„Muziejuje neregiui“ – nauji eksponatai

„Muziejuje neregiui“ – nauji eksponatai

M. Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12 , Kaune

Atnaujinta nuolatinės parodos „Muziejus neregiui“ kolekcija.

Galerijos požemiuose įsikūręs „Muziejus neregiui“ – tai galimybė nereginčiam muziejaus lankytojui taktiliniu būdu susipažinti su moderniuoju ir šiuolaikiniu menu. Nacionalinis M. K. Čiurlionio muziejus – vienintelis muziejus Lietuvoje, turintis nuolat veikiančią ekspoziciją, skirtą akliesiems. Patys neregiai tvirtina, kad tokios parodos dar nėra ir Europos muziejuose.

Parodoje „Muziejus neregiui“ eksponuojami tik originalūs kūriniai – skulptūra, tapyba, grafika, tekstilė, meninis stiklas bei šiuolaikinio meno pavyzdžiai – instaliacijos ir objektai, atspindintys medžiagų, technikų ir žanrų įvairovę, skirtingą autorių kūrybinį mąstymą.

Parodos koncepcija pasižymi aiškia orientacija į silpnai reginčius ir visiškai aklus žmones: jos eksponatai bei architektūra formuojama atsižvelgiant į specifinius nereginčiųjų poreikius ir lūkesčius, išnaudojant taktilinį principą bei kitus subtilius momentus. Visus kūrinius galima liesti rankomis, „nuskaityti“ pirštais; darbų forma yra reljefiška (tapyba – pastozinė; vietoj grafikos atspaudų – klišės su įrėžtu piešiniu; dominuoja skulptūra ir objektai, palankiausi taktiliniam suvokimui; etiketės pristatomos Brailio raštu). Be lytėjimo remiamasi kitais sensoriniais pojūčiais – klausa, uosle (t.y. eksponatai turi garso instaliacijas, skleidžia aromatą). Kūrinių siužetai pritaikyti ir suaugusiems, ir vaikams.

Parodai yra sukurta speciali edukacinė programa, skirta neregiams: kūrinius pristato tam paruošti akluosius žiūrovus pasitinkantys gidai.

2011 m. paroda „Muziejus neregiui“ buvo papildyta naujais kūriniais. Ekspoziciją praturtino Nacionalinės premijos laureato Leono Striogos skulptūra „Autoportretas su triušiais“, tapytojo Arvydo Brazdžiūno-Dusės sieninė tapyba „Paveikslo parafrazė“, menininkų Auksės Petrulienės ir Dariaus Petrulio instaliacija „Herbariumas“, skulptoriaus Danieliaus Sodeikos instaliacija „Viskas turi prasmę“. Stiklo menininkas Artūras Rimkevičius autorine technika sukūrė etiketes Brailio raštu.

Projektas įgyvendintas remiant Atviros visuomenės instituto Pagalbos fondui Lietuvoje.

Parodą galima aplankyti iš anksto užsiregistravus tel: 8 37 229475.

Projekto rengėjas – Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyrius.

Projekto partneriai: Nacionalinis M.K. Čiurlionio dailės muziejus, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga.

Parodos „Muziejus neregiui“ iniciatorė ir kuratorė – menotyrininkė Violeta Jasevičiūtė.

 

DAUGIAU