Koncertas-paskaita apie žydų kultūrą Lietuvoje

Koncertas-paskaita apie žydų kultūrą Lietuvoje

M. Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12, Kaune

Lapkričio 15 d., šeštadienį, 15 val. kviečiame į koncertą-paskaitą Žydų tautos muzikinis paveldas Lietuvos kultūriniame kontekste“.

Renginyje dalyvauja VDU profesorius, filosofas ir rašytojas Leonidas Donskis, operos solistas Rafailas Karpis bei pianistė Lina Giedraitytė.

Vienas iš keisčiausių ir paslaptingiausių Lietuvos istorijos reiškinių yra paralelinis lietuvių ir žydų kultūrų egzistavimas. Iki Antrojo pasaulinio karo Lietuva garsėjo savo didele ir kūrybinga žydų bendruomene (Lietuvoje gyveno apie 240 000 žydų, ir tik 20 000 išgyveno Holokaustą). Lietuvos sostinė Vilnius pasaulyje buvo žinomas kaip Šiaurės Jeruzalė.

Žinoma, kad Lietuvos vardą į kultūrinį pasaulio žemėlapį visų pirma įrašė tokie Lietuvoje gimę žydai kaip tapytojas Chaimas Soutine’as (beje, artimas Amedeo Modiglianio draugas), skulptorius Jacques’as Lipchitzas, tapytojai Neemija Arbitblatas, Pinkus Krémègne’is ir Michelis Kikoine’as. Jie šitą darė dar tada, kada Lietuvos valstybė buvo net neatkurta ir jos niekas nežinojo Vakaruose.

O ką kalbėti apie Kaune gimusį didžiausią XX amžiaus etiką Emmanuelį Léviną, ne tik save siejusį su Lietuva, bet ir mokėjusį lietuvių kalbą ir jaunystėje lietuviškai net parašiusį vieną iš savo filosofinių tekstų. Kaip ir apie Vilniuje gimusį vieną iš didžiausių XX amžiaus smuikininkų Jaschą Heifetzą arba apie Butrimonyse, šalia Alytaus, gimusį didžiausią XX amžiaus Italijos renesansinės dailės tyrinėtoją Bernardą Berensoną, kurį saviškiu laiko ir JAV, ir Didžioji Britanija, ir Italija (mat jo gyventa ir dirbta visose šiose šalyse).

Kas įvyko Lietuvos istorijoje, kas pasikeitė mūsų kultūrinio ir istorinio jautrumo sferoje? Koks buvo žydų kultūros vaidmuo daugiakultūrėje Lietuvoje? Pagaliau, kaip lietuvių ir žydų kultūros susilietė ir paveikė viena kitą? Apie visa tai ir bus kalbama šiame renginyje.

Paskaitą apjungs operos solisto R. Karpio gyvai atliekamos dainos iš kompaktinės plokštelės „Jidiš dainos. Laiškai iš praeities”.

Įėjimas nemokamas.

 

DAUGIAU