Operos diena Valdovų rūmuose 2017

Operos diena Valdovų rūmuose 2017

Operos diena Valdovų rūmuose 2017

Švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus jau penktą kartą vilniečius bei sostinės svečius kviečia rudens kultūros renginių sezoną pradėti su operos žanru!

Šią dieną muziejaus erdvės bei užsiėmimai bus skirti išskirtinai tik muzikos temai, taip prisimenant 1636 m. rugsėjo 4 d. Vilniuje pastatytą pirmąją operą. Muziejaus svečiai (nuo pačių mažiausiųjų iki garbaus amžiaus žmonių) laukiami įvairiuose muzikiniuose edukaciniuose užsiėmimuose, operų įrašų peržiūrose bei paskaitose apie senosios operos tradicijas ir muzikos kupiną Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldą.

PROGRAMA

10.00–17.00 val. | Interaktyvi muzikinė instaliacija MUZIKINIS STALAS
Muziejaus ekspozicijos

Pasijuskite tikru kompozitoriumi ir gyvai kurkite muziką pagal save!
Su interaktyviuoju stalu „MashMachine“ galėsite komponuoti skirtingas to paties žinomo kūrinio versijas vieni arba pasikviesti į pagalbą draugų.
Daugiau apie „MashMachine“ – www.mashmachines.com

Įėjimas su muziejaus lankytojo bilietu.


11.00–17.00 val. | Orientacinis žaidimas SKAMBANTIS REBUSAS
Muziejaus ekspozicijos

Kviečiame apžiūrėti muziejaus ekspozicijas ir atidžiai ieškoti pasislėpusių užuominų apie operą, muzikos instrumentus, gaidas ir kitas muzikines detales. Atsakykite į klausimus, išspręskite rebusą ir laimėkite su muzika susijusių Valdovų rūmų prizų.

Įėjimas su muziejaus lankytojo bilietu.

——

16.00–17.00 val. | Edukacinis užsiėmimas šeimoms su 5–10 metų vaikais „Improvizuojame operą: ELENOS PAGROBIMAS“
Pradžia Lankytojų vestibiulyje
Užsiėmimą ves Beatričė Urmilevičienė, Elena Gasiulytė-Dautartienė ir Egidijus Užkurėnas

1636 m. rugsėjo 4 d. Vilniuje – anksčiau nei Paryžiuje ar Londone – buvo pastatyta pirmoji italų barokinė opera „Elenos pagrobimas“. Šis italų menininkų šedevras buvo svarbus kultūrinis įvykis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijoje.
Edukacinio užsiėmimo dalyviai turės galimybę susipažinti su barokinės operos žanru, sužinoti apie pirmąją Lietuvoje pastatytą operą, jos pastatymo iniciatorių Lietuvos didįjį kunigaikštį bei Lenkijos karalių Vladislovą Vazą ir jo teatrą, vaikai ir šeimos galės įsijausti ne tik į operos artistų, scenos kūrėjų, bet ir į paties valdovo bei jo žmonos vaidmenis.

Įėjimas su muziejaus lankytojo bilietu. Būtina išankstinė registracija.
Kviečiame registruotis ir atvykti!

——

17.30–19.30 val. | Johanno Sebastiani (1622–1683) opera „Pastorello musicale“

Meno vadovas ir dirigentas Rodrigo Calveyra
Meno vadovo asistentas Juan Manuel Quintana

Režisierė Karina Novikova

Vaidmenys ir atlikėjai

Thyrsis – Florian Just (baritonas)
Chrysille, aidas, Lampetia – Renata Dubinskaitė (mecosopranas)
​Svavie, Electra – Ieva Gaidamavičiūtė (sopranas)
Philenus – Algirdas Bagdonavičius (tenoras)
Lucidor, Widdod, Angerapp – Hugo Oliveira (bosas baritonas)
Kupidonas, Venera, Phaetusa – Saulė Šerytė (mecosopranas)
Rodolfo Richter, David Wish (smuikai)
Rodrigo Calveyra, Ieva Baublytė, Indrė Kučinskaitė (išilginės fleitos)
Juan Manuel Quintana, Heidi Groeger (violos da gamba)
Shizuko Noiri (archiliutnia)
Michael Freimuth (teorba, gitara)
Jean-Michel Forest (violonė)
Davide Pozzi (klavesinas)
Senosios operos dienos renginių programą vainikuos Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje vyksianti šiuolaikinio Johanno Sebastiani operos „Pastorello musicale“ pastatymo pasaulinė premjera. Operos partitūra nuo 1945 m. buvo laikoma dingusia, kol 2001 m. buvo rasta Vilniuje, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje, ten yra saugoma ir šiandien. Simboliška, kad pagal neseniai išleistą šiuolaikinę partitūrą Vilniuje išsaugotą kūrinį pirmą kartą atkurs sostinės tarptautinis senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“.

„Pastorello musicale“ – tai ankstyviausia iki šių dienų išlikusi vokiečių opera, sukurta 1663 m. Karaliaučiaus kapelmeisterio Johanno Sebastiani. Kūrinys yra parašytas italų madrigalinės operos stiliumi, sekant Florencijos operos tradicija, ir atspindi XVII a. vidurio operų statymo tradicijas Baltijos jūros regione. Opera sudaryta iš penkių veiksmų (kiekvieną jų sudaro 3–4 scenos), arijų, rečitatyvų, duetų, ansamblių ir trumpų instrumentinių epizodų. Operos „Pastorello musicale“ pasakojime veikia Baroko laikotarpiu gerai žinomi personažai, tokie kaip Amūras, Venera, piemuo Tirsis, ir išraiškingai atsiskleidžia vėlyvojo Renesanso ir Baroko pastoralinei poezijai būdingi bruožai, nukelsiantys klausytojus į Renesanso ir Baroko klestėjimo laikotarpį.

Bilietai – 6, 9, 12, 15 Eur
Bilietus galima įsigyti Valdovų rūmų muziejaus ir „Bilietai LT“ kasose, interneto svetainėje www.bilietai.lt (taikomi aptarnavimo mokesčiai).

Partneris „Canto Fiorito“

Rėmėjai Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, GOETHE institutas Vilniuje.

DAUGIAU