„Klavesino fiesta“

„Klavesino fiesta“

Klaipėdos kamerinis orkestras „Klavesino fiesta“

Meno vadovas Mindaugas Bačkus

Solistai: Goska Isphording (klavesinas, Lenkija), Reinut Tepp (klavesinas, Estija), Vaiva Eidukaitytė-Storastienė (klavesinas), Vilimas Norkūnas (klavesinas)

Dalyvauja: Vytautas Sriubikis (fleita), Ingrida Rupaitė-Petrikienė, Rūta Lipinaitytė (smuikai)

Programa: Johann Sebastian Bach, Joseph Haydn,  Henryk Mikołaj Górecki, Alfred Schnitthe, Justė Janulytė

Tai jau septintoji fiesta, kurių tradiciją 2016 metų sausį pradėjo Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus. „Klavesino fiesta“ pagerbs Renesanso ir baroko epochose klestėjusį klavišinį muzikos instrumentą, kuriuo Lietuvoje grojama nuo XVI amžiaus. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų rūmų orkestruose dirbo klavesino atlikėjai iš užsienio. Manoma, kad vienas pirmųjų klavesinus laisvalaikiu gamino poetas ir kunigas Kristijonas Donelaitis.

Šio instrumento garsas kyla, kai paspaudus klavišą metalinę stygą užgauna prie svirtelės pritaisyta paukščio plunksna, odinis arba metalinis kabliukas, panašus į plektrą.

Garso skambesys skaidrus, aštrokas, jo stiprumas beveik nepriklauso nuo klavišo paspaudimo jėgos.
Klavesinas tradiciškai įeina į senosios muzikos ansamblio ar barokinio orkestro sudėtį, jam sukurta daug kūrinių, pradedant soliniais ir baigiant koncertais su nedidelės sudėties orkestrais. Vienas pirmųjų tokių koncertų autorių buvo Johannas Sebastianas Bachas. XX amžiuje įvykęs klavesinio muzikos atgimimas inspiravo naujų kūrinių atsiradimą.

„Klavesino fiesta“ Klaipėdon sukvies garsius šalies ir užsienio klavesinininkus. Tai Goska Isphording (Lenkija), Reinut Tepp (Estija), Vaiva Eidukaitytė-Storastienė ir Vilimas Norkūnas. Jie su Klaipėdos kameriniu orkestru atliks Josepho Haydno, Henryko Mikołajaus Góreckio, Alfredo Schnittke’s ir Justės Janulytės kūrinius. Koncerto metu scenoje puikuosis net 4 gražuoliai instrumentai, kuriais bus skambinamas J. S. Bacho Koncertas keturiems klavesinams. Tai bus tikrai gražu ir įspūdinga!

DAUGIAU