Paroda „20 prancūzų dizaino ikonų“

Paroda „20 prancūzų dizaino ikonų“

Parodoje lankytojai išvys daiktus, tapusius dizaino ikonomis

Panevėžio miesto dailės galerijoje lapkričio 26 dieną 17 val. atidaroma paroda „20 prancūzų dizaino ikonų”. Ši ekspozicija pristato pačius ryškiausius XX ir šiame šimtmetyje sukurtus prancūzų dizainerių dirbinius, įėjusius į pasaulinio dizaino istoriją.

Kėdė, fotelis, taburetė, sulčiaspaudė, taurė, rašiklis ir net dantų šepetukas – visi šie daiktai tapo dizaino ikonomis, nes įkūnijo naujus formos, medžiagos ir funkcionalumo etalonus. Prancūzų dizainerių kūriniai ne tik griovė senas taisykles, bet žengdami kartu su naujomis technologijomis žvelgė gerokai į priekį, tarsi nuspėdami ateinančio laikmečio tendencijas. Kartu tai buvo labai funkcionalūs daiktai, pamėgti vartotojų visame pasaulyje.

Vienas ryškiausių ankstyvojo funkcionalizmo pavyzdžių – Le Corbusier kartu su kolegomis trečiajame dešimtmetyje sukurtas ir iki šiol sėkmingai gaminamas šezlongas. Šis eksponatas buvo pristatytas visuomenei 1928 metais kaip gyvenamųjų patalpų baldas. Trisdešimtųjų metų dizaino kūrinys tapo modernaus judėjimo simboliu ir vienu labiausiai kopijuojamų baldų visame pasaulyje.

Tarp parodos eksponatų – visiems gerai žinomas rašiklis BIC. Jis sukurtas 1952 m. prancūzų barono Marcelio Bicho iniciatyva. Pieštuko formos permatoma rašymo priemonė buvo parduota daugiau nei 14 milijonų egzempliorių per dieną tiražu ir visam laikui įrašyta į pramoninio dizaino istoriją.

Toršeras, kurį 1953 m. sukūrė dizaineris Serge Mouille, išsiskyrė iš to meto šviestuvų savita rafinuota forma ir juodos spalvos metalo konstrukcija. Sienų apšvietimo elementai su įvairiais prisukamais laikikliais leido minimaliai, bet kokybiškai apšviesti erdvę, tad nenuostabu, kad šis toršeras susilaukė įvairiausių kopijų ir perdirbinių.

Lankytojams bus netikėta Dailės galerijoje išvysti greitpuodį. Tačiau šis greitpuodis „cocotte-minute” yra bene garsiausias pasaulyje puodas, tapęs kultiniu dizaino kūriniu.

Gaminimas garuose nėra šių dienų išradimas. Tokį gaminimo būdą jau daugiau kaip 3 000 metų naudojo kinai ir tailandiečiai. Bet tikrasis gaminimas garuose įsivyravo Prancūzijoje tik nuo 1950 metų, atsiradus garpuodžiui. Garsiausias jo pavyzdys ir yra greitpuodis „cocotte-minute”, sukurtas 1953-aisiais įmonėje SEB. Tais pačiais metais jo parduota 150 tūkstančių egzempliorių.

Tarp parodos eksponatų yra dar viena virtuvės „žvaigždė” – tai 1990 metais dizainerio Philippe Starcko sukurta citrusinių vaisių sulčių spaudyklė „ Juicy Salif”. „Vieną dieną restorane mane aplankė citrinos spaudyklės, panašios į kalmarą, vizija. Aš ją pradėjau piešti ir po ketverių metų ji išgarsėjo”, – taip apie spaudyklės sukūrimą yra pasakojęs Ph.Starckas. Ši aliuminio spaudyklė – tikra skulptūra, demokratizavusi dizainą labiau nei bet kuris kitas objektas.

Kiekvienas parodos „20 prancūzų dizaino ikonų” eksponatas turi nepakartojamą savo sukūrimo istoriją ir yra suvaidinęs svarbų vaidmenį šiuolaikinio dizaino raidoje. Tad panevėžiečiams nebūtina vykti į Šiuolaikinio meno muziejų Niujorke, kad pamatytų garsiausius prancūzų dizaino kūrinius, o tereikia užsukti į parodą Panevėžio miesto galerijoje.

Parodą „20 prancūzų dizaino ikonų” parengė Prancūzų institutas Lietuvoje. Ekspozicija veiks iki gruodžio 14 dienos.

Lapkričio 27 dieną 17 val. Dailės galerijoje vyks paskaita „Šiuolaikinio dizaino stiliai ir mados”. Paskaitą skaitys Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos Grafinio dizaino katedros vedėjas, dizaino publicistas Jonas Malinauskas.

Joje bus kalbama apie šiuolaikinio pasaulio gyvenamosios aplinkos stilių įvairovę ir dizaino kryptis, kurias lemia technologinė pažanga, ekologinės tendencijos ir virtuali aplinka.

Panevėžio miesto dailės galerijos inf.

 

DAUGIAU