Lotynų Amerikos muzikos koncertas

Lotynų Amerikos muzikos koncertas

 

 

„Pro musica” koncerte – „Afrobraziliškos mišios” ir dirigentas iš Rio de Žaneiro

 

Ugningi Lotynų Amerikos ritmai ir trapios, tarsi nostalgijos šydu apgaubtos melodijos išvirpins Šv. Jonų bažnyčios erdves rugpjūčio 29 d., pirmadienį, 19.00 val. vyksiančiame VU choro„Pro musica” koncerte. Diriguojamas kviestinio chorvedžio iš Rio de Žanero Mario Assef, choras pirmą kartą Lietuvoje atliks egzotiškąsias Carloso Fonseca „Afrobraziliškas mišias” („Misa afro-brasileira”) bei kitų Lotynų Amerikos kompozitorių – H. Villa-Lobos ir A. Piazzollos – kūrinius.

 

„Afrobraziliškų mišių” solo ir ritmines partijas atliks „Pro musica” solistai ir choro mušamųjų grupė. Koncerte taip pat dalyvaus obojininkė Justė Gelgotaitė. Ji pagros A. Piazzollos „Ave Maria” ir ilgesingąjį „Oblivion”.

 

„Šios uždegančios „Afrobraziliškos mišios” – tai sprogstamasis geros nuotaikos, džiugesio ir karšto tikėjimo mišinys, kurį su choru parengėme artėjančiai kalendorinės vasaros pabaigai paminėti, kad būtų linksmiau ir lengviau sugrįžti į darbus arba šią vasarą dar pratęsti”, – šypsosi „Pro musica” meno vadovė ir dirigentė Rasa Gelgotienė.

 

„Afrobraziliškos mišios” buvo sukurtos 1976 m. ir tais pačiais metais San Paulo kritikų asociacijos apdovanotos „Geriausio vokalinio kūrinio” premija. Kompozitorius Carlos Alberto Pinto Fonseca (1933-2006) apie šį kūrinį yra pasakęs: „Pamėginau ištrinti ribas tarp sakralinės, klasikinės, liaudies ir populiariosios muzikos ir pabandžiau pavaizduoti Brazilijos žmonių impulsyvumą bei šilumą. Brazilija – tai kontrastai, mišiniai ir tai, kas nauja, visai greta to, kas sena.”

 

Kūrinio struktūrai pasirinkta klasikinė katalikiškų mišių forma, tačiau muzikos pagrindas – įvairiausiais, bet ypač sambos ir batukės, ritmais grįsta brazilų liaudies muzika. Samba vaidina svarbų vaidmenį Brazilijos kultūroje ir muzikos istorijoje. Jos šaknys siekia prekybos vergais laikus. Vietomis kūrinyje juntamas liūdesys ir gili nostalgija byloja kaip tik apie tuos laikus, kai į šalį iš Vakarų Afrikos per prievartą buvo gabenami juodieji vergai. Atrodytų, ritmingą sambą kur kas lengviau įsivaizduoti skambančią Rio karnavale, nei choro atliekamose mišiose, tačiau kompozitoriui kūrinyje pavyko nuostabiai išreikšti egzotiškų rimtų ir dvasingumo darną. Ypatingas „Afrobraziliškų mišių” stilius puikiai atspindi unikalaus braziliško folkloro ir religinės muzikos sintezę.

 

Kad geriau pajustų ir įsisavintų braziliškų ritmų subtilybes, choras „Pro musica” dalyvavo kviestinio dirigento Mario Robert Assefo surengtuose meistriškumo kursuose. M. R. Assefas, gavęs Brazilijos Kultūros ministerijos stipendiją, chorvedybos mokslus baigė „Wright State” universitete (Ohajo valstija, JAV), kur jam buvo suteiktas virtuozo apdovanojimas. Vėliau specializavosi Karlsrūhės (Vokietija) aukštojoje muzikos mokykloje. Šiuo metu vadovauja Rio de Žaneiro universiteto chorui ir Rio de Žaneiro savivaldybės chorui „Atras da Nota”, su kuriais kaip dirigentas ir brazilų muzikos lektorius dalyvavo įvairiuose tarptautiniuose festivaliuose Urugvajuje, Argentinoje, Peru, JAV, Kanadoje ir Portugalijoje.

 

2004 m. susikūręs choras „Pro musica” nuolat rengia naujas programas, gilinasi į įvairius muzikos stilius ir orientuojasi į didelės apimties chorinės klasikos šedevrų ar originalių tematinių programų atlikimą. Kolektyvas jau yra pristatęs įvairių epochų ir stilių muziką: Renesanso ir baroko, ispaniškos bei amerikietiškos, Šiaurės Europos šalių bei Lietuvos šiuolaikinių kompozitorių kūrinių programas. Choras nuolat koncertuoja Lietuvoje ir užsienyje: šių metų sausį Brėmene (Vokietija) atliko G. Verdi „Requiem”, o birželį Osle (Norvegija) – M. K. Čiurlionio ir E. Grygo kūrybinėms paralelėms skirtą programą. 2004 m. Ispanijoje vykusiame tarptautiniame konkurse choras iškovojo specialųjį prizą už geriausią sambos atlikimą.

 

Šis koncertas priklauso VU Kultūros centro organizuojamam koncertų ciklui „Muzikos valanda Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje”.

 

Koncerto pradžia: rugpjūčio 29 dieną, pirmadienį, 19 val. Šv. Jonų bažnyčioje, Vilniuje.

Bilietai prieš koncertą. Kaina: 15 lt, studentams ir senjorams – 10 litų.

DAUGIAU