu Tomas Jašinskas susipažino studijuodamas režisūrą Mejerholdo teatro centre, Maskvoje. Lietuvių kultūros centro J. Baltrušaičio namų bibliotekoje radęs ploną, bet pagardintą K. Binkio gyvenimo faktais knygelę iškarto susidomėjo neįprasta poeto asmenybe: „mane žavi jo tikėjimas, kad lietuviai yra kunigaikščių tauta, pateptųjų linija, kuri išliks istorijoje. Binkis buvo patriotas, tačiau jo patriotizmas buvo netrafaretiškas ir nestandartiškas” – teigia režisierius. Dar praėjusių metų rudenį Jaunimo teatras geranoriškai priėmė jauną režisierių išbandyti savo jėgas kuriant būsimo spektaklio eskizą su teatro aktoriais. Nors intensyvus darbas buvo laikinai sustabdytas dėl režisieriaus magistro studijų užbaigimo Rusijoje, žiemos pabaigoje repeticijos vėl sėkmingai atsinaujino.

Spektaklis „Keturiais vėjais” su humoro, jaunatviška energija ir ironija atskleidžią tarpukario Lietuvos neramų ir įvairialypį gyvenimą bei pasakoja apie Kazį Binkį ir kariniais šūkiais apsiginklavusius jo draugus keturvėjininkus. Pasak režisieriaus „iš esmės tai yra paprasti vaikinai, sugebėję patikėti idėja apie perversmą. Bet ne bet kokį, ne su ginklu rankoje, o kultūrinį perversmą”. 

Viename interviu teatrologė Rasa Vasinauskaitė užsiminė, kad spektaklį “Keturiais vejais” priskirtų prie pastarojo sezono teatro reiškinių: “Gaivus, azartiškas, be jokių išankstinių nuostatų tiek keturvėjininkų, tiek lietuviško teatro tradicijos atžvilgiu ir kartu tiesiantis tiltus iš šiandienos į praeitį, kad ten atrastų tokius pat jaunatviškus ir žmogiškus „personažus”.

DAUGIAU