„Lūžio kartos vardai“ pristato Danielių Sodeiką

„Lūžio kartos vardai“ pristato Danielių Sodeiką

Paveikslų galerijoje, K. Donelaičio g. 16, Kaune

Parodų ciklą „Lūžio kartos vardai” tęsia Danieliaus Sodeikos – skulptoriaus, scenografo, instaliacijų kūrėjo paroda.

D. Sodeika skulptoriaus specialybę rinkosi 1982 m., kai monumentalių paminklų statymo metu tokia profesija buvo laikoma prestižine. Vis dėlto Sodeika pasirinko kitą skulptūros kelią – dar studijuodamas susidomėjo mažąja plastika. Anot parodos autoriaus: „Joje nėra oficialumo. Nereikia didelių darbų daryti. Tai reiškia, kad ir politinių nedarysi”.

Mažojoje plastikoje dominuojanti kiek teatrališka, grakšti, išraiškinga, susimąsčiusi, paslaptinga moters figūra tapo Sodeikos kūrybos atpažinimo ženklu. Tačiau tai, kas sovietmečiu buvo monumentaliosios skulptūros šešėlyje, nepriklausomoje Lietuvoje tapo nebereikalinga.  

Iš bronzos liedamas teatrališką mažąją plastiką, Sodeika įsitraukė ir į teatro pasaulį, pradėjo kurti skulptūriškas scenografijas. Skulptūriškas, nes scenos erdvė, apšvietimas, veiksmas sudarydavo scenografijos visumą. Sodeikos scenografijos gyvybę įgaudavo tik spektaklio metu. Šį kūrybinį etapą menininkas vadina jau baigtu.

D. Sodeiką taip pat galima pristatyti kaip atminimo ženklų kūrėją. Skulptorius juos kuria Lietuvos istorijai, kultūrai ir menui atminti. Vieni didžiausių Sodeikos darbų – suoleliai-knygos Kauno krašto savanoriams, Vyčio kryžiaus kavalieriams, pastatyti 2015 m. įvairiose Kauno rajono vietose. D. Sodeika yra 2011 m. Vilniuje šalia Lukiškių aikštės pastatyto paminklo Vytautui Kernagiui ir visai laisvai „Brodo” kartos dvasiai autorius.

Parodoje „Lūžio kartos vardai” Sodeika sukūrė instaliaciją, kurią suprasti padeda atpažįstami ženklai, kiekvieno interpretuojami pagal savo išmintį ir patirtį. Instaliacijos literatūriškumas primena skulptoriaus dar sovietmečiu išmoktas pamokas, kad kūrinio forma įprasmina turinį. D. Sodeikos kūrinio tekstas perskaitomas vaizde.

„Lūžio kartos vardų” ciklo kuratorė Kristina Civinskienė

Paroda veiks: 2016 04 20-2016 06 05

 

DAUGIAU