Menininkių dueto SkujaBraden (Latvija) porceliano paroda

Menininkių dueto SkujaBraden (Latvija) porceliano paroda

Dailės galerijoje – latvių menininkių porceliano paroda

Sausio 5 d. 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijos Keramikos paviljone atidaroma menininkių dueto SkujaBraden porceliano paroda „Kreivai išaugę”.
Keramikių teigimu, panevėžiečiams pristatoma paroda išsirutuliojo iš Rygos „Bastėjos galerijoje” rengtos ekspozicijos.
„Originali paroda „Medūzos juokas” kilo perskaičius to paties pavadinimo Helene Cixous esė. Nors ja mes bandėme aktualizuoti moters egzistencijos aspektą, kurį sunku suvokti ir kuris niekada nebus visapusiškai atskleistas, tačiau šiandien pristatoma ekspozicija iš esmės pakeitė savo pirminę reikšmę”, – pasakoja menininkės.
Iš Rygos paroda buvo perkelta į Biržų muziejų „Sėla”. Kiekviena paroda yra kitokia nei prieš tai buvusi dėl jos eksponavimo vietos ir ją interpretuojančios publikos. Visa tai kuria naujas aplinkybes ir transformuoja kontekstą.
„Kol mūsų paroda vyko Biržų muziejuje, „Google” vertėjo pagalba iš lietuvių kalbos į anglų išvertėme straipsnį, apibūdinantį „Medūzos juoką”, ir buvome suintriguotos bei maloniai nustebintos, kad parodos pavadinimas buvo išverstas „Kreivai išaugę”. Mes pajutome, kad šis neteisingas vertimas į paviršių iškėlė gilesnes idėjas, kylančias iš parodos kelionės trajektorijos, ir toks nesusipratimas atskleidė naują žiūrėjimo kampą. Todėl „Medūzos juokas”, transformavęsis į „Kreivai išaugusius”, pasiekė Panevėžį ir tokiu būdu išaugino parodos vertę”, – sako keramikės.
SkujaBraden – tai tarptautinio keramikių dueto Ingunos Skujos (Latvija) ir Melissos Braden (JAV) pseudonimas. Kartu jos dirbti pradėjo dar 1999-aisiais ir iki šiol tęsia savo bendradarbiavimą. Bendras kūrybinis vyksmas apima kiekvieną kūrinio aspektą: temą, dizainą, formą, koloritą. Toks netikėtas bendradarbiavimas suteikia kūriniams ypatingai individualizuotą ir unikalų charakterį.
„Kūrinių idėjos kyla iš mūsų pokalbių ir, galima sakyti, yra pagrįstos mūsų bendro susitarimo derme. Kitaip tariant, mus nuolat stebina tai, kaip yra sunku suprasti vienai kitos idėjas ir tuo pačiu matyti, kaip tas nesusikalbėjimas sukuria naują kūrinį. Keletas iš mūsų pačių sėkmingiausių darbų iki šiol yra įsišakniję susikalbėjimo ir nesusikalbėjimo erdvėje”, – sako keramikės.
SkujaBraden darbų galima rasti privačiose kolekcijose ir muziejuose Latvijoje, Kanadoje, Kroatijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Pietų Korėjoje, Norvegijoje, Lenkijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Rusijoje, Jungtinėje Karalystėje ir JAV.
Keramikių dažnai klausia: „Kuri ką daro?”. Tačiau jos kuria pasitelkdamos bendro proceso idėją. Po kūrinio apmąstymų abi padaro po vieną maketą, jais apsikeičia ir prideda kažką savo. Dažnai keramikės net nebegali atskirti, kuri detalė yra kurios, nes per tiek bendro darbo metų jų braižas labai supanašėjo.
SkujaBraden porceliano paroda „Kreivai išaugę” Keramikos paviljone veiks iki vasario 26 dienos.

Panevėžio miesto dailės galerijos inf.

 

DAUGIAU