KRYŽDIRBYSTĖ SOVIETMEČIU IR LIETUVIŲ DIASPOROJE JAV

KRYŽDIRBYSTĖ SOVIETMEČIU IR LIETUVIŲ DIASPOROJE JAV

ŠIAPUS IR ANAPUS „GELEŽINĖS UŽDANGOS”: KRYŽDIRBYSTĖ SOVIETMEČIU IR LIETUVIŲ DIASPOROJE JAV

  

Lapkričio 12 d. 17.30 val. Bažnytinio paveldo muziejus kviečia į paskaitą „Šiapus ir anapus „geležinės uždangos”: kryždirbystė sovietmečiu ir lietuvių diasporoje JAV”. Paskaitą skaito dr. Skaidrė Urbonienė.

Kryždirbystės istorijoje būta nemažai periodų, kai drausta statyti kryžius, bet sovietmečiu ši tradicija patyrė ypač daug sunkumų: ne tik drausta statyti naujus kryžius, bet ir negailestingai naikinti senieji. Vis dėlto tuo laikotarpiu kryždirbystės tradicija, nors ir buvo gerokai prislopinta, nenutrūko. O anapus „geležinės uždangos” – pradedant perkeltųjų asmenų stovyklomis Vokietijoje ir baigiant šalimis, kuriose kūrėsi lietuviai emigrantai, – kryždirbystė atgimė ir iš naujo suklestėjo.

Paskaitoje kryždirbystės situacija sovietmečiu bus palyginta su kryžių dirbimu lietuvių diasporoje JAV. Pamatysime, kokiais būdais ši tradicija buvo palaikoma Lietuvoje, kokios priežastys skatino žmones, nepaisant įvairių kliūčių, statyti naujus paminklus. Taip pat apžvelgsime motyvus, skatinusius lietuvių išeivius dirbti kryžius. Palyginsime kryžių simbolinę prasmę sovietinėje Lietuvoje ir lietuvių diasporoje JAV.

 

Renginys nemokamas.

Paskaita vyks Bažnytinio paveldo muziejuje, Šv. Mykolo g. 9, Vilnius

 

DAUGIAU