„Nuo Freiburgo iki Soho“

„Nuo Freiburgo iki Soho“

V. K. Jonyno galerijoje, M. K. Čiurlionio g. 41, Druskininkuose,

Vytauto Kazimiero Jonyno paroda „Nuo Freiburgo iki Soho”, skirta 110-osioms dailininko gimimo metinėms.

Grafikas, knygų iliustruotojas, pedagogas, skulptorius ir vitražistas, meno mokyklų steigėjas ir puoselėtojas V. K. Jonynas (1907-1997) paliko ryškų pėdsaką pasaulio meno panoramoje.

Laikas nuo Freiburgo iki Niujorko Soho – V. K. Jonyno gilių ieškojimų, kūrybinės brandos etapas. V. K. Jonyno galerijoje surengta jubiliejinė paroda „Nuo Freiburgo iki Soho” reprezentuoja šio meno universalo įnašą į pasaulinę tautų kultūrą, leidžia pažinti dar neatskleistus Jonyno kūrybos klodus. Virtuoziškose iliustracijose, skulptūrose, urbanistiniuose piešiniuose ir akvarelėse, teminėse ir mitologinėse kompozicijose, peizažuose ir portretuose ryškėja naujų žemynų meno dvelksmas, persipinantis su moderniojo meno ir abstrakčiojo ekspresionizmo elementais. Tolimų šalių horizontai neištrynė iš dailininko atminties meilės gimtajam kraštui, nuostatų apie tautinio meno svarbą, gebėjimo orientuotis menų ir stilių raidoje.

Taupomųjų kasų premija (1940) už K. Donelaičio „Metų” iliustracijas, du aukso medaliai Paryžiaus pasaulinėje parodoje (1937), Prancūzijos Garbės legiono ordinas (1945), LDK Gedimino III laipsnio ordinas (1993) – tai tik dalis garbingų apdovanojimų. V. K. Jonyną 90-mečio proga pasveikino popiežius Jonas Paulius II, Lietuvos Respublikos prezidentas. Prancūzams apie V. K. Jonyno veiklą primena medžio raižinių iliustracijos Prospero Mérimée „Lokiui”, vokiečiams – unikalūs pašto ženklai, iliustracijos J. W. Goethe’s knygoms „Jaunojo Verterio kančios” ir „Mainco apgulimas”, generolo F. Koenigo portretas, Vatikanui ir pasaulio katalikams – Jonyno apipavidalintas Vatikano paviljonas pasaulinėje Niujorko parodoje, vitražais ir mozaikomis dekoruotos bažnyčios JAV. Gebėjimas toli nuo tėvynės įkurti Dailės ir amatų mokyklą École des Arts et Métiers Freiburge, sutelkusią tautiečius menininkus, – ypač reikšmingas faktas.

V. K. Jonynas dėstė Mainco meno institute, Catan Rose meno institute ir Fordhamo universitete (JAV), surengė parodų Prancūzijoje, Italijoje, Vokietijoje, Latvijoje, Olandijoje, JAV. Jo darbų gausu Europos ir JAV muziejuose, privačiose kolekcijose.

Paroda dedikuojama artėjančiam Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Parodoje eksponuojami kūriniai iš V. K. Jonyno galerijos ir LDM muziejaus rinkinių.

 

Paroda veiks: 2017 03 25-2017 06 01

 

 

DAUGIAU