Lietuvos iškiliosios moterys Vilniaus senojoje kultūroje

Lietuvos iškiliosios moterys Vilniaus senojoje kultūroje

Ekskursijos „Iškiliosios Lietuvos moterys senojoje Vilniaus kultūroje” po Vilniaus senamiestį metu sužinokite apie Vilniaus moteris, jų nuopelnus, kūrybą, įvairius gyvenimo vingius ir peripetijas bei įtaką Vilniaus ir Lietuvos kultūrai.

Daugianacionalinis ir daugiakultūrinis Vilniaus miestas turtingas ne tik architektūros šedevrais, bet ir jame gyvenusiomis, valdžiosiomis ir kūrusiomis asmenybėmis. Tarp jų daug garsių moterų vardų.

Prisiminsime įvairiais istoriniais laikotarpiais gyvenusias iškilias moteris. Pirmiausia tas, kurios paliko ryškų pėdsaką viduramžių Lietuvos istorijoje. Didžių vyrų žmonas, dukteris, mylimąsias. Juk nė vieno vedusio vyro portretas nėra išsamus be jo žmonos portreto!

Todėl kalbėsime apie eiliuotoje Livonijos kronikoje aprašytą pirmojo ir paskutiniojo Lietuvos karaliaus Mindaugo žmoną Mortą (ar žinot, kad moteris buvo ne paskutinė jos vyro nužudymo priežastis ir kodėl?). Bandysime išsiaiškinti, kuo ypatinga buvo Vytauto Didžiojo žmona Ona. Kokia gi iš tikrųjų buvo Žygimanto Augusto mylimoji, Barbora Radvilaitė, kurios gyvenimo istorija tapo rašytojų, poetų ir dailininkų įkvėpimu… Dar aptarsime didžiausią politinę karjerą padariusių, į svetimas šalis nutekėjusių valdovų dukterų likimą. Kažin ar laiminga buvo žymiausia Lietuvos pagonybės epochos nuotaka – Gedimino duktė Aldona Ona?

Dar buvo Julijona ir Bona Sforca – galingos, bet savo elgesiu bei įtaka gana prieštaringų pėdsakų istorijoje palikusios. Galima daug papasakoti apie kovotoją prieš carinę priespaudą Emiliją Pliaterytę, Deborą Rom, Ciotką, seserį Faustiną. O kiek žymių poečių ir rašytojų įamžintų ir neįamžintų paminkluose?

Vaikščiodami Vilniaus senamiesčio gatvėmis, taip pat prisiminsime gal ne tokias kilmingas, tačiau skirtingas ir nepakartojamas moteris. Apgaubtas šventumo aureole ar talento aura. Švietusias Vilniui savo žvaigžde. Gražias, drąsias, įspūdingas. Kūrėjas ir mūzas. Tas, kurių gyvenimo peripetijos ir šiandien žavi savo žaismingumu…

Lakštingala Beatričė ir aktorių aktorė Monika – tai vis iškiliųjų Vilniaus moterų vardai. Vaikščiodami Vilniaus senamiesčio gatvėmis priminsime jų istorijas ir gyvenimo peripetijas.
 
Dažnai jos priverčia susimąstyti: kiek daug jėgos turi švelnios moteriškos rankos ir jautri širdis!

Ekskursijos trukmė 2,5 val.

Papildoma informacija ir registracija į ekskursiją tel. 8 5 2724805, 8 685 10319, el.paštu [email protected]

Kitos artimiausios “Kivedos” ekskursijos www.kiveda.lt

KIVEDA
Jūsų savaitgalio gidas

DAUGIAU