free Nusikaltimo erdvė – Klaipėda. Paskutinis XX a. dešimtmetis

Nusikaltimo erdvė – Klaipėda. Paskutinis XX a. dešimtmetis

Lapkričio 16 d. 17.00 val. Klaipėdos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje (Turgaus g. 8) dr. Liutauras Kraniauskas skaitys paskaitą „Nusikaltimo erdvė – Klaipėda. Paskutinis XX a. dešimtmetis“.

Paskaitos metu galbūt bus šiek tiek prasilenkiama su tradiciškai suvokiamu kultūros paveldo aktualizavimu. „Miesto kultūrą suprantu šiek tiek plačiau, kaip mūsų kasdienybės ir gyvenamosios erdvės reiškinį, – sako paskaitos autorius. Todėl bet kokios miesto istorijos jau yra paveldas, kuris gali būti sąmoningai nutylimas, užmirštamas, atrandamas, sureikšminamas, paverčiamas nostalgijos gija ir panašiai“.

Paskaitos esmę apims 1990–2000 m. laikotarpis ir Klaipėdos nutylėta ar užmarštin nustumta kasdienybė – smulkūs nusikaltimai ir jų sąsajos su miesto erdve. 1990 m. Lietuvoje pradėjo sparčiai augti nusikalstamumas. Klaipėdai pasisekė išvengti „nusikaltėlių miesto“ etiketės, tačiau įvairūs nusikaltimai – apiplėšimai, muštynės, vagystės, kvaišalų vartojimas ir pardavimas – tapo svarbia miesto gyvenimo tikrove, verčiančia arba vengti tam tikrų vietų, arba ieškoti nusidėjimo erdvių. Kur Klaipėdoje buvo „plėšikų širdis“, vieta, kur daugiausiai įvykdyta apiplėšimų? Kurios uostamiesčio vietos labiausiai nukentėdavo nuo ilgapirščių ir kodėl? Kokios buvo kvaišalų vartojimo praktikos ir kur jų buvo galima įsigyti? Kaip policija išsiaiškindavo „pilstuko kaukolinio“ pardavimo taškus? Ar kriminalinė to laikmečio geografija dar veikia Klaipėdos erdvinį suvokimą?

Renginio metu bus naudojama paskaitos autoriaus ir jo kolegų sukaupta bei analizuota medžiaga (su žemėlapiais ir kitomis iliustracijomis).

Renginys organizuojamas pagal Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos remiamą projektą „Su/rasta Klaipėda“.

DAUGIAU