„M. K. Čiurlionio atvirlaiškiai“

„M. K. Čiurlionio atvirlaiškiai“

M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje, M. K. Čiurlionio g. 35, Druskininkuose

Paroda „M. K. Čiurlionio atvirlaiškiai: broliška meilė ir kūrybos aidai”, skirta M. K. Čiurlionio 141-osioms gimimo metinėms.

Čiurlionių šeimos namai Druskininkuose – istoriškai aktyvuojanti vieta, į kurią iš tolimų kelionių, studijų Varšuvoje ar Leipcige atklysdavo M. K. Čiurlionio atvirlaiškiai – nedidelės korespondencinės kortelės. Jų aversuose ir reversuose – lakoniški, tačiau iškalbingi M. K. Čiurlionio piešiniai, trumpi, tačiau neretai labai jausmingi, plunksna, rašalu rašyti tekstai. Pagal juos šiandien galima atsekti dailininko gyvenimo etapus, geografinius meridianus, įžvelgti dailininko lūkesčius, nuotaikas. Šių laikų grafologams ir mokslo tyrinėtojams ne mažiau įdomus ir dailininko braižas, atskleidžiantis asmenybės charakterio ypatumus, polinkius, fizinės sveikatos būklę.

M. K. Čiurlionio atvirlaiškiai – tai ypatingi praeities dokumentai, laiko ženklai, daugiasluoksnis kultūrinis ir istorinis palikimas, minimalistinio epistolinio žanro šedevrai. Gyvendamas Europos didmiesčiuose, studijų metais ir po jų, keliaudamas ar kurdamas, savo įspūdžiais ir meninėmis idėjomis dažniausiai dalindavosi su šeimos nariais, bičiuliais, tačiau daugiausia dėmesio ir meilės sulaukė brolis Povilas, kuriam siunčiami atvirlaiškiai pasiekdavo net Ameriką. M. K. Čiurlionio ranka rašyti nuoširdūs ir atviri laiškai broliui atveria neišsemiamus dailininko pasaulėžiūros klodus.

Iki šių dienų išlikę dailininko atvirlaiškiai su ankstyvųjų tapybos darbų temų ir kompozicijų eskizais („Ramybė”, „Miško šlamesys”, „Pavojus”) yra ir dailininko polinkio į Fin de ciecle misticizmą, simbolizmą atspindys.

 

Paroda veiks: 2016 09 20-2016 12 05

 

DAUGIAU