Kopūstinės kermošius

Kopūstinės kermošius

Žiloje senovėje ji buvo skirta atlikti apeigoms didžiajai deivei gimdytojai Ladai ir jai atiduoti užaugusio ir subrendusio derliaus aukas. Žoline ši šventė buvo praminta todėl, kad bažnyčioje buvo šventinamos laukų žolelės, gėlės ir augalai. Paprotys kilęs iš Marijos laidotuvių legendos. Kadangi Dievo Motina buvo paimta į dangų su kūnu ir siela, tai jos karste pasilikusios tik gėlės, kuriomis buvo papuoštas Marijos kūnas.

Vėliau Žolinės tapo pabaigtuvių, padėkos už visas vasaros gėrybes, derliaus paaukojimo ir pašventinimo, o kartu ir atsisveikinimo su želmenimis bei gėlėmis šventė. Dzūkijoje ši šventė dar vadinama Kopūstine, nes tai metas, kai kopūstai jau baigia sukti galvas. Svarbu, kad jie užaugtų kieti, kad kirmėlės jų nepribaigtų. Todėl moterys apglostydavo kopūstus tikėdamos, kad atkreips dieviškųjų galių dėmesį, o žiemą turės ką valgyti.

Šventės metu bažnyčioje buvo šventinamos laukų žolelės, gėlės ir augalai.

Rugpjūčio 13-14 dienomis vyks prekyba:

§     medžio, keramikos, molio, stiklo, akmens, gintaro, odos, lino, vilnos, tekstilės, medvilnės, tapybos, grafikos, dekupažo gaminias, leidiniais

§    arbatžolėm ir prieskoniais, žolynais, grūdais, sūriais, bitininkystės, šokolado, duonos ir pyrago, ūkininkų mėsos gaminiais, naminiu alumi, gira

§    lauko kavinių patiekalais

Rugpjūčio 13 d.:

13:00 Kopūstinės kermošiaus atidarymas

Koncertuoja folkloro meniniai kolektyvai. Skambės liaudiškos dainos, kanklių, vėliau … gitarų, saksofono garsai. Bus pinamas jungtinis vainikas, vyks žolinių viktorina ir kitos linksmybės.

16:30  Gaspadinės Kopūstienė (Kopūstų sriuba nemokamai)

Vieta: Apžvalgos aikštelė priešais Trakų salos pilį

21:00 Neofolko grupės „Libertė”  pasirodymas, kurį vainikuos šviesos muzikos spektaklis „TRAKŲ LEGENDOS”

KVIEČIAME PAJUSTI ŽOLINIŲ DVASIĄ!

Organizatorius:  Trakų krašto kultūros ir amatų asociacija, Trakų seniūnija

Dalyvauja:

Tiltų kaimo kapelija, vadovė Vaiva Neteckienė, Tiltų jaunimo folklorinis ansamblis “Gelužėlė”,vadovė Dovilė Tolvaišaitė, Elektrėnų kultūros centro folklorinis ansamblis „Runga”, Kietaviškių kaimo kapela “Volungė”, vadovajama Adolfo Blažonio,  Akordeonistų grupė.Akordeonistų trio “Chill’out”, vadovaujamas Romo Morkūno, Kanklininkių trio, vadovaujamas Aistės Bružaitės, Jaunieji gitaristai, vadovaujami Gintauto Valainio.

DAUGIAU