Kopelija

Kopelija

“Kopelija” (Coppélia)
3 veiksmų baletas
Mihailo Chemiakino libretas pagal E. Th. A. Hoffmanno pasaką „Smėlio žmogus”

Muzikos vadovas ir dirigentas Robertas Šervenikas
Dirigentas Alvydas Šulčys
Choreografas Kirill Simonov (Rusija)
Scenografijos ir kostiumų dailininkas Mihail Chemiakin (JAV)
Šviesų dailininkas Levas Kleinas

Premjera 2010 m. gegužės 21 d.
Spektaklio trukmė 3 val.

„Norėjau iš šleikčiai saldaus vodevilio padaryti tikrą Hoffmanną,” – sakė baleto dailininkas Michailas Šemiakinas, garsus pasaulyje kūrėjas, Hoffmanno kūrybos tyrinėtojas.

Taip kaip operos talismanas lietuviams yra „Traviata”, taip baletui svarbi yra L. Delibes „Kopelija”, kuria 1925 m. gruodžio 4 d Lietuvoje prasidėjo profesionalaus baleto istorija. Ne kartą perstatyta, „Kopelija” beveik visą laiką puikuojasi mūsų repertuare.

Visi pastatymai rėmėsi pirmine romantinio komiškojo baleto tradicija, linksmos dekoracijos ir spalvingi šokėjų kostiumai papildė choreografų viziją – žaismingai papasakoti žmogaus siekį sukurti robotą.

Kaip ir daugelį populiarių kūrinių, „Kopeliją” iki šių dienų stato įvairūs choreografai, kas kartą pateikdami savą jos versiją ir redakciją. Iš komedijos virsdamas tragedija, čia priartėdamas prie Hoffmanno „Smėlio žmogaus”, čia nuo jo nutoldamas, šis baletas iki šiol yra vienas dažniausiai statomų pasaulyje. Trys veiksmai magijos, komiško sąmyšio, kuris kyla dėl klaidingai suprastos tapatybės, veržlus romantizmas, įspūdingi pastatymai – tai kausto žiūrovų dėmesį jau 140 metų, kuomet Paryžiuje buvo sukurta pirmoji premjera.

Tačiau vargu ar šiame LNOBT pastatyme rasime daug naivaus romantiško komizmo, kurio kupini ankstesni pastatymai. Šis baletas, kaip ir visa Hoffmanno kūryba, kviečia į mistikos ir nuojautų pasaulį, siurrealistinių vaizdinių ir fantazijos pasaulį.  Spektaklio libretas naujai parašytas Michailo Šemiakino, Hoffmanno kūrybos tyrinėtojo, remiantis E. T. A. Hoffmanno „Smėlio žmogaus” istorija. Karnavalo kultūra, spalvos, paslaptingo žaidimo, juoko ir aboliučios rimties derinimas – tai labai šemiakiniška, tai ryšku ir naujajame pastatyme.

Choreografas Kirillas Simonovas: „Tai spektaklis apie nelaimingo žmogaus vienatvę. Apie pagrindinio veikėjo Natanaelio lengvai pažeidžiamą, jautrią sielą, kurią gali užvaldyti didžiulės aistros! Jis įsimyli lėlę, netgi pasiryžęs ją vesti… Tai istorija apie keistą, bet labai švarios prigimties žmogų. Deja, baigiasi jam blogai. Bet juk dažniausiai taip ir būna… Nuo klasikinės „Kopelijos” mūsų spektaklis skiriasi siužetu: jis artimesnis Hoffmannui, jo veiksmas vyksta Vokietijoje, tad ir koloritas čia kitas, ir žmonių santykiai kitokie – jie ne tokie manieringi, o grubesni, paprastesni, gal kiek kaimietiški. Lieka čia ir čardašas kaip viena populiariausių baleto muzikos atkarpų, bet nebūtinai jį turi šokti vengrai – šoka lėlės, manekenai ir pan.

Be to, kūrinyje nuolat jaučiama mistika, ir čia labai svarbus Kopelijaus vaidmuo. Tai baisus veikėjas, pasirodantis dviem pavidalais – meistro Kopelijaus ir Smėlio žmogaus, kuris nuo pat vaikystės persekioja Natanaelį ir pagaliau išveda jį iš proto.”  

 

DAUGIAU