Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“ 2012

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“ 2012

Rugsėjo 11 dieną šalyje prasidės devintasis mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė”, kuriame – daugiau kaip 150 nemokamų renginių visiems norintiems, o ypač jaunimui.

Atidarymo metu Vilniuje – jau tradicija tampantis kino seansas ir diskusija su mokslininkais. Šįkart – apie tai, kas yra gyvybė ir kaip ji galėjo atsirasti Žemėje, kalbėsime su fiziku prof. Sauliumi Juršėnu ir geologu prof. Gediminu Motuza. Ar gali būti, kad gyvybę mūsų planetoje pasėjo ateiviai, kaip filme „Prometėjas”, kuris bus parodytas po diskusijos?

Leonardo da Vinčio 560-ųjų gimimo metinių proga – speciali programa apie šio pirmojo mokslininko inovacijas medicinoje, mene, karyboje ir kitur. Vilniaus Žirmūnų gimnazijoje – paskaitos apie anatominius da Vinčio tyrinėjimus, apie muziką kuriančius automatus, šarados ir literatūros konkursas, remiantis jo parašyta pasaka „Gulbė”. Ten pat trumpai ir vaizdingai apie mokslą pasakos Britų tarybos projekto „Šlovės laboratorija” laureatai.

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos atrankos centre ne tik susipažinsite su Leonardo da Vinčio – karo inžinieriaus idėjomis, bet išbandysite ir šiuolaikinius ginklus.

Vilniuje intriguojančią programą parengė VU Gamtos fakulteto mokslininkai. Joje išgirsite apie orų ypatybes miestuose, elektroninius bei sąmonės žemėlapius; sužinosite, kaip naudojami genetiniai žymenys, identifikuojant augalų bei gyvūnų rūšis ir kodėl kartais reikia bijoti aliuminio.

Šių metų programą praturtins Lietuvos mokslo premijos laureatai: LMA didžiojoje salėje prof. Osvaldas Rukšėnas papasakos apie savo darbus, siekiant geriau suprasti smegenų veiklą, o prof. Ričardas Makuška – apie biolubrikantus, sukelsiančius revoliuciją transplantologijoje. Ten pat išgirsite „Microsoft Lietuva” specialisto Tautvydo Dagio pranešimą apie naujausius IT taikymus medicinoje, dr. Irmanto Norkaus – apie teisinės sistemos evoliuciją ir prof. Rimanto Jankausko paskaitą apie mumijų tyrimus pasaulyje bei Lietuvoje. UAB „Visagino atominė elektrinė” direktorius dr. Rimantas Vaitkus nušvies atominės energetikos ateitį mūsų šalyje, o dr. Saulius Serva – genomikos mokslo perspektyvas. Ypatinga naujiena – naujausia informacija apie Lietuvoje kuriamus nanopalydovus ir apie robotus kosmose.

Jūsų laukia daug praktinės veiklos: fizikos eksperimentai VU Fizikos fakultete ir genetinių ligų diagnostikos galimybės VU Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedroje; unikalus kristalų puslaidininkiams auginimo įrenginys, pernai pradėjęs veikti VU Taikomųjų mokslų institute;žvilgsnis į „Thermo Fisher Scientific” laboratorijas, kur mokslininkai tobulina gamtos sukurtus baltymus ir sintetina molekulinius instrumentus šiuolaikiniam mokslui; ekskursijos biofarmacijos kompanijos „TEVA/Sicor Biotech” laboratorijose, kuriose konstruojami baltymai chimeros – naujos kartos vaistai nuo vėžio ir kur po kelerių metų galbūt teks darbuotis šiuo metu baigiantiems mokyklą moksleiviams arba studentams. Beje, festivalio metu kelias Lietuvos mokyklas aplankys „Mobilioji bioklasė” – tai bendras kompanijos „Thermo Fisher Scientific” ir Vilniaus universiteto projektas – pirmoji šalyje mobili laboratorija, supažindinanti moksleivius su naujausiais biomokslų laimėjimais.

Programa ir registracija http://www.mokslofestivalis.eu/renginiai/vilnius/2012

 

DAUGIAU