MOTINA (Vasa Železnova)

MOTINA (Vasa Železnova)

VMT spektaklyje “Motina (Vasa Železnova)” vaidina itin solidi 11 aktorių komanda. Scenoje žiūrovai išvys pagrindinį Vasos Železnovos vaidmenį kuriančią aktorę Eglę Gabrėnaitę, už geriausius sezono vaidmenis „Auksiniais scenos kryžiais” apdovanotus  aktorius Gintarę Latvėnaitę ir Darių Gumauską, ir visą skirtingų kartų VMT aktorių ansamblį.

 

Režisierius Kirilas Glušajevas savo pastatymui pasirinko pirmą Maksimo Gorkio pjesės „Vasa Železnova” variantą, parašytą 1910 metais. Pjesės centre tai, kas skausmingai aktualu kiekvienam: šeimos griūtis ir desperatiškos pastangos išvengti galutinio žlugimo. Motina čia lemia visų, esančių šiuose namuose, likimus. Vasa Železnova baudžia ir pasigaili, pamaniusi, kad visos priemonės bus geros vardan savų vaikų ateities, taip juos galiausiai ir sužlugdydama. Pjesė parašyta prieš Pirmojo Pasaulinio karo pradžią. Tai pabrėžiama Marijaus Jacovskio scenografija – scenoje namai, kuriuose nėra net užuominos į šeimyninę buitį, jaukumą, harmoningus žmonių santykius, nors scenoje ir stovi didžiulis pietų stalas, prie kurio susirenka gausi šeima. Nerimo kupina kompozitoriaus Fausto Latėno muzika pagilina sumaištį, tvyrančią šioje namais turinčioje tapti erdvėje.

Socialumas prieš individualumą, materialumas prieš dvasingumą – todėl Gorkis šiandien ir yra toks įdomus, kad jo kūryboje šie konfliktai neišsprendžiami vienareikšmiškai.

Bet tai tėra vienas iš daugelio šios pjesės motyvų. Pasak režisieriaus Kirilo Glušajevo: „spektaklyje į pirmąjį planą iškyla Vasos Železnovos persona – pirmiausiai, ji yra motina, 30 metų „krovusi turtus“ savo vaikams, bet galiausiai pamačiusi, kad tie palikuonys – nevykę. Nes rūpindamasi savo atžalų ateitimi, ji nespėjo pasirūpinti jų dabartimi. Vasai neliko laiko juos auklėti, ji negalėjo suteikti jiems tą, ką vertingiausio savo vaikams gali suteikti motina: užuojautą, šilumą, stiprybę, mokėjimą aukoti save… Pinigų – daug, palikuonys – nevykę, vyras – miręs… Vasai iškyla opiausias klausimas  – kaip įprasminti save?

 

Vasa yra Motina. Ne tik viskam gyvybę suteikiantis, bet ir atimti gyvybę galintis pradas. Motina–šventoji, Motina–nuodėmklausė, Motina–likimas, Motina–skola, palaima ir prakeiksmas. Ir visa tai telpa vieninteliame Vasos personaže. Man atrodo, kad šiandienos Lietuvos teatre Vasą Železnovą suvaidinti gali vienintelė Eglė Gabrėnaitė ir niekas kitas…“

 

Spektaklio metu scenoje naudojami tabako gaminiai.

Dėmesio! Pavėlavę žiūrovai į salę neįleidžiami. Prašome atsakingai įvertinti atvykimo laiką į teatrą ir nevėluoti.

 

Režisierius – Kirilas Glušajevas

Scenografas, kostiumų dailininkas – Marijus Jacovskis

Muzika – Faustas Latėnas

 

VASA ŽELEZNOVA – Eglė Gabrėnaitė

ANA, jos duktė – Gabrielė Tuminaitė  Neringa Būtytė

PAVELAS, jos sūnus – Tomas Stirna

SEMIONOVAS, jos sūnus – Mantas Vaitiekūnas

NATALIJA, Semionovo žmona – Valda Bičkutė, Agnė Šataitė

LIUDMILA, Pavelo žmona – Gintarė Latvėnaitė, Indrė Patkauskaitė

PROCHORAS ŽELEZNOVAS – Darius Gumauskas, Almantas Šinkūnas

MICHAILAS VASILJEVAS – Mindaugas Capas,

LIPA, kambarinė –  Ilona Kvietkutė

 

PREMJERA 2011 m. gruodžio 9 d.

II dalių spektaklis (trukmė 2 val. 10 min.)

DAUGIAU